+905553708892
info@halilibrahimcelik.av.tr

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İşler

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Süreci
Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İşler
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanmalarda taraflar, boşanma yönünde irade sergilemeleri nedeniyle çekişmeli boşanmaya oranlar daha hızlı ve sağlıklı bir boşanma süreci gerçekleştirilebilir. Anlaşmalı boşanma süreci bu noktada eşlerin medeni bir şekilde evliliklerini sonlandırmaları açısından önemlidir. Özellikle tarafların evliliği kafalarında bitirdiği dönemde eşler hızlı bir şekilde boşanmak isteyebilirler. Bu da anlaşmalı boşanma yoluna gitmelerine neden olur.

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl işler?

Anlaşmalı boşanma süreci, eşlerin “anlaşmalı boşanma dilekçesi” ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açmaları sonucu başlar. Anlaşmalı boşanma dilekçesi içerisinde taraflar boşanma yönünde ortak irade sergilediklerini ve evliliği daha fazla sürdürmek istemediklerini belirterek,yapmış oldukları boşanma protokolüne de atıfda bulunmak suretiyle süreci başlatabilirler. Anlaşmalı boşanma süreci içerisinde ilk işlem boşanma dilekçesinin yetkili Aile Mahkemesine verilmesidir. Bu noktada eşler eğer varsa boşanma protokolünü de boşanma dilekçesi ile birlikte sunabilecekleri gibi henüz boşanma protokolü hazırlamamışlar ise, duruşmadan önce de boşanma protokolü sunabilirler.

Anlaşmalı boşanma süreci her ne kadar,çekişmeli boşanmalara nazaran daha kolay olsa da boşanmanın maddi ve manevi sonuçları açısından çekişmeli boşanma davasından bir farkı bulunmaz. Burada boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarından kasıt, varsa çocuğun velayetinin kime verileceği, boşanma sonrası maddi manevi tazminat ya da nafaka ödenip ödenmeyeceği, mal paylaşımının nasıl yapılacağı… gibi bir çok husus da anlaşmalı boşanma süreci içerisinde tarafların üzerinde durmaları gereken konuları ifade eder.

Anlaşmalı boşanmalarda yukarıda saydığımız konular dışında da boşanma protokolü içerisinde tarafların uzlaşma içerisinde olmaları gereken noktalar vardır. Örneğin çocuğun velayetini almayan kişinin çocukla kişisel ilişki tesisi ne yönde olacaktır. Çocuğu bu kişi ne sıklıkla ve hangi şartlarda görebilecek, çocuğun tatillerde ve bayramlarda bu kişide kalıp kalmayacağı gibi durumlar da üzerinde durulması gereken noktalardır. Diğer yandan nafaka ve tazminatın nasıl ödeneceği, nafaka artışının ne ölçüde olacağı da boşanma prokolünde tarafların uzlaşma konuları arasında olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma süreci nasıl işler diyen bireylerin kolay görünen bu süreci doğru yönetememeleri onların boşanma sonrası hak kaybı yaşamalarına neden olacağı için mutlaka uzman bir boşanma avukatı ile anlaşmalı boşanma davası açmaları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 × = altmış üç