arabuluculuk arabulucu avukat halil ibrahim çelik

Arabuluculuk

Arabuluculuk
1 vote, 5.00 avg. rating (93% score)

Arabuluculuk kavramı, hukuki bir uyuşmazlıkta tarafların kendi iradeleri ile karar verebildikleri durumlara ilişkin olaylarda dava yoluna gidilmeksizin tarafların hak kaybına uğramadan uzlaştırılması sürecidir. Bu tür çözüm süreçleri arabulucu aracılığı ile hem ekonomik hem de zamansal olarak hızlı bir şekilde sonuçlandırıldığından uzun yıllardır Amerika ve Avrupa’da uygulanmaktaydı. Ülkemizde ise “6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanununu” ile birlikte arabuluculuk yasal olarak yürütülebilmektedir.

Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk, davaya konu olmuş veya ileride davaya konu olabilecek hukuki uzlaşmazlıkların  hızlı ve etkili bir şekilde bir arabulucu eşliğinde karşılıklı müzakere ederek tarafların hukuki anlamda hak kaybı yaşamadan ortak bir paydada uzlaşmalarına olanak sağlayan süreci ifade eder.

arabuluculuk arabulucu avukat halil ibrahim çelik

Arabulucu Ne İş Yapar? Arabulucunun Görevi Nedir?

Arabuluculukta temel ilke arabulucu kimsenin tarafsız olması ve uyuşmazlık yaşayan kişileri çeşitli arabuluculuk yöntemleri kullanarak uzlaşma sağlamaktır. Bu noktada arabulucu öncelikle tarafsız ve bağımsız bir hukukçu olmalıdır.  Arabulucu kişi, en az beş yıllık mesleki deneyime sahip olması nedeniyle, uzlaşmazlık yaşanılan konuda tarafların herhangi bir hak kaybı yaşamasını engelleyerek, hızlı bir şekilde çözüm sağlayabilmektedir. Burada taraflar açısından sulh olmak, mahkeme ve dava süreçleri ile uğraşmaktan daha kolay olacağı gibi, mahkeme ve dava süreçlerinin uzun olmasından kaynaklı zaman kayıplarının önüne de geçecektir. Arabuluculuk nedir diyen bireyler için anlaşmazlık yaşanılan konuda uzman bir arabulucu ile süreç yürütmek maddi manevi anlamda her iki tarafa da fayda sağlayacaktır.

Hangi Tür Davalar Arabuluculuk Kapsamındadır?

Arabulucu sistemi göre arabuluculuğa ancak tarafların sulh olabileceği, haklarından vazgeçebilme ve iddiaları kabul edebilmelerinin mümkün olduğu, mahkeme kararının elzem olmadığı hallerde arabulucu ile çözme yoluna gidilebilir. Mesela tarafların boşanmak istemesi durumunda mutlak suretle bir mahkeme kararı gerekir o nedenle bu tür bir süreçte arabulucuyoluna gidilemez.

Arabuluculuğa Konu Olabilen Dava Türleri

 • Kredi sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar
 • Alım – satım sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklar
 • Eser sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar
 • Kira sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar
 • İşçi alacağından kaynaklanan uyuşmazlıklar
 • Deniz ticareti uyuşmazlıkları
 • Sigorta uyuşmazlıkları
 • Marka ve Patent uyuşmazlıkları
 • Mal paylaşımı uyuşmazlıkları
 • Silah olmaksızın kasten yaralamalar
 • Hakaret suçu
 • Tehdit Suçu
 • Konut dokunulmazlığının ihlali
 • Ticari sırrın açıklanması suçu
 • Taksirle yaralamadan kaynaklanan uyuşmazlıklar
 • İşçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar
 • Şikayete bağlı suçlarda talep edilen tazminatlarda arabuluculuğa başvurulabilir.

Arabulucu Sorunumu Çözer Mi?

Yukarıda belirtilen türde uyuşmazlık yaşanması durumunda taraflar mahkeme süreçleri ile uzun uzun uğraşmak yerine hızlı bir şekilde sorunun çözümü noktasında arabulucuya başvurmak isteyebilirler. Gerek dava açılmış olsun gerekse de açılmadan olsun, arabulucu tarafların yaşadıkları anlaşmazlığı çözme noktasında mutlak fayda sağlayacaktır. Henüz dava açılmadan tarafların arabuluculuğa başvurması durumunda, davaya gerek kalmadan sorun çözülebilir. Dava açıldıktan sonra ise hakimler, arabulucu ile sorunun daha hızlı ve daha kolay bir şekilde çözülebileceği yönünde her iki tarafı da arabulucu konusunda bilgilendirirler.

Arabuluculuğa Nasıl Başvurulur?

Yasal olarak arabulucu mesleğini yürüten, bu hususta deneyimli, taraflar arasında yaşanan uyuşmazlığı hızlı ve etkili bir şekilde çözebilen arabulucular ile süreç yürütmek isteyen kişiler iletişim sayfasına tıklayarak hukuk büromuzda yer alan tecrübeli, tarafsız ve  bağımsız arabulucu avukatlarımıza danışabilirler.

Arabuluculuk ücreti 2017

Hukuki anlaşmazlıkların arabuluculuk vasıtası ile çözümünde merak edilen hususların birisi de arabulucu ücretleri ve arabuluculuk maliyeti olmaktadır. Burada çözümü istenilen konunun niteliğine göre arabuluculuk ücreti de farklılık göstereceğinden bizimle iletişime geçerek maliyetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 7 = elli altı