İstifaya Zorlanma ve İşçiye İstifa Baskısı Yapılması 7


İstifaya Zorlanma ve İşçiye İstifa Baskısı Yapılması
3 votes, 5.00 avg. rating (97% score)

Çalışma hayatında sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi de işverenin çalışanı istifaya zorlaması ve işçinin bu şekilde işten ayrılmasını sağlayarak, kıdem tazminatı gibi haklarını kullanmasını engellemesi davranışıdır. İşyerinde istifaya zorlanma durumu, farklı şekillerde yapılabilmekle birlikte temel amaç işçinin kendi rızası ile işyerinden ayrıldığı kanısı yaratmaktır. İstifaya zorlanan işçi ne yapmalı diye merak edenler için öncelikle yaşanılan durumun mobbing olduğu yani işçiye psikolojik baskı yapıldığı bilgisini vermekte fayda var.

istifaya zorlanma, istifaya zorlanan işçi ne yapmalı, zorla istifa ettirme

İşçinin İstifaya Zorlanması

Bir iş yerinde işverenin ya da işveren vekilinin işçiye istifa etmesi yönünde baskı yapması sonucu bir çok kişi bu baskıya dayanamayarak istifa dilekçesi imzalamaktadır. Burada işverenin amacı çalışanı istifa ettirerek kıdem ve diğer haklarına ilişkin alacağın ödenmesini engellemektir. İşçi kimi zaman bu psikolojik baskıya katlanmamak adına istifa dilekçesini imzalar. Böyle bir durumda işçi kendisinin istifa ettiğini ve kıdem ve diğer haklarının bulunmadığını o nedenle işverenden herhangi bir hak talep edemeyeceğini düşünebilmektedir.

İşçi kendi isteğimle istifa ediyorum şeklinde bir dilekçe imzalamış olsa dahi, iş mahkemesine alacaklarına dair dava açma hakkı vardır. Açılacak davalarda istifaya zorlanma davranışının mağduru işçi mahkemede zorla istifa ettirildiğini ispat ederek işverenden kıdem ve ihbar tazminatı, ücretli yıllık izin… gibi alacaklarını talep edebilir.

İstifaya Zorlanan İşçi Tazminat Alabilir Mi?

İstifaya zorlanma nedeniyle açılacak davalarda işten istifa ettirilen işçinin şikayeti üzerine istifanın gerekçelerini ve istifaya ilişkin süreci mahkeme inceler. İşçinin istifaya zorlandığı tespit edildiği taktirde işçi kıdem, ihbar ve diğer tüm haklarını işverenden talep edebilmektedir.

İstifaya Zorlanan İşçi Ne Yapmalı?

İşçinin istifaya zorlanması durumunda işçi yasal haklarını koruyabilmek ve gerek maddi gerekse de manevi anlamda zarar görmemek adına süreci hukuki olarak yürütmelidir. Burada işçinin doğru bir süreç yönetimi yapamaması, kıdem tazminatı ve diğer tüm haklarının kaybına neden olabilecektir. Sürecin bir avukat ile yürütülmesi işçi açısından hak kayıplarını önleyeceği için bu noktada mutlaka uzman bir işçi avukatı ile iletişime geçilmesi önerilir. İstifaya zorlanma gibi bir durum ile karşılaştıysanız iletişim sayfasında bizimle iletişime geçebilirsiniz. İş yerinde psikolojik baskı ile istifaya zorlanma ya da işçinin işten ayrılması adına baskı yapılması ile ilgili “mobbing nedeniyle tazminat” yazımızı okuyabilirsiniz.

istifaya Zorlanma


Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


1 × beş =

7 thoughts on “İstifaya Zorlanma ve İşçiye İstifa Baskısı Yapılması