0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

İzale-i Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi) Davası

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

İzale-i Şuyu Davası
4.00 avg. rating (82% score) - 2 votes

Son Güncellenme

Paylı bir mülkiyete sahip taşınır veya taşınmaz mal üzerindeki ortaklığın giderilmesini ve bireysel mülkiyete geçişi sağlayan dava türü, İzale-i Şuyu Davası diğer bir ifadeyle ortaklığın giderilmesi davası olarak adlandırılır. İzale-i Şuyu davasında paydaşı olunan taşınır veya taşınmaz mal üzerindeki diğer ortaklarla olan paydaşlığın sonlandırılması hedeflenir. Örneğin pay sahibi olduğunuz bir arsada ortaklığın giderilmesi adası açılarak söz konusu taşınmaz üzerindeki ortaklığın sonlandırılması ve kişisel mülkiyete geçilmesi sağlanabilmektedir.

İzale-i Şuyu Davası Nedir?

İzale-i Şuyu, paylı bir taşınmaz ya da taşınır mal üzerindeki ortaklığın giderilmesidir. Bu noktada paydaşlar tarafından taşınmazın ya da taşınır malın nasıl paylaşılacağı konusunda yaşanılan anlaşmazlık, İzale-i Şuyu davası açılarak çözülebilmektedir. Ortaklığın giderilmesi davalarında hakimin paylaşımı yapmasına dair iki yöntem vardır. Birincisi aynen taksim suretiyle İzale-i Şuyu (ortaklığın giderilmesi) ikinci yöntem ise, taşınmazın ya da taşınır malın satışıdır. Dava sürecinde paydaşların malın bölüşümünde bir anlaşma yoluna gitmeleri durumunda hakim, yapılan anlaşma gereği malın paylaştırılmasına dair karar verir. Fakat malın bölüşülmesinde tarafların uzlaşma sağlayamaması durumunda malın satışına karar verilir. Ortaklığın giderilmesi için yapılacak satış ihale yoluyla yapılabileceği gibi, tüm ortakların hemfikir olması durumunda satış ortaklar arasında da yapılabilmektedir. Satışın ortaklar arasında yapılmasına yönelik bir durum söz konusu olduğunda satış yalnızca ortaklar arasında olacaktır.

Ortaklığın giderilmesi davalarında satış kanalıyla çözüm sağlanması durumunda satıştan sonra her paydaş, payı oranında satıştan gelir elde eder.

İzaleyi Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi) Davası Kime Karşı Açılır?

İzale-i Şuyu davalarında davanın muhatabı tüm paydaşlardır. Ortak taşınır veya taşınmaz üzerindeki tüm pay sahibi kişiler İzale-i Şuyu davasının tarafıdır. Ortaklığın giderilmesi davası, paydaşlar arasında malın paylaşımından doğacak olan anlaşmazlıkların çözümü için açılır. Ortakların anlaşma yoluyla paydaşlığı gideremedikleri durumlarda İzale-i Şuyu davası açılması gerekir. Ortakların birisinin vefatı gibi bir durum söz konusu olduğunda vefat eden kişinin mirasçıları İzale-i şuyu davasının tarafıdır. Ortaklığın giderilmesi davalarında tarafların hepsinin olması zorunludur.

İzale-i Şuyu Davası (Ortaklığın Giderilmesi) Nerede Açılır?

Ortaklığın giderilmesi davalarında davanın açılacağı yer mahkemesi, taşınmazın bulunduğu yerdeki görevli mahkemelerdir. Örneğin ortaklığın giderilmesi amacıyla açılacak İzale-i Şuyu Davasına konu taşınmazın Bakırköy’de olduğu durumda dava Bakırköy Adliyesinde Sulh Hukuk Mahkemesine dava açılır.

İzale-i Şuyu ( Ortaklığın Giderilmesi) Davası Avukatı

Ortaklığın giderilmesi davalarında sıklıkla hak kaybı yaşanması söz konusu olabilir. Bu tür davalarda maddi anlamda yaşanacak hak kayıplarının önüne geçilebilmesi ancak bu konuda uzman bir avukat tarafından dava sürecinin takip edilmesi ile çözülebilmektedir. Taşınmaz malın ya da taşınır malın üzerindeki paydaşlığın giderilmesi noktasında bir avukat tarafından hukuki destek almak, dava sonucunda yaşanacak maddi kayıpların önüne geçebilmenize olanak sağlar.

Miras Hukuku ve ortaklığın giderilmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 − = sekiz