0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Korsan Yazılım ( Lisanssız Yazılım) Kullanma Suçu

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

korsan yazılım lisansız yazılım kullanma suçu
5.00 avg. rating (93% score) - 1 vote

Son Güncellenme

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre bilgisayar programlarının lisanssız kullanımı diğer bir değişle korsan şekilde yazılım kullanımı suç kapsamında yer alıp söz konusu kanunun 71. maddesinde korsan ya da lisan sahibi olunmayan yazılım (lisanssız yazılım) kullanma durumunda hangi yaptırımların uygulanacağı açıkça ifade edilmiştir.

Kaçak Yazılım Kullanmak

Korsan olarak kullanılan yazılım (lisanssız yazılım) kullanma suçu ülkemizde yaygın bir şekilde işlenmektedir. Özellikle ticari faaliyet yürüten kurumlarda maliyetten kaçınmak adına lisanssız program kullanımı ticari faaliyetlerin sekteye uğramasına ve cezai yaptırımlar ile karşılaşmasına sebep olabilmektedir. Üretim aşamasında yazılımsal ihtiyaçlarını lisanssız veya korsan programlar üzerinden yürüten firmalar açısından işlenilen bu suç gerek maddi gerekse de manevi olarak kurumun ticari faaliyetlerini tehlikeye sokabilmektedir.

Lisanssız Yazılım ( Korsan Program) Kullanma Suçu ve Tespiti

Lisanssız yazılım kullanma suçlarında öncelikle yazılımı lisanssız kullanan şirketin tespit edilmesini takiben, bu şirket aleyhinde savcılık kanalıyla suç duyurusunda bulunulur. Savcılıktan arama kararı talep edilerek,korsan şekilde yazılım kullanan şirkete kolluk kuvveti aracılığı ile tespit yapılır. Arama kararı ve akabinde kolluk kuvvetleriyle, şirketin lisanssız yazılım kullanıldığı tespit edilir. Sonra firma yetkilileri hakkında dava açılarak yargılama talep edilmektedir. Firma yetkililerine açılacak olan davada kanun, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası yaptırımı belirlemiştir. Lisansız yazılım kullanma suçlarında açılacak davalar Asliye Ceza Mahkemelerinde görülür. Dava neticesinde suçun işlendiği kanaatine varılması durumunda yukarıda belirtilen cezai yaptırım uygulanacaktır.

Yargılama süreci devam ederken veya süreç sonunda ayrıca lisanssız yazılım kullanan şirketin bir de tazminat ödeme hususu gündeme gelmektedir. Ticari faaliyetlerin yürütülmesi esnasında korsan yazılım (lisanssız yazılım) kullanarak ticari fayda elde eden şirkete karşı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 68. maddesi uyarınca mali haklara tecavüz halinde hakları ihlal edilen firmalar tazminat davası açabilmektedir. Burada Kanun lisanssız yazılım kullanan şirket alehinde 3 kata kadar tazminat talep edilebileceğine hükmeder.

Korsan veya Kaçak Yazılım Kullanma Suçu ve Uzlaşma

Lisanssız yazılım kullanma suçu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. maddesi kapsamında şikayete bağlı bir suç olup suçun takibi ve tespiti şikayete bağlıdır. Bu noktada lisans hak sahibi firmalar korsan yazılım kullanan firmalar ile uzlaşma yoluna giderek şikayetin geri çekilmesini sağlayabilmektedir.

Kaçak yazılımın kullanımı diğer bir ifadeyle lisanssız yazılım kullanma suçu ile ilgili olarak hukuk büromuzla iletişime geçerek, Fikir ve sanat eserleri Kanunu konusunda uzman avukatlarımız tarafından hukuki destek alabilirsiniz. Bu bağlamda gerek lisanssız yazılım kullanan firmaların tespitinde savcılık ve yargılama süreçlerinin takibi gerçekleştirir. Gerekse de lisansız ürün kullanımına ilişkin yapılacak uzlaşma görüşmeleri açısından hukuki anlamda deneyimli kadromuzla hizmet vermekteyiz. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 × altı =