0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Mirasın Borca Batık Olması

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Mirasın Borca Batık Olması
5.00 avg. rating (93% score) - 1 vote

Son Güncellenme

Mirasın borca batık olması, murisin terekede yer alan alacaklarının borçlarını karşılamadığı durumu ifade etmektedir. Diğer bir ifadeyle borca batık olan miras, miras bırakan kişinin alacağından çok borcunun olmasıdır. Mirasçılar açısından murisin bırakacağı miras içerisinde taşınır ve yaşınmaz mallar olduğu gibi murisin borçları da terekede yer almaktadır. Bu noktada murisin borçlarının daha diğer mal ve değerlerden fazla olması söz konusu ise miras borca batık denilebilir.

Borca Batık Miras Nasıl Paylaşılır?

Borca batık bir miras durumu olduğunda mirasçıların miras payları oranında borçlar her mirasçıya dağıtılır. Her mirasçı kendi payı oranında bu borçtan sorumludur. Burada bilinmesi gerekir ki, miras olarak kalan borç, normal bir miras gibi kanunda yer alan miras paylaşımındaki oranlar ölçüsünde her mirasçıya yansımaktadır. Mirasın hangi esaslara göre pay edileceği, mirasçılar arasında mirasın bölüşümüne ilişkin yasal miras paylaşımı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Borca batık miras olması durumu mirasçılar tarafından daha öncesinde bilinebileceği gibi, terekenin hesaplanmasından sonra da mirasın batık olduğu anlaşılabilmektedir. Bu noktada mirasçıların nasıl bir yol izlemesi gerektiği önemli bir hususu oluşturur.

Mirasın Borca Batık Olması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere mirasın borca batık olması durumu, mirasçılar tarafından daha öncesinde bilinebileceği gibi tereke hesabından sonra da mirasın borca batmış olduğu ortaya çıkabilir.

Mirasçılar açısından murisin borç bırakması durumunda yapılması gereken murisin mirasını reddetmektir. Mirasın reddi davası açılabilmesi için belirli bir zamanaşımı süresi bulunur ve çoğu zaman mirasçılar reddi miras yapamadan murisin borçlarından sorumlu olurlar. Eğer miras bırakan kişinin mirasının borca batık olduğu kesin olarak biliniyor ise mirasçıların mirasın reddi davası açmalarına gerek duyulmaz. Fakat borca batık olması durumu net değil ise tereke tespitinin ardından 3 ay içerisinde mirasçıların reddi miras yapmaları gerekir.

Borca batık miras olması durumlarında en sık yapılan hata, mirasa müdahale edilmesidir. Örneğin murisin borcunun fazla olduğu durumlarda mirasçıların mirastaki alacakları tahsil etmesi, murisin banka hesaplarındaki paraların çekilmesi ya da gayrimenkullerin kiraya verilmesi… gibi davranışlarda mirasçıların mirası kabul ettiği varsayılır ve mirasın reddi davası açma hakları bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ yedi = 11