+905553708892
info@halilibrahimcelik.av.tr

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Şiddetli Geçimsizlik
Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma, evliliğin yasal olarak sonlandırılması anlamına gelir. Boşanma yapılabilmesi için 4721 sayılı Medeni Kanuna göre haklı boşanma nedenleri ile birlikte boşanma davası açılmalıdır. Bu noktada açılabilecek boşanma davası şekil ve usul yönünden farklılık gösterir. Her iki eşin de boşanma yönünde irade sergilediği ve boşanmanın tüm hukuki sonuçları üzerinde uzlaştığı boşanma davası türü, anlaşmalı boşanma davasıdır. Anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek isteyen kişiler açısından öne sürülebilecek haklı boşanma nedenlerinden birisi de şiddetli geçimsizlik halidir. Halk arasında sıklıkla kullanılan Şiddetli Geçimsizlik kavramının hukuki olarak ifadesi ise “evlilik birliğinin temelinden sarsılması” olmaktadır.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen kişilerin öncelikle kanunda yer alan anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Buna göre anlaşmalı boşanma şartlarından ilki, evlilikğin 1 yıldan daha uzun sürmüş olmasıdır. 1 yılını doldurmamış evliliklerde şiddetli geçimsizlik nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açılamaz. 1 yıldan daha uzun süredir evli olan bireyler, anlaşmalı boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilirler. Burada yetkili Aile Mahkemesi eşlerin son altı ayda birlikte ikamet ettikleri yerde bulunur.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlayacak olan kişiler, “evlilik birliğinin temelinden sarsılması” hukuki gerekçesini boşanma dilekçesinde kullanmalıdırlar. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek şekilde evliliğin temelinden sarsıldığı durumlarda anlaşmalı boşanma davası açılabileceğine 166. maddede yer vermiştir. Bu durumda hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma dilekçesi içerisinde bireyler, hukuki sebep olarak evlilik birliğinin temelden sarsılması durumunu öne sürmelidirler. Diğer yandan boşanma dilekçesinin hukuki açıdan etkili bir dilekçe olabilmesi için bireyler boşanma sonrası istek ve talepleri de belirtmelidir. Ayrıca şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde bireylerin şiddetli geçimsizlik halini izah etmeleri ve şiddetli geçimsizliğe neden olan davranışları anlatmaları kusursuz bir boşanma dilekçesi olması açısından önemlidir.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılacak olan anlaşmalı boşanma davası sürecin doğru bir şekilde yürütülmesi sonucu tek celsede sonuçlandırılabilmektedir. Bu süreçte tarafların tutacakları boşanma avukatı gerek boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanması gerekse de boşanmadan doğacak olan hakların korunması noktasında müvekkillerine mutlak fayda sağlayacaktır. Her ne kadar boşanma davası açmak için avukat tutulması zorunlu olmasa bile boşanma davası sonrası velayet, mal paylaşımı, tazminat ve nafaka gibi konularda hak kaybı yaşanmaması boşanma avukatı tutulması ile mümkündür. Boşanma avukatı tutulması ile anlaşmalı boşanma 10 gün ile 2 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


beş − = 3