+905553708892
info@halilibrahimcelik.av.tr

Terk Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Terk Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma
Terk Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davası açılabilmesi için öne sürülecek olan boşanma sebeplerinden birisi de ortak yaşamın kurulmasını amaçlayarak evi terk etmektir. Terk nedeniyle boşanma davaları en fazla görülen boşanma nedenleri arasında yer alır. Terk nedeniyle açılacak boşanma davalarında eşlerin ikisinin de boşanma yönünde irade sergilemeleri ve boşanmanın tüm hukuki sonuçları üzerinde uzlaşmaları gerekir. Terk nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açacak bireylerin hukuki süreci doğru yürütmeleri onların en kısa sürede evliliği yasal olarak bitirmelerine olanak sağlayacaktır.

Terk Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma

Terk nedeniyle anlaşmalı boşanma gerçekleştirecek bireyler, eşleri ile birlikte son altı ay içerisinde ortak ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine boşanma başvurusu yapabilirler. Terk nedeniyle anlaşmalı boşanma davası Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesine açılabilir. Dava için bireylerin eksiksiz ve hukuki anlamda doğru hazırlanmış bir anlaşmalı boşanma dilekçesi ile davayı açmaları gerekir. Aksi durumda dava olması gerekenden daha uzun sürebileceği gibi davanın reddi de söz konusu olabilir. Diğer yandan eşlerin anlaşmalı boşanma süreci içerisinde herhangi bir konuda sonradan fikir ayrılığı yaşamaları durumunda açılacak anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasına da dönüşebilir.

Terk Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma Davalarında Protokol

Terk nedeniyle anlaşmalı boşanma yapmak isteyen kişilerin bu noktada anlaşmalı boşanma protokolü hazırlatmaları gerekir. Anlaşmalı boşanma şartlarından birisi de anlaşmalı boşanma protokolüdür. Boşanma protokolü nasıl hazırlanır diye merak eden kişiler bilmelidirler ki bu protokol boşanma sürecinin omurgasını oluşturur. Yani çocuğun velayeti, mal paylaşımının nasıl yapılacağı, tazminat ve nafaka ödenip ödenmeyeceği gibi bir çok husus boşanma protokolü içerisinde yer alır ve bireylerin hak kaybı yaşamamaları adına kusursuz bir boşanma protokolü hazırlanmaları gerekir. O yüzden bu süreçte uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı ile terk nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açılması önerilir.

Terk sebebiyle anlaşmalı boşanma davası açacak bireyler açısından davaya katılmak zorunludur. Medeni kanun anlaşmalı boşanma davalarında her iki tarafında duruşmalara katılmalarına hükmetmiştir. Taraflardan herhangi birisinin anlaşmalı boşanma davası duruşmasına katılmaması, anlaşmalı boşanma gerçekleştirilemeyeceği anlamına gelir.

Boşanma süreci zor bir süreçtir ve bireylerin terk nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açmak istemeleri durumunda bu hususta uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı ile davayı yürütmeleri, onların maddi veya manevi tüm yasal haklarının kournmasını kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dört + 6 =