WHATSAPP ÜZERİNDEN HAKARET SUÇU 16


WHATSAPP ÜZERİNDEN HAKARET SUÇU
2 votes, 5.00 avg. rating (95% score)

Hukukun gelişen teknolojiye ayak uydurma zorunluluğundan daha önce bahsetmiştik. Yasama organlarını bir suçu ve suça özgülenen cezayı belirlerken sadece yapıldığı dönemi değil olası gelişmeleri de gözönüne almalı ve olabildiğinde geniş ölçüde bir dil kullanmalıdır. Zira ancak bu ölçüde kanunlar aradan on yıllar dahi geçse de geçerliliğini ve kullanılabilirliğini koruyacaktır.

İşte Whatsapp denilen bir telefon uygulamasının da kullanışının çok yaygın hale gelmesinden kaynaklı olarak bu yolla bir takım suçlar işlenebileceği de ortaya çıkmıştır. SMS’ten biraz farklı olarak whatsapp üzerinden gönderilen mesajlarda mobil veri kullanılmaktadır. Bu da internet üzerinden tehdit ve hakaret suçu kapsamına girmektedir.

WHATSAPP ÜZERİNDEN HAKARET SUÇU CEZASI

Whatsapp üzerinden hakaret suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilebilmektedir. Kanun genel anlamda hakaret suçunun kapsamını geniş tutarak her türlü yazılı, görsel veya sesli cihazlar kullanılarak işlenmesi arasında ayrım yapılmamış ve bu minvalde suçunun cezalandırılacağı yönünde hüküm tesis etmiştir. Hakaret suçunun cezası kanunda 3 ay ile  2 yıl arasında öngörülmüştür.

Whatsapp üzerinden hakaret suçu hakkında gerekli işlemlerin yürütülmesi şikayete tabiidir. Suçun mağduru olan kimse; hakaret içerikli mesajlar kendisine iletildikten sonra 6 ay içerisinde ilgili polis merkezine yahut cumhuriyet başsavcılığına başvurarak şikayetini yazılı yahut sözlü olarak dile getirmesiyle soruşturma süreci başlamış olur. Burada whatsapp üzerinden hakaret suçu ile ilgili asıl delil gönderilen mesajlardır. Suçun mağduru olan kişi savcılığa yahut karakola başvurarak bu mesajların tutanak altına alınmasını isteyebilir. Bu talebin kabul edilmesi ile polisler yahut savcılık katibi tarafından bir tutanak düzenlenir ve mesajların içeriği açıkça tutanağa geçilir.

Uygulamada soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarının Whatsapp uygulamasının çok önemsemediklerini, buradan gönderilen hakaret mesajlarını delil saymadıkları ile ilgili birçok örnekle karşılaşıyoruz. Ancak bu yorum ve kanaat oldukça hatalıdır. Zira Whatsapp uygulamasında telefon onaylaması yapıldığı için kanaatimizce burada gönderilen mesajlar ile normal SMS’ler arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Cumhuriyet savcılarının da bu hususu dikkate almaları ve whatsapp üzerinden gönderilen mesajların da normal SMS ile aynı ciddiyette olduğunu kabul etmeleri hukuki bir elzemdir.

Whatsapp üzerinden hakaret suçu için kanun belirli şartlar dahilinde cezanın arttırılmasını da hükme bağlamıştır. Buna göre bir kamu görevlisine yürüttüğü görevden dolayı veya kişinin mensup olduğu dinin kutsal sayılan değerlerine hakaret yöneltilmişse bu halde suçun altı sınırı bir yıldan az olamaz.

 


Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dokuz × = 63

16 thoughts on “WHATSAPP ÜZERİNDEN HAKARET SUÇU

 • Blue

  Karşı tarafla whats app uzerinden tartıştık ve hakaretim oldu onun haricinde sovme de gerçekleşti ve beni şikayet etmişler konuşmalar tabiki karşılıklı oldu hakaretler yani ama savcılığa sadece benim yazdıgım kısımları verilmiş konuşmaların şikayette ek olarak. Olay yaşandığında 18 yaşından küçüktüm ve şuan verdiğim ifadeden sonra davaya karar vermiş savcılık olay bir yıl önce yaşandığı için karşı tarafın şahsıma ve aileme hakaretlerini delil olarak kullanabilirmiyim 6 ayı geçtigi için aklima takildida? Ceza olarak ne gibi bir ceza alabilirim eğer ki kaybedersem tazminat talep edip üzerime kayıtlı olan mallara el koyabilirlermi?

 • Amoore

  yakın arkadaşım x ile küfürsüz bir tartışma yaşadık sonra ben ve arkadaşım a ,x in bir arkadaşından hoşlanmadığımızı ısınamadığımızı belirttik bir gün sonra o x in arkadaşı bizle grup açıp sınırı baya bi aşarak küfürler yağdırdı+ tehdit etti ama reşit değil,bir cezası olur mu?

 • Unknown

  Bir grupta tanrı adına küfürler eden şahıs ile tartışıp ve üstelemeden şahsı engelledim şahsın ceza alma süresi veya uyarı alma şansı nedir

 • pismankar

  Ben bundan 8 ay once 3 kisiden fazla whatsap grubuna bi kiz arkadasmin fotosunu attim saka mahiyetli komsu kizi diye sonra beni engelledi bu 8 ay gecmesine ragmen suc duyurusunda bulunabilir mi birde olayi bana bildini soylemedi 1 send sonra yeni ogrendim deyip dava acabilir mi

 • pismankar

  Bundan 8 ay once bi arkadasimin fotosunu paylastim 3 kisiden fazla whatsap grubunda beni engelledi falan olayi biliyor my bilmiyor my bilmiyorum biliyorsa foto falan elinde tutuyorsa aradan 1 send dahi gecse olayi yeni ogrendim deyip dava acabilir mi

 • kafasi karisik

  Merhaba avukat bey whatsapp karsi cinsle konusup karsi taraflarin birbirlerine ask sozleri soylemesi birbirleri ile evlilik hayallerinden bahsetmeleri birbirlerini gunluk siradan fotolar atmalari ve bu kisilerin ilerde aralarinin bozulmasi sonucunda bunlar hukuki suc teskil eder mi

  Not: mustehcen konular konusulmadi mustehcen fotolar atilmadi

 • Mustafa MRCN

  Merhabalar..
  Benim Durum çok büyük bir olay,
  Dayım ve yengem bir anlaşmazlık üzerine büyük bir tartışmayla boşanma durumuna geldi,
  Ve dayımın 18 yaşındaki kızı Anneme WaatsaApp üzerinde hakaretler tehditler ve ağza alınmayacak küfürler ile namusumuza ayrı ayrı sesli mesajlar göndermiştir, bunu yanı sıra SMS Msjlarıda bulunmaktadır ve hiçirini kanıt olarak silmedik, ben aileme bu çok ağır küfürlü ses kaydını ve Sms’i savcılığa verelim diyorum, ve bu durumda karşı tarafın cezası ne olabilir?
  mümkünse bunun yanıtı bir E.Mail ile gönderirseniz çok sevinirimmçç