Yasal Miras Paylaşımı - Av. Halil İbrahim Çelik

YASAL MİRAS PAYLAŞIMI

YASAL MİRAS PAYLAŞIMI
7 votes, 4.86 avg. rating (95% score)

Miras ile alakalı hususlarda insanlar genelde yasal miras paylaşımı ve bu paylaşımının nasıl yapılacağı hususunu merak etmektedirler. Bu yazımızda paylaşıma ilişkin genel bilgileri vermeye çalışacağız.

Yasal Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Yasal miras paylaşımının belirlenmesi için tespit edilecek ilk unsur mirasbırakanın ardında bir vasiyetname bırakıp bırakmadığıdır. Eğer müteveffa bir sözlü, el yazılı veya resmi olarak düzenlenmiş bir vasiyetname bırakmış ise miras paylaşımı vasiyetnamede belirtildiği şekilde yapılır. Burada ana belirleyici unsur vasiyetname olup buna itirazı olan mirasçılar vasiyetnamenin iptali veya tenkis davaları açarak paylaşıma müdahale edebilirler. Görüldüğü üzere olası bir vasiyetname halinde genel esas vasiyetnameye göre paylaşım yapmaktır. Mirasbırakan bir vasiyetname düzenlememiş ise miras paylaşımı Türk Medeni Kanunu’nda gösterilen usul ve esaslar doğrultusunda yapılır. Burada miras payları belirlenirken müteveffanın eşinin hayatta olup olmamasına göre ayrı bir değerlendirme yapılır. Müteveffanın eşi hayatta ise ve müteveffa torun yahut çocukları ile birlikte mirasçı olursa mirasın 1/4 (DörtteBir) lük kısmı müteveffanın eşine kalır. Kalan 3/4 ise diğer mirasçılar arasında eşit olarak paylaştırılır. Örneğin miras bırakanın 3 çocuğu ve eşi hayatta ise mirasın dörtte birini eşi kalan üçte dördünü ise çocukları aralarında eşit olarak paylaşırlar.

Eğer sağ kalan eş mirasbırakanın annesi ve babası ile birlikte mirasçı olursa yani sağ kalan eşin alt soyu (çocukları-torunları) hayatta değil ise bu defa mirasın yarısı sağ kalan eşe kalan yarısı ise miras bırakanın annesi ve babası arasında eşit olarak paylaştırılır. Eğer anne ve babadan herhangi biri veya iki hayatta değil ise bu defa kalan 1/2 lik kısım mirasbırakanın kardeşleri arasında eşit olarak paylaştırılır.

Sağ kalan eş mirasbırakanın büyük anne ve büyük baba ile amca-dayı-hala-teyze gibi akrabaları ile birlikte mirasçı olursa bu defa mirasın 3/4 lük kısmı sağ kalan eşe kalan 1/4 ise yukarıda saydığımız mirasçılar arasında eşit olarak paylaştırılır.

Görüleceği üzere yasal miras paylaşımında en önemli unsur müteveffanın eşinin hayatta olup olmamasıdır. Zira miras paylarının eşin sağ olup olmadığı belirlemektedir.

Ayrıca belirtmek istediğimiz diğer nokta da Türkiye’de mirasçılar arasında zümre sisteminin hakim olduğudur. Yani eğer mirasbırakanın alt soyundan hayatta olan bir kimse var ise mirasbırakanın annesi ve babası mirasta hak sahibi olamaz. Aynı şekilde anne, baba veya kardeşler hayatta ise bu defa büyük anne ve büyük baba zümresinden kimse mirasçı olamaz.

Bu paylaşım oranları kanun tarafından belirtilmiş olup değiştirilemez değildir. Mirasbırakan düzenleyeceği vasiyetname ile bu miras paylarını değiştirebilir. Ancak değiştirirken dokunamayacağı bir takım oranlar mevcuttur. Bu oranlar hukuk sistemimizde saklı pay olarak adlandırılmış olup yukarıda belirttiğimiz oranlardan farklı bir oran söz konusudur. Ayrıca saklı paylı mirasçılarda kanunda kesin olarak sayılmış olup değiştirilmesi mümkün değildir. Bu hususa bir sonraki makalemizde ayrıntılı olarak değineceğiz.

YASAL MİRAS PAYLAŞIMI” üzerine 9 düşünce

 1. umut özgur

  Avukat bey babam 2 ay once vefat etti. Annem 10 yil oldu vefat edeli. Annem öldükten sobra babam yeniden evlendi. Babamin yeni karisinin 2 cocugu vardi. Simdi bu cocuklar babamin mirasindan birsey alabilir mi?

  Yanıtla
  1. Av. Halil İbrahim ÇELİKAv. Halil İbrahim ÇELİK Yazar

   Merhabalar;
   Normal şartlar altında babanızın üvey çocuklarının mirastan pay almaları mümkün değildir. Ancak eğer babanız bu çocukları evlat edinmiş ise bu halde aynı sizin gibi babanıza mirasçı olabilirler.

   Yanıtla
 2. Geri izleme: Mirasta Saklı Pay - Av. Halil İbrahim Çelik

 3. Filiz

  Halil İbrahim Bey Merhaba,
  Annemin babası vefat etti,anneannem ve öz 6 çocuğu var miras paylaşımı nasıl olur,diğer husus ise Dedem hayatta iken yaklaşık 20 yıl önce anneme ücret karşılığında bir tarla satmış önce tapu annemin sonrada babamın üstüne verilmiş.Bu duruma çok fazlaca şahidimiz var,şu anda dayımın bir tanesi anneme baskı yapıyor sen zaten aldın şimdi imzanı verip diğer mallardan almayacaksın diye böyle bir şey talep edebilirler mi ya da yıllar önce aldığı tarla için bişey yapabilirler mi çünkü annemin oarada evi var ikamet ediyor.
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. İlksen

  Merhaba, benim babannem ve dedemden kalan mirası babam bana vermiyor. İki kardeşiz bir erkek kardeşim var fakat satılan yerlerin parası hep kardeşime veriliyor ona ev alındı bana hiç bişey vermiyolar. Ne yapabilirim dava açsam hakkım nedir? Yardımcı olabilirmisiniz?

  Yanıtla
 5. semih yanki

  merhabalar eger yardimci olursaniz cok sevinecegim.
  esimin annesi haziran 2016da evini oglundan habersiz satmis. esim 4 kardes. ve annesi temmuz 2016da hastaneye kaldirildi 2017 mart ayinda da vefat etti. vefattan sonra temmuz 2017 yilinda esime kardesleri tarafindan 35 bin odendi. fakat ev 816 bin tl’ye satilmis. simdi esim bu haksizliktan dolayi dava acmak istiyor. kardesleri ne telefonlarina cevap veriyor ne de mesajlarina. en son maddi durumlarinin kotu oldugunu yazan bir mail geldi o kadar. bu durumda esim nasil bir hak ilan edip dava acabilir? kazanma sansi var mi? rica etsem bilgilendirebilir misiniz bizi?

  Yanıtla
 6. Umut sefa Yıldırım

  Merhaba avukat bey annemin babası ve annesi vefat etti afyonnsultan dağında iki katlı ev kiras bahçeleri ve vişne bahçeleri var ben eve tarlara hepsine girmek istiyorum durum nasıl olur şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 7. Lale Ozcan

  Annem vefat edince erkek kardeşim(Mehmet) eşi ile birlikte babamın evine taşındı. (2003) babam tekrar evlenemedi.
  Biz 3 kız 1 erkek kardeşiz. Babamın evinin arazisi köşe başında ve 360metrekare idi. Kentsel Dönüşüm adı altında erkek kardeşim evi yıktı.
  8 daire 2 dükkan yapıldı. Babamın adına (toprak sahibi) 4 daire vermiş. 4 daire ve iki dükkanı Mehmet kendi adına almış.
  Babam dairesinin birini gelinin adına birini büyük kızının adına tapusunu verdi.
  Babamda şu anda 2 daire var. Ben ve kızdardeşime vermek istiyor ancak Mehmet buna engel. Bu iki daireyide kendi adına istiyor.
  Babamla aynı evde olduklarından babam ben ölünce kızlarım alır diyor. Mehmet kızlara mal yok diyor. Bu durumda ne yapabiliriz ?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 × bir =