0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Zorla Senet imzalatma Suçu

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

zorla senet imzalatma suçu
5.00 avg. rating (95% score) - 2 votes

Son Güncellenme

Zorla senet imzalatma eski Türk Ceza Kanunu’nda ayrı bir suç olarak düzenlenmiş olsa da 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu’nda Yağma Suçu ( gasp suçu) ile ilişkilendirilmiştir. Türk Ceza kanunu’nun 148. maddesinde senedi zorla imzalatma fiili suç sayılmış ve Senedin yağması olarak ifade edilmiştir.

“Zorla senet imzalatma” Suçu Nedir?

Yağma suçuna bağlı bir eylem olan zorla senet imzalatma davranışı, Türk Ceza Kanunu 148. maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu suça göre, bir kişiyi cebir ve tehdit kullanarak borç altına sokmak maksadıyla zorla senet imzalatmak senedin yağması suçu olarak hükmedilmiştir.

Zorla senet imzalatma davranışı dışında, borçlu olunan bir senedi cebir ve tehditle imha etmek, yırtmak, imha edilmesine karşı koymamaya mecbur etmek de senedin yağması suçunu ifade etmektedir.

Zorla Boş Kağıda İmza Attırma

Söz konusu senedin yağması suçu kapsamında değerlendirilen bir başka fiil de ileride senet haline getirilebilecek, borç doğuracak bir kağıdın cebir veya şiddet kullanılarak imzalatılmasıdır.

Senedin Yağması Suçu Şartları Nelerdir?

Bir fiilin senedin yağması suçu kapsamında değerlendirilebilmesi için öncelikle cebir veya şiddetin varlığının olması gerekir. İkinci olarak da bu fiilin maddi bir karşılığa ilişkin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yani zorla senet imzalatma gibi borç doğurucu ya da senedi zorla elinden alma, imha etme, imha edilmesine karşı koymamasını sağlama amacıyla gerçekleştirilmesi gerekir.

Zorla senet imzalatma Cezası Ne Kadar?

Burada işlenen suç itibariyle yargılama, gasp suçu ( yağma suçu) kapsamında yapılmaktadır. Söz konusu yağma suçu basit haliyle işlendiğinde 6 yıl ile 10 yıl arasında bir hapis cezasına sebebiyet verecektir. Eğer suç nitelikli yağma ( nitelikli gasp suçu) şeklinde işlenmiş ise seneti zorla imzalatmanın cezası 10 yıl ile 15 yıl arasında olacaktır. Nitelikli hallerin ortaya çıkmasına sebebiyet verecek birden fazla fiilin varlığı durumunda ise suçun alt sınırı 10 yıldan daha fazla olacaktır.

Zorla İmzalatılan Senet Geçerli Midir?

Borçlar hukukuna göre zorla senet alınması veya senedin zorla imzalatılması, sakat borç kavramını ortaya çıkarır. O yüzden senet hükümsüzdür. Fakat senedin hükümsüz olması işlenilen fiilin suç olmaktan çıkarılmasını sağlamaz.

Senedi zorla imzalatma veya zorla boş kağıda imza attırma gibi durumlarda hukuki sürecin doğru yürütülmesi gerekir. Söz konusu suç yağma (gasp suçu) kapsamında değerlendirildiğinden dolayı gerçekleştirilen fiilden alınacak olan cezalar oldukça yüksek olmaktadır. O nedenle bu sürecin uzman bir ceza avukatı ile yürülmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz + 9 =