0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Çocuk Düşürtme Çocuk Düşürme ve Kısırlaştırma Suçu ve Cezaları

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Çocuk Düşürtme, yasadışı kürtaj,Çocuk Düşürme ve Kısırlaştırma Suçu cezası

Türk Ceza Kanunu’nda vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar kapsamında yer alan, çocuk düşürtme, çocuk düşürme ve kısırlaştırma suçları kanunun 99. Maddesi 100. Maddesi ve 101. Maddesinde düzenlenmiştir. Çocuk düşürtme, çocuğunu isteyerek ve bilerek düşürme, kısırlaştırma birbirinden farklı suçlar olup kanun her suçun cezasının farklı sonuçlar douracağı ve farklı sürelerde cezalar alınacağını belirtmiştir.

Çocuk Düşürtme, Çocuk Düşürme ve Kısırlaştırma Suçu cezası

Çocuk Düşürtme Suçu ve Çocuk Düşürtmenin Cezası

Ceza Kanununda 99. madde bir kadının rızası olmadan çocuğunu düşürten kişinin 5 yıl ile 10 yıl arasında bir hapis cezası alacağına hükmeder. Aynı madde, tıbben bir zorunluluk bulunmadığı halde, kadının rızası olsa bile, hamileliğin 10. Haftasından sonra bir kadının çocuğunu düşürten kişi 2 yıl ile 4 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılır der. Bu şekilde bir eylemde, çocuğunun düşürtülmesine rıza gösteren kadın da 1 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası alır.

Gebe kadının rızası olmadan çocuk düşürtme fiilini gerçekleştiren kişi hakkında, bu eylemden kaynaklanan kadının beden veya ruh sağlığının bozulması durumunda alınacak ceza 6 yıl ile 12 yıl arasında olacaktır. Kadının rızası olmaksızın çocuk düşürtme davranışında kadının ölümüne sebep verilmesi durumunda ise alınacak ceza 15 yıl ile 20 yıl arasında olacaktır.

Çocuk düşürtme fiilinin kadının rızası dahilinde olması durumunda gebeliğin 10. Haftasından sonra gerçekleşmesi halinde bu eylemden ötürü kadının beden ve ruh sağlığının  zarara uğraması sonucu kişi 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası alır. Aynı şekilde kadının ölümüne sebep olunması durumunda ise kişi 4 yıl ile 8 yıl arasında bir ceza alır.

Kadının çocuğun düşürtülmesine rızası olsa dahi gebeliğin 10. Haftasından sonra gerçekleşen düşürtme fiillerinde bu fiili gerçekleştiren kişinin yetkili olmaması durumunda kişi, 2 yıl ile 4 yıl arasında bir ceza alır. Yukarıda belirtilen tüm durumların yetkili olmayan kişilerce işlenmesi durumunda cezalar yarı oranında arttırılır.

Kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması durumunda, gebeliğin 20. Haftadan daha az olan düşürtme eylemlerine kanunen ceza verilmez. Ancak çocuk düşürtme hastane ortamında uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Aksi durumda çocuk düşürtme cezaları yukarıda belirtilen şekillerde verilmektedir.

Çocuk Düşürme Suçu ve Çocuk Düşürmenin Cezası

Çocuk düşürtme suçundan farklı olarak çocuk düşürme; hamilelik süresi 10 haftadan daha uzun olan kadınların çocuğunu isteyerek düşürmesi ile gerçekleşen bir suçtur. Çocuk düşürme suçu işleyen bir kadın kanuna göre bir yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası alacaktır. Türk Ceza Kanunu 100. Maddesinde çocuk düşürme suçunun tanımı ve bu suça ilişkin cezalar yer alır.

Kısırlaştırma Suçu ve Kısırlaştırmanın Cezası

Türk Ceza Kanununda vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlardan birisi de kısırlaştırma suçudur. Bir erkeğin ya da kadının rızası dışında kısırlaştırılması suçu, Türk Ceza Kanunu 101. Maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddeye göre bir erkek ya da kadını rızası olmaksızın kısırlaştıran kişi, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası alır. Bu tür bir eylemin, kısırlaştırma yetkisi olmayan kişilerce gerçekleştirilmesi durumunda alınacak cezalar 1/3 oranında artırılmaktadır. Kısırlaştırma fiilinin rıza dahilinde gerçekleştiği durumlarda yetkili kişilerce gerçekleştirilmemiş kısırlaştırma işlemlerinde ise, bu eylemi gerçekleştiren kişiler 1 yıl ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılır.

Vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlarda hukuki sürecin uzman bir ceza avukatı ile yürütülmesi oldukça önemlidir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5.00 avg. rating (50% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz + 9 =

Sorunuz mu var?