0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Kalpazanlık Suçu ve Cezası

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Kalpazanlık Suçu parada sahtecilik ve cezası tck 197

Kalpazanlık suçu olarak halk arasında tabir edilen, parada sahtecilik yani sahte para basma suçu TCK 197. Maddesinde düzenlenmiş olup, söz konusu maddeye göre tedavülde olan Türk Lirası ya da yabancı ülke paralarının sahte bir şekilde üreten, ülkeye sokan, nakil işlemlerini gerçekleştiren, muhafaza eden veya tedavüle kokan kişiler parada sahtecilik suçu işlemiş olurlar. Sahte para basımına yarayan makine ve diğer malzemeleri bulunduran satın alan, devreden, temin eden… kişiler ve Paranın sahte olduğunu bilerek bu parayı kabul eden kişiler de suç işlemiş olmaktadır. Parada sahtecilik suçunda gerek soruşturma gerekse de kovuşturma aşamalarının hukuki anlamda doğru yürütülmesi önemlidir.

Kalpazanlık Suçu parada sahtecilik ve cezası tck 197

Kalpazanlık Suçu Nedir? Sahte Para Basma Suçunun Cezası Ne Kadardır?

Her ülkede para, bu konuda yetkili kurumlar tarafından basılmakta olup, yetkili kurumlar dışında yapılan para basma fiilleri kanuna aykırıdır. Ülkemizde de Merkez Bankası tarafından para basılabilir ve tedavüle konulabilir.

Kalpazanlık suçu hukuki ifadeyle parada sahtecilik suçu olmaktadır. Parada sahtecilik, Türk Ceza Kanunu 197. Maddesi uyarınca suç olup, sahte para basmanın cezası 2 yıl ile 12 yıl arasında bir hapis cezası ve 10000 güne kadar adli para cezasıdır. Ayrıca paranın sahte olduğunu bilerek kabul eden kişiler de 1 yıl ile 3 yıl arasında hapis ile cezalandırılırlar. Paranın sahte olup olmadığını bilmeden alan fakat bu niteliğini öğrendikten sonra bilerek piyasaya sahte parayı süren kişiler de 3 aydan 1 yıla kadar hapis ile cezalandırılırlar.

Sahte Para Basma Makinesi Kullanma, Üretme ve Satın Alma Suçu

Türk Ceza Kanunu’na göre para basılmasına yarayan her türlü alet ve malzemeyi izinsiz olarak üreten, bu tür cihaz ve aletleri ülkeye sokan, para basma makinesi satan, devreden, satın alan,kabul eden veya saklayan kişiler bir yıl ile 3 yıl arasında hapis ve adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Parada Sahtecilik Suçu Davası

Parada sahtecilik suçu işleyen kişiler açısından hukuki sürecin uzman bir ceza avukatı ile yürütülmesi önerilir. Süreç sonunda alınacak ceza süresini olumlu yönde etkileyeceğinden dolayı bu sürecin uzman bir avukat ile yürütülmesi önemlidir. Bu hususta bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5.00 avg. rating (100% score) - 3 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 × yedi =

Sorunuz mu var?