0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Kapatılan Özel Okullara Ödenen Paranın Geri Alınması

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Kapatılan Özel Okullara Ödenen Paranın Geri Alınması

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkisi olduğu belirlenen özel okulların kapanması ile birlikte bu okullara kayıt yaptıran öğrencilerin ödemiş oldukları paraların ne olacağı darbe girişimi sonrasında merak edilen hususlardan birisi olmaktadır. Kapatılan FETÖ okullarında okuyan bireyler, okula ödemiş oldukları ücretleri tekrar alabilmektedirler. 17 ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yer alan 670 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 5. Maddesi uyarınca kapatılan özel okullarda okuyan öğrenciler, Kapatılan Özel Okullara Ödenen Paranın Geri Alınması için  60 gün içerisinde devlete başvuru yapabilmektedir.

Kapatılan Özel Okullara Ödenen Paranın Geri Alınması

Kapatılan Özel Okullara Ödenen Paraların Geri Alınması

Fetullahçı Terör Örgütü ya da diğer bir ismiyle Paralel Devlet Yapılanması ile ilişkisi olan özel okullar kapatıldığı için bu okullarda okuyan 135 bin öğrencinin başka okullara nakledilmesi gerekmektedir. Bu süreçte velilerin en fazla merak ettiği konu ise, FETÖ ile bağlantılı olan bu özel okullara yatırılan paranın nasıl alınacağıdır. Bir çok kişi bu okullar kapatılmadan önce, 2016 yılının eğitim ve öğretim ücretlerini yatırmış ve okulların kapanması ile birlikte mağdur olmuştur. Kapatılan özel okullarda okuyan öğrenciler için ödenen paralar 17 Ağustosta yayımlanan Resmi Gazetede yer alan Kanun Hükmünde Kararname’nin 5. Maddesinin 4. Fıkrasına göre “tespite konu edilebilecek borç ve yükümlülüklere ilişkin olarak hak iddiasında bulunanlarca bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış günlük hak düşürücü süre içerisinde ilgili idaresine kanaat getirici defter, kayıt ve belgelerle müracaat edilir. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak kapatma işlemlerinde ise altmış günlük süre kapatma tarihinden itibaren başlar” denilmektedir.

Velilerin kapatılan FETÖ okullarına yatırdıkları paranın geçmişe dönük olarak alınması mümkün olmamaktadır. Bu okullarda eğitim gören kişiler için 2016 2017 eğitim öğretim yılı ve sonrası için ödenen okul ücretleri geri alınabilmektedir.

Kapatılan Özel Okula Ödenen Paralar Nasıl Geri Alınacak?

Kanun hükmünde kararname ile FETÖ okullarında okuyan ve okulların kapanması ile birlikte mağdur olan vatandaşların okul için ödemiş oldukları ücretleri geri alabilmesi için 60 gün içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de yer alan Kapatılan Özel Okullara Ödenen Paranın Geri Alınması için gerekli prosedür hakkında ayrıntılı danışmanlık ya da avukatlık hizmeti almak için 0532 355 84 05 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

5.00 avg. rating (100% score) - 2 votes

2 cevap

  1. NECMİ dedi ki:

    NEREYE HANGİ KURUMA MÜRACAAT EDİLECEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ dört = 8

Sorunuz mu var?