0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu TCK 179

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası

Türk Ceza Kanunu 179. Maddesi uyarınca kara, deniz, hava ya da demiryolu ulaşımının güvenliğini tehlikeye sokmak suçtur ve bu suçun işlenme şekline göre farklı cezalara hükmedilir.Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu ve bu suçun cezası Ceza Kanununun 179. Ve 180. Maddelerinde belirtilmiştir.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası

TCK 179. Maddesi 1. Fıkrası uyarınca deniz,kara,hava ya da demiryolu trafiğinin güven içerisinde akışını sağlayan her türlü işareti değiştirme, kullanılmaz hale getirme, bu işaretlerin konulduğu yeri değiştirme, yanlış işaret verme, işaretleri kaldırma… gibi davranışlarla başkalarının hayatını, sağlığını veya malvarlığını tehlikeye sokan kişiler 1 yıl ile 6 yıl arasında bir hapis cezası ile cezalandırılır.

Tehlikeli Şekilde Araç Kullanma Suçu ve Cezası

Söz konusu kanun maddesinin 2. Fıkrası ise, kara yolu, deniz yolu, hava yolu ya da demir yolu araçlarını başkalarının sağlığını veya malvarlığını tehlikeye sokacak şekilde kullanan kişilerin 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılacağı belirtilmektedir. Yani trafik içerisinde başkalarının mal ve can güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde araçların kullanılması suçtur. Bu suçun cezası 2 yıla kadar hapis olmaktadır.

Alkollü Araç Kullanma Suçu ve Alkollü Araç Kullanmanın Cezası

Alkol veya uyuşturucu maddelerin etkisi altında ya da herhangi bir nedenle, güvenli şekilde araç kullanamayacak kişilerin, araç kullanarak trafik güvenliğini tehlikeye atma suçu işlemeleri durumunda, bu kişiler için kanunun 179. Maddesinin 2. Fıkrası uygulanır. Yani alkollü veya uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanan kişiler iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Trafik Güvenliğini Taksirle Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası

Türk Ceza Kanunu 180. Maddesi uyarınca kara hava deniz ya da demiryolu ulaşımı sağlanırken kişilerin hayatı sağlığı veya mal varlığı bakımından bir tehlikeye taksirle neden olan kişiler 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu işleyen kişilerin hukuki süreci doğru bir şekilde yürütmemeleri süreç sonunda mağdur olmalarına neden olabilecek ciddi bir suçtur. O nedenle hukuki sürecin uzman bir ceza avukatı ile yürütülmesi önerilir. Burada ceza avukatı müvekkilinin söz konusu suçlamadan alacağı cezanın en düşük şekilde verilmesi ya da suçlamanın bertaraf edilmesini sağlayabilmektedir.

5.00 avg. rating (100% score) - 2 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× dokuz = 72

Sorunuz mu var?