0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Adam Yaralama Suçu

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

adam yaralama suçu

Kasten adam yaralama suçu Türk Ceza Kanunu’nun 86. Maddesinde düzenlenmiş olup, vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar kapsamında yer almaktadır. Söz konusu maddeye göre bir kimsenin vücuduna acı verilmesi, sağlığının bozulmasına neden olunması veya algılama yeteneğinin bozulmasına neden olacak etkili bir eylem gerçekleştirilmesi yaralama suçunu ortaya çıkarır.

Adam Yaralama

Kasten Adam Yaralama Suçu Nedir?

Kasten adam yaralama suçları iki farklı şekilde gerçekleşir. Bunlardan ilki basit yaralama ikincisi ise nitelikli kasten yaralamadır. Basit yaralama suçu şikayete bağlı olup bu tür bir eylemin sonucunda mağdur basit tıbbi müdahale ile tedavi edilebilir olmaktadır. Nitelikli kasten yaralama suçlarında ise mağdur basit tıbbi müdahale ile tedavi edilememektedir. Kasten yaralama suçunun cezasının ne olduğunu belirtmeden önce basit yaralama ve nitelikli adam yaralamayı ayrıntılı olarak ele almakta fayda vardır.

Basit Adam Yaralama Suçu ve Şikayet Süresi ( zamanaşımı süresi)

Basit adam yaralama suçları şikayete tabi olmaktadır. Basit tıbbı müdahale ile giderilebilecek olan zararlar basit yaralama suçunu oluşturduğundan mağdurun şikayeti olmaksızın bu tür bir eylem için hukuki süreç başlamaz. Ancak basit yaralamalarda mağdur şikayetçi olursa bu eylemi gerçekleştiren kişi gerekli cezayı alacaktır. Bu tür suçlarda şikayet süresi 6 ay olup, mağdurun 6 ay içerisinde şikayetçi olmaması durumunda basit yaralama suçu zamanaşımına uğramaktadır. Zamanaşımı süresinin dolması durumunda basit yaralamalarda şikayet yapılamamaktadır.

Basit yaralama suçlarına örnek vermek gerekirse, birisinin tokat atması, hafif yaralayacak şekilde yumruk atılması, vücutta morluğa neden olacak şekilde fiziki müdahaleler… basit yaralama suçu kapsamındadır ve basit tıbbi müdahale ile tedavi edilebilmektedir.

Nitelikli Adam Yaralama Suçu

Vücut dokunulmazlığının ihlaline karşı işlenen yaralama suçlarında suçun nitelikli hali, basit tıbbi müdahale ile giderilemeyen yaralama şeklinde işlenmesidir. Yaralama sonucunda tedavi basit tıbbi müdahale ile giderilemiyorsa, bu eylem basit yaralamanın nitelikli hali olarak karşımıza çıkar.

Nitelikli basit yaralamalarda suç, şikayete bağlı olmamaktadır. Şikayete bağlı olmaması sonucu bu tür suçlarda şikayet süresi de yoktur. Savcı bu tür vakalarda dava zaman aşımı süresi içerisinde resen soruşturma yürütebilmektedir. Nitelikli hallerde dava açılabilmesi için en az hak düşürücü süre 8 yıldır ve şikayet hakkına sahip birey 8 yıl içerisinde dava açarak müdahil sıfatıyla davaya katılabilir.

Basit yaralama suçlarında taraflar arasında uzlaşma prosedürleri uygulanmaktadır. Buna göre taraflar uzlaşma, soruşturma aşamasında ya da kovuşturma aşamasında uygulanmaktadır. Basit yaralamalarda tarafların uzlaşma sağlayamaması durumunda ise soruşturma veya yargılama devam eder.

adam yaralama suçunun cezası

Yaralama Suçunun Cezası Nedir?

Adam yaralamalarda işlenen suçun cezasını belirleyen temel ölçüt, yaralamanın basit tıbbi müdahale ile tedavi edilip edilememesidir. Bu noktada basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek adam yaralama suçlarında bu suçun cezası 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olmaktadır. Örneğin, bir kimseye tokat atma ya da bir birisine yumruk atma sonucu hafif yaralanmasına sebep olmak, bir kimsenin vücudunun herhangi bir noktasını çizmek, birisinin vücudunu morartmak gibi eylemler basit adam yaralama suçu kapsamında değerlendirilir. Basit yaralama suçlarında suçluya 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra adli para cezası da verilebilir. Her iki ceza aynı anda verilememekte olup, hapis cezası verildiği durumlarda bu ceza para cezasına çevrilmez.

Adam yaralamanın cezası ne kadar diye merak eden kişiler için, yaralamanın boyutunun basit tıbbi müdahale ile giderilemediği durumda, adam yaralamanın cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis olmaktadır.

adam yaralamada cezayı arttırıcı nedenler

Yaralama Suçunda Cezayı Arttıran Nedenler

Kasten adam yaralama eylemi silahla işlenmiş ise, basit tıbbi müdahale ile giderilecek yaralamalarda suçun cezası %50 oranında arttırılır. Yani bu suçun cezası 6 ay ile 1,5 yıl arasında hapis yine aynı oranda adli para cezası şeklinde olacaktır. Silahla adam yaralamadan kasıt adam yaralamaya elverişli bir alet ile yaralamadır. Burada silah ateşli silahlar olabileceği gibi, bıçak makas çakı… gibi kesici ve delici aletler de olabilir.

Adam yaralama suçlarında cezayı artıran diğer nedenler ise

 • Kamu görevlisini görevini yapmasını nedeniyle yaralama
 • Üstsoy, alt soy, eş ya da kardeşe işlenen yaralama suçları
 • Bedenen ya da ruhen kendisini savunamayacak durumda olan kişilere karşı yaralama
 • Kamu görevlisinin sahip olduğu nüfuzu kötüye kullanarak adam yaralaması

Gibi durumların olması halinde basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek adam yaralamalar 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis ve aynı oranda adli para cezası, basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek yaralamalar ise 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Yaralama suçu hakkında ayrıntılı bilgi için ceza avukatı ile iletişime geç.

4.41 avg. rating (88% score) - 17 votes

27 cevap

 1. sumeyye saglam dedi ki:

  Selam benim eşim 1 hafta önce adam bıçaklamaktan içeri girdi hastaneden dönüşte önündeki arabaya çekildi Geçim dedi oda yok filan esimde bıçağı çıkarıp 6 defa karın bölgesinden bıçakladı 1 hafta kaçtı yakalandı adamlara 1 ay öncesi hükümeti vardı kavga etmiştir bicakladigi adamın dalagini aldılar ve çıktı 2 ay rapor verdiler adama benim eşim 19 yaşında daha önceden de dosyaları vardı paraya dönüşmüştü onlarda ödemedi adam da şikayetçi vazgeçmiyor eşim ne kadar ceza alir

 2. Elyesa dedi ki:

  Merhaba avukat bey.is yerinde bir arkadasla tartisma sonucu saldiriya ugradim ve ayagim kirildi.polisler geldi ifade aldilar.arkadaslarim ricasiyla sikayetci olmadim.mahkeme acildigi zaman ben sikayetciyim bu sure zarfinda calisamadigimdan şu kadar maddi zarara ugradim.zararimin tazmin edilmesini isteme hakkim var midir? Simdiden cok tesekkurler.

 3. Ali dedi ki:

  Merhaba iyi gunler
  Benim soracağim konu: 26.04.2017 tarihinde bi kavga adamin biri geldi benim dukkanimin icinde bana ve babama saldirdi. Karşi koyamadigim icin elime yerleri supurdugumuz fırcayi aldim ama vurmadim cik disari diye fircanin sapiyla korkuttum karakolda ifademde de oyle soyledim. yalniz bu arada babamla bir hayli yumruklaştilar bu adam firca sapiyla bana vurdu demis ifadesinde.
  Ilk olarak polisi ben cağirdım sonra karakolda o da şikayetci oldu mahkemeden önce karşilikli olarak taraflar uzlasma verdi ve dava kapandi 1 ay sonra bana mahkeme celbi geldi kamu adina dava acilmis ve ben silahla kasten yaralama sucundan yargilaniyorum durum ne olur bilginize sunuyorum

 4. cenk dedi ki:

  merhaba arkadaşim birinin bacağina silahla sıktı daha yeni yakalandi şikayetçi şikayeti geri çekmezse ne kadar ceza alir şikayeti geri alirsa hiç ceza almadan kurtulurmu

 5. Hasrer dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı.17 yaşındaki biri başka birini pompalı tüfekle vurdu saçmaları yüzüne gellmiş suan ki durumu iyi şikayetci de olmamıs gireli 2 Ay oldu ne zamana mahkeme olur veya ne kadar yatar?Cevaplarsanız cok sevinirim

 6. Yasin dedi ki:

  S.Aleyküm Ben 17 yaşındayım 3 kişiyi bıçaklayarak yaraladım,Mahkemeye çıkacağım nasıl ceza alırım ?

 7. merve dedi ki:

  Iki kız aynı evde kalıyorduk. Ev arkadaşım alkollü idi ve tartışma anında beni banyoya sıkıştırıp kolumdan yaraladı darp raporu alıp şikayet ettim ceza alır mi

 8. mustafa dedi ki:

  merhaba nakliye işi ile uğraşıyor çalıştığı yerde arabaların vizesinin bitmesine rağmen babamın yola cıkması istendi gitmemesi durumunda para cezası vereceklerdi babamda adamlarla tartışırken bu durumu adam babamı kovuyor ve dışarı cık dıyor babam dışarı cıkınca oda geliyor vur bana vur diyor babamda orda olan bir süpürge sapı ile 2 defa vuruyor şimdi adam şikeyetci olmuş silahla adam yaralamadan btm ile giderilebilir yazıyor eve gelen iddanamede şimdi babam hapis cezası alır mı yardımcı olursanız sevinirim

 9. Ramazan Taş dedi ki:

  Mrb bir konuda bilgi almak istiyordum silahla basit yaralama ulaşmaya tabi midir yani btm ile giderilebildiyse

 10. Yalnız Adam dedi ki:

  Merhaba ben annemle sorunlar yaşamıştım Mahkeme kağıt gönderdi orada şunlar yazıyor.Silahtan sayılan süpürge sapıyla darp ederek adli raporunda belirtilen şekilde BTM ile giderilebilecek düzeyde yaralamak suretiyle üzerine atılı üst soya karşı kasten yaralama suçunu işlediği tüm dosya kapsamında anlaşılmakta.Şüphelinin kovuşturmasının mahkememizde yapılarak eylemine uyan yukarıda belirtilen sevk maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur yazıyor. Şimdi sorum şu annem mahkeme süresine kadar şikayetini eri alırsa veya mahkemede alırsa ben ceza alır mıyım yoksa her türlü ceza alacak mıyım alırsam da bu cezayı paraya çevirebilir miyiz ?

 11. Müslüm dedi ki:

  enistem gelip beni kendi evimde vurursa bende ona karsilik verip onu yaralarsam ne kadar ceza alirim nefsi mudafa hakkimi kullanarak en az ne kadar ceza alirim

 12. xcsdd dedi ki:

  ASKERDEYKEN BANA YAPILAN KÜFÜR SONUCUNDA BİR ASKERİ DARP ETTİM .ŞU ANDA İKİ BACAĞINDA PLATİN TAKILI VE ŞİKAYETÇİ OLDULAR.MAHKEME DEVAM EDİYOR CEZASI KAÇ YILDIR.

 13. umut dedi ki:

  içkili bir şekilde (230 )küfür alıyor kavga çıkıyor sonra bi kaç kişi daha geliyor bu kişiye dalmak için derken arkadaş ruhsatı olmayan silahı çıkarıp ateş ediyor ama aşırı alkollü bilinçsiz yani arkadan polis gelip götürüyor kameralardan olayı izliyor hatırlamıyor hiç bişeyi her hafta imza atıyor karakola gidip en fazla -en az kaç yıl yatar? yada para cezasına cevirilir mi?

 14. serkan dedi ki:

  Merhaba,
  28.07.2018 tarihinde meydana gelen olayda eşimin babası ve arkadaşı aynı aynda bıçaklandı. eşimin babasının yanındaki binada oturan ve uzun süreden beri tanıdığı şahıs, eşimin babasının yolunu keserek “seninle ve o arkadaşınla görüşmemiz lazım bugün bu iş bitecek” demiş ve o esnada eşimin babasının arkadaşıda yanlarına gelerek bir gün önce şahsın yapmış olduğu bir mevzuyu hatırlatır, kendisini uyarır. hemen ardından şahıs hazırda tuttuğu bıçakla direk saldırır ilk darbe kayınpeder’imin arkadaşına olur göğsünden bıçaklanır yere düşer, eşimin babası şahsın elinden bıçağı almaya çalışır o esnada sırtından bir karın bölgesinden üç bıçak darbesi alır, şahıs suç aleti ile kaçarken yakalanmıştır. yaralı iki kişi farklı hastanelere sevk edilmiştir sonrasında göğüs cerrahisi bölümü olan başka hastaneye gönderilmişlerdir. Hastanede doktorların jandarmalara yapmış olduğu ilk açıklama iki kişininde hayati tehlikesinin devam ettiği yönünde olmuştur. hastalar iki gün hastanede gözlem altında kalıp taburcu edilmiştir. şahsın böyle bir olayda alacağı ceza ne olur acaba.
  şimdiden teşekkür eder başarılar dilerim….

 15. Salih dedi ki:

  Merhabalar kardeşim ağustos ayında tartıştığı birini sol kaburgasinin altindan bicakladi 5 ay kadar imzaya gitti. Daha sonra mahkeme kagidi geldi. Psikolojisi bozuk olup hastanede yatti. ceza alirmi .sikayetci sikayetinden vazgeçerse ne olur. Yardim edin lütfen acilll..

 16. Ezgi dedi ki:

  Merhaba Halil bey bir yakınım kavgaya cagırımiş karsı taraf cok kalabalıkmiş ustune saldırmışlar oda kendini savunmak için bıcakla yaralamiş kara cıgerde kan toplanmış ameliyata girdi iyi gectı ameliyatı ama aile şikayetçi ceza alır mi

 17. Tugce dedi ki:

  Merhaba benım esım bundna 2 ay önce sılahla bırını vurdu fkat sılah bıze ayıt degıl karsı tarafa ayıt esıme saldırdıgınsa elını belıne atıp sılahı cıkardıgını goren esım hemen elınden alıp yere ates edıldı ve oda karsı tarafın bacagına denk geldı dkak sıyırdı gecdi kemıkse flan kesınlıkle zede yoktur ama karsı taraf sıkayetcı oldugu ıcın 2 ayır yatıyor ve hala ittiharnamesı gelmemısdır yardımcı olurmusnuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 − = bir

Sorunuz mu var?