0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Boşanma Avukatı

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Boşanma Avukatı, Boşanma Davası Avukatı,Boşanma Davasına Bakan Avukatlar, Boşanma Avukatı İstanbul, Boşanma Avukatları, Avukat Arıyorum, Anlaşmalı,Çekişmeli

Evlilik birliği her zaman istenildiği gibi gitmeyebilir, bunun bir sonucu olarak eşler arasındaki anlaşmazlıklar kimi zaman boşanmayı getiren olayların yaşanmasına ve neticede evliliğin boşanma ile sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Özellikle son yıllarda ülkemizde boşanma oranlarında yoğun bir artış gerçekleşmektedir.  Boşanma süreci taraflar açısından oldukça yıpratıcı olmakla birlikte boşanmanın hukuki neticeleri taraflar açısından özellikle maddi ve manevi anlamda sorun teşkil edebilmektedir. Boşanma ile ilgili olarak merak edilen hususlar, davanın boşanma konusunda uzman avukat ile yürütülmesinin ne gibi avantajlar sağlar. Boşanma için uzman bir boşanma davası avukatı ile süreci yürütmenin zorunlu mudur. boşanma avukatı tutmanın boşanmanın sonuçlarında ne gibi etkiler yaratır. Gibi sorulardır. Bu yazımızda boşanma sürecinde avukatın gerekliliği üzerinde duracağız.

Boşanma Avukatı Tutmak Zorunlu Mudur?

Avukatlık mesleğinde, doktorlarda ya da öğretmenlerde olduğu gibi branşlaşma bulunmaz. Yani bu anlamda boşanma avukatı demek yanlış bir tabirdir. Fakat avukatlıkta ağırlıklı olarak boşanma davalarını iş yükü olarak benimsemiş olabilir. Boşanma davalarına bakan ve boşanma davalarında tecrübeli avukatlar genellikle boşanma avukatı olarak adlandırılırlar.

Boşanma davasında avukat tutmak diğer tüm davalarda olduğu gibi zorunlu değildir. Bireylerin herhangi bir dava için avukat tutma zorunlulukları bulunmaz. Lakin hukuki süreçler oldukça karmaşıktır ve bu süreçlerin doğru yürütülmemesi gerek maddi gerekse de manevi açıdan hak kaybı yaşanmasına neden olur.  Boşanma davalarında da eşler yalnızca birlikte yaşamalarını ayırmazlar aynı zamanda ortak kurulan hayata dair sahip olunan değerlerin de ayrışması söz konusu olacaktır. Bu noktada taraflar varsa çocukların velayeti, evlilikte edinilen malların paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi maddi durumların belirlenmesi gibi hususlarda sıklıkla hak kaybı yaşayabilmektedirler. Örneğin boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarını düşünün.Her ne kadar avukat tutmak zorunlu olmasa da yaşanacak kayıpların önüne geçilmesi bu sürecin boşanma davası avukatları ile yürütülmesi ile mümkün olabilmektedir.

Boşanmalarda açılacak davanın nasıl yürütüleceği, boşanmanın maddi ve manevi neticelerini değiştirmektedir. Bu noktada eşlerin hangisinin daha fazla kusura sahip olduğunun belirlenmesi, kusur oranlarının ne olacağı velayet, nafaka ve tazminat açısından belirleyici olacaktır. O yüzden hukuki anlamda bilgi ve tecrübeye sahip boşanma avukatı size bu süreçte mutlak avantaj sağlayacaktır.

Deneyimli ve Tecrübeli Boşanma Avukatı

Boşanma davası avukatı denilince boşanma davalarına sıklıkla bakan ve boşanma süreci konusunda deneyimli ve tecrübeli avukat akla gelir.  Boşanma oldukça karmaşık bir süreçtir, bu süreç içerisinde boşanma dilekçesi hazırlanması, boşanma nedeninin ortaya konulması, cevap dilekçeleri, öne sürülen boşanma sebebinin ispatı,  velayet tazminat ya da nafaka gibi taleplerin belirtilmesi, karşı tarafın kusurunun çıkarılması gibi hukuki anlamda davanın seyrini süresini ve sonucunu direk olarak etkileyecek hamlelerin doğru bir şekilde yürütülmesi gerekir. Öyle ki boşanma süreci yıllarca sürebilmektedir. Bu noktada deneyimli ve tecrübeli boşanma avukatları ile davanın yürütülmesi size şunları kazandırır. Hem sürenin daha kısa olmasına hem de boşanma sonrası yaşanması muhtemel hak kayıplarının önüne geçilmesine olanak sağlayacaktır.

Boşanma Davası Avukatı İstanbul

İstanbul’da ikamet eden ve boşanma sürecinin bu şehirde yürütüleceği durumlarda bu ilde ikamet eden bir boşanma avukatları ile davanın yürütülmesi sürece daha fazla hakim olmanız açısından önemlidir. Boşanma avukatı İstanbul içerisinde açılacak davalarda, hukuki sürecin hızlı,kusursuz şekilde sonuçlandırılması adına mutlak fayda sağlayacak unsurların başında gelecektir.

Boşanma Avukatı Arıyorum Ne Yapmalıyım?

Boşanmanın uzman bir avukat ile yürütülmek istenmesi durumunda avukat arayan bireyler, boşanma avukatı ararken üzerinde durmaları gereken en önemli husus, tutulacak avukatın boşanma süreçlerinde ne kadar tecrübe sahibi olduğu olmalıdır. Deneyimli bir avukat ile açılacak davalar süreç içerisinde karşılaşılması muhtemel zorlukların kolaylıkla aşılmasını sağlayabilecektir.

Anlaşmalı Boşanmalarda Avukat

Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli olarak açılacak davalardan süreç olarak farklıdır. Anlaşmalı boşanma denildiğinde insanlar boşanmanın daha kolay olduğunu düşünebilirler. Bu bir nebze de olsa doğrudur fakat boşanmanın hukuki sonuçları düşünüldüğünde çekişmeli boşanma davaları ile arasında bir fark bulunmaz. Her iki boşanma yönteminde de taraflar, çocuğun velayeti, mal paylaşımı, tazminat ve nafaka gibi önemli hususları sonuca bağlamaktadırlar. O yüzden anlaşmalı boşanma davaları sonucunda da hak kaybı yaşanmaması adına uzman bir anlaşmalı boşanma davası avukatı tarafından destek alınması önerilir.

Çekişmeli Boşanmalarda Avukat

Çekişmeli boşanmalarda her iki taraf da haklılığını ortaya koyarak boşanmayı getiren olaylar bağlamında karşı tarafın kusurlu olduğunu ispatlamak durumundadırlar. Öyle ki boşanmada kusur, alınacak tazminat miktarı, nafaka bağlanıp bağlanmaması gibi durumları direk olarak belirleyen etmenlerdendir. O yüzden çekişmeli boşanma davalarında mutlak suretle bir avukat tarafından mahkemede temsil edilmek size hak kaybı yaşanmaması adına avantaj sağlayacaktır.

4.75 avg. rating (95% score) - 8 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 1 = beş

Sorunuz mu var?