0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Cinsel Saldırı Suçu ve Tecavüzün Cezası

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Cinsel Saldırı Suçu, Cinsel Saldırı Suçunun Cezası, Tecavüz Suçu, Tecavüz Suçunun Cezası, Tecavüzün Cezası Ne Kadar, Cinsel Saldırı Suçları

Cinsel saldırı, cinsel maksatla vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesi davranışı olarak nitelendirilmektedir. Halk arasında tecavüz olarak adlandırılsa da Türk Ceza Kanununda vücut dokunulmazlığının cinsel amaçla ihlali cinsel saldırıdır. Cinsel saldırı suçu (tecavüz) iki farklı şekilde işlenmiş olabilir. Temel cinsel saldırı suçu ve  nitelikli hali olan “nitelikli cinsel saldırı suçu” kanunda farklı cezai yaptırıma tabi tutulmaktadır.

Temel cinsel saldırı, sarkıntılık boyutunda olup mağdurun vücut dokunulmazlığı ihlal edilmiş olmaktadır. Nitelikli cinsel saldırı (tecavüz) suçunda ise mağdurun vücuduna organ veyahut farklı bir cismin sokulması durumu söz konusu olmaktadır. Temel cinsel saldırı suçları ve nitelikli cinsel saldırı suçlarının yargılanması açısından da farklılıklar söz konusudur. Bu noktada temel cinsel saldırılar Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmektedir. Cinsel saldırı suçunun nitelikli olması durumunda ise görevli mahkeme Ağır Ceza Mahkemeleridir.

Cinsel saldırı, farklı iki cinsiyet arasında olabileceği gibi, aynı cinsiyetten iki birey arasında da gerçekleşmiş olabilir. Hukuki açıdan saldırının hangi cinsiyet tarafından ya da hangi cinsiyete yapıldığının suç teşkil etmesi bakımından fark bulunmaz.

Cinsel Saldırı Suçu Cezası Ne Kadardır?

Temel cinsel saldırı suçu, yani saldırı sarkıntılık boyutunda olduğunda bu suçun cezası TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis olarak öngörülmektedir. Burada saldırının ağırlığı ve saldırının gerçekleşme şekli gibi bir çok unsur cezanın süresini belirlemektedir. Nitelikli cinsel saldırı suçlarında ise TCK’nın öngördüğü ceza, 5 yıldan 10 yıla kadar hapistir. Burada da hapis cezasının süresini bir çok unsur belirler.

Nitelikli Cinsel Saldırı Suçu Nedir?

Cinsel saldırı suçlarının nitelikli olması, vücut dokunulmazlığının bir organ ya da cisim sokulması suretiyle ihlali durumlarında gerçekleşmekle birlikte, Türk Ceza Kanunu 102. Maddesinin 3. Fıkrasında belirtildiği üzere bir cinsel saldırı aşağıdaki hallerde görülmektedir.

  • Fiziksel veya ruhsal açıdan kendisini savunacak durumda olmayan kişilerin cinsel saldırıya uğramaları
  • Kamu görevi, vesayet ya da hizmet ilişkisinin kendisine sağladığı kolaylığı kullanarak cinsel saldırıda bulunulması
  • Derece kan bağı veya kayın hısımlığı bulunan kişilere karşı yapılan cinsel saldırılar,
  • Üvey anne veya üvey baba, üvey kardeş ya da üvey evlat tarafından yapılan cinsel saldırılar
  • Silah zoruyla veyahut birden fazla kişinin birlikte yapmış olduğu cinsel saldırılar
  • Zorunluluk gereği bir arada yaşamanın verdiği kolaylıktan faydalanılarak yapılan cinsel saldırılar

Bu saymış olduğumuz durumlarda nitelikli cinsel saldırı suçunun cezası %50 oranında arttırılmaktadır.

Diğer yandan cinsel saldırılarda mağdura uygulanacak olan cebir ve şiddet, mağduru kasten yaralama esaslarına uygun olması durumunda, verilecek cinsel saldırı cezasına ek olarak kasten yaralama cezası da verilir.

Cinsel saldırılarda mağdurun bitkisel hayata girmesi veya mağdurun ölmesi durumunda ise, cinsel saldırı suçlusuna ağırlaştırılmış hapis cezası verilir.

konu ile ilgili olarak uzman avukatlarımız ile iletişim‘e geçebilirsiniz.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − altı =

Sorunuz mu var?