0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Cumhurbaşkanına hakaret suçu tck 229 facebook twitter instagram internet

Cumhurbaşkanına hakaret suçu, devletin egemenlik alametlerine ve organların saygınlığına karşı işlenen suçlar kapsamında yer almaktadır. Ceza Kanunu 299. Maddesinde cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenlemiş olup söz konusu eylemin niteliğine göre alınacak ceza farklılık göstermektedir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Etmek Suç Mudur?

Türkiye Cumhuriyeti organlarının saygınlığına karşı yapılan eylemler suç kapsamında değerlendirilir. Bu suçlardan birisi de cumhurbaşkanına hakaret etmektir. Cumhurbaşkanına hakaretin alenen işlenmesi durumunda verilecek olan ceza daha ağır olmaktadır.

Cumhurbaşkanına Hakaretin Cezası Ne Kadar?

Ceza Kanunu 299. Maddesinin 1. Fıkrasına göre cumhurbaşkanına hakaret suçu bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ceza kanununda suçu işleyen kişinin alenen cumhurbaşkanına hakaret etmesi gibi bir durum  söz konusu ise, verilecek olan hapis cezası altıda bir oranında artırılmaktadır.

Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı yapılacak olan kovuşturma Adalet Bakanlığı iznine bağlı olarak gerçekleştirilir.

Facebookta cumhurbaşkanına hakaret

İnternette ve Sosyal Medyada Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Devlet organlarının saygınlığına karşı işlenen suçlar kapsamındaki cumhurbaşkanına hakaretin en sık işlenme şekli internet üzerinden gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden özellikle sosyal medyada bireylerin cumhurbaşkanı ile ilgili hakaret içeren paylaşımları son yıllarda internetin yaygınlaşması ile birlikte artmıştır.

Facebook’ta cumhurbaşkanına hakaret, Twitter’da cumhurbaşkanına hakaret, instagram’da cumhurbaşkanına hakaret gibi farklı şekillerde bu suç işlenebildiği gibi, internet üzerinden farklı mecralarda da bu eylem gerçekleştirilebilmektedir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Cezası

Devlet organlarının saygınlığı açısından bu tür davranışların sergilenmesi suç kapsamındadır. İnternet üzerinden cumhurbaşkanına hakaretin cezası 1 yıl ile 4 yıl arasında olmakla birlikte suçun alenen işlenmesi söz konusu ise, suçu işleyen kişinin alacağı ceza 1/6 oranında artırılmaktadır.

Cumhurbaşkanına hakaretin en çok işlendiği mecralar,Youtube Facebook, instagram, twitter, sözlük siteleri, haber siteleri, bloglar… olmaktadır. Son yıllarda bir çok kişi bu suç nedeniyle cezalar almaktadır. Cumhurbaşkanına yapılan hakaret nedeniyle soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde bireylerin uzman bir ceza avukatı ile söz konusu süreçleri yürütmeleri oldukça önemlidir. Zira yapılan bu eylemin cezası göz önüne alınırsa tutulacak olan avukat tutmak suçu işleyen kişinin menfaatine olacaktır. Özellikle soruşturma aşamasında verilecek ifade sürecin sağlıklı ilerleyebilmesinde büyük öneme sahiptir. Ceza avukatınız sizin için etkili bir süreç yönetimi gerçekleştirerek ceza almanızı engelleyebilmektedir.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 × altı =

Sorunuz mu var?