0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

İDDAA DOLANDIRICILIĞI

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

İddaa Dolandırıcılığı - Av. Halil İbrahim ÇELİK
3.87 avg. rating (77% score) - 15 votes

Son Güncellenme

İddaa dolandırıcılığı son dönemlerde oldukça popüler olan ve birçok insanın mağduriyetine neden olmuş bir dolandırıcılık yöntemidir. Kendisini iddaa uzmanı olarak tanıtan kişiler maç sonuçlarını bilme garantisi vererek ve hatta kimileri şikeli maçları söyleyeceklerini garanti ederek insanları dolandırmaktadırlar. Bu eylemin Türk Ceza Kanunu bağlamında dolandırıcılık kapsamına girdiği açıkça ortadadır.

Sosyal Medya Üzerinden İDDAA DOLANDIRICILIĞI

İddaa dolandırıcılığı genelde sosyal medya üzerinden ve bireysel web siteler üzerinden yapılmaktadır. Kişiler Facebook, Instagram, Google Plus ve Twitter ile kendilerine ait web siteleri üzerinden VIP üyelik adı altında ciddi bedeller talep ederek kupon satmaktadırlar. Hatta reklam yapmak amacıyla photoshop aracılığı ile sahte kuponlar düzenleyerek insanları kandırmaktadırlar. Düzenlenen bu sahte kuponlar ile onbinlerce lira para kazandırdıklarını iddia eden bu kimselerin dolandırıcılık suçunu işledikleri konusunda bir şüphe bulunmamaktadır.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesi dolandırıcılık suçunu içermektedir. Kanun ilk maddesinde dolandırıcılık suçunu hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp kendisi veya başkası lehine menfaat sağlama faaliyeti olarak tanımlamıştır. İddaa dolandırıcılığı ile kişinin karşısındaki kişiyi kazanma garantisi verip ve düzenlediği sahte kuponlarla aldattığı açıkça ortadadır. Bu aldatma neticesinde bir takım maddi bedeller talep ederek aynı zamanda menfaatte temin etmektedir. İşbu hususları gözönüne aldığımızda suçun bütün unsurlarının oluşmuş olduğu ve iddaa dolandırıcılarının bu suçtan ceza almaları gerektiği kanısındayız.

Suçun Cezası

İddaa dolandırıcılığı suçundan verilecek ceza yine 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesinde belirtilmiş ve kişinin 1 yıl ile 5 yıl arasında ceza alacağı belirlenmiştir. Burada hukuki olarak bir aşamada daha ileri gidip iddaa dolandırıcılığı suçunu işleyenlerin nitelikli halden cezalandırılmaları gerektiğini düşünüyoruz. Türk Ceza Kanunu’nun 158. maddesinin F bendine göre bilişim sistemlerinin kullanılması halinde bu suçun cezası 3 ile 7 yıl arasında değişecektir. Her ne kadar Facebook, Instagram, Twitter ve Google Plus gibi sitelerinin nitelikli hal kapsamına alınmasının kanunun oldukça geniş yorumlanması anlamına geldiği yönünde eleştiriler getirilse de iddaa dolandırıcılığı suçunun hassasiyeti gözönüne alındığında alt sınırdan uzaklaşılarak hapis cezası verilmesinin oldukça adilane olduğu düşüncesini taşımaktayız.

İddaa dolandırıcılığı artık iyice ayyuka çıkmış ve bu yoldan onbinlerce lira kazandırdığını iddia eden kimselerin amiyane tabirle insanların hassasiyetlerini kullanmak için çok uçuk yalanlar söyledikleri bir alan haline gelmiştir. Mağdurlara tavsiyemiz ivedilikle suç duyurusunda bulunarak bu eylemin cezasız kalmasını engellemeleridir.

Konu ile ilgili Sosyal Medya Aracılığıyla İddia Dolandırıcılığı hakkında ki yazımızı da okuyabilirsiniz.

219 cevap

 1. Avatar Sirin dedi ki:

  Merhaba dun bir iddia kuponu satin aldim ama kendi adima degil bi baskasinin adina kupon tutmayinca umut verdiniz bu da bir dolandiriciliktir dedim. O da hakaret davasi acacagini soyledi. Boyle bir sey yapabilir mi bu hakaret midir sizce ?

  • Avatar Sirin dedi ki:

   Lutfen en kisa zamanda cevap bekliyorum

  • Konu hakkında mail gönderilmiştir.

   • Avatar Ferdi mol dedi ki:

    Merhaba hocam ben birindan maç. Aldım ve beni dolandırdı ne yapmam lazım para gönderdiğim falan hepsi var resimlerle

    • Merhabalar;
     Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

     • Avatar Cengiz dedi ki:

      İdda kuponu satın aldım 250TL ye, para yatınca sana kuponu göndereceğim dedi sonra dan 1 aylık bi yere üye mi ne oldunuz dedi bende istemiyorum dedim üstüne bi de 500 tl daha istedi onu vermedim ama paramı geri iade edin yoksa şikayete bulunurum dedim, o da kiminle uğraştığını falan söylemeye başladı ne yapmam gerekiyor bu parayı kurtara bilir miyiz?

     • Avatar serkan dedi ki:

      merhaba … sitesinden idda oynadım 16 bn tl para kazandım
      fakat site 2160 tl yatir hesabiniza aktaricaz dedi yatirdim bende dediler bidaha yatirmaniz lazım destek icin 2300 tl tamam dedim yatirdim dediler bida depozit icin lazım son ödemeniz dediler saf gibi inandim 1600 tl yatirdim bu seferde ödemeyi onların dedı gibi yaptım ama dediler iban gorunmuyor harbiki iban gorunuyor oyaladilar sahtekar deildir die dusundum meger sahtekarmis yazişmalarinin hepisin kayit altina aldim ödeme yaptım dekontlarla birlikde cepde para kalmadi suc duyurusunda bulunmak ıstıyorum ama cebımde para kalmadi cok zarar girdim ne yapmam gerekir hocam saf anıma denk geldi saygilar hocam

     • Avatar Ahmet dedi ki:

      Merhabalar bende bwin türkiye danismanligi tek yasal yeri die bir yerden oynadim 300 tl kupon dediler sonra 1500 tl vergi dediler en som 3880 deidler yatirmadim
      Şikayet etcez paranizi almadiniz icin dediler şikayet etseler bir seu olurmu

     • Ahmet Bey;
      Bir dolandırıcılık ile karşı karşıyasınız. Bu sizden daha fazla para alabilmek için kullanılmış bir yöntem. Bu kişiler sizi herhangi bir yere şikayet edemezler. Aksine siz onları şikayet edebilirsiniz.

   • Avatar ahmet dedi ki:

    hayırlı akşamlar avukat halil bey konu hakkında mail gönderdim ben ama halen bana dönüş yapmadınız burdan da mı yazayım zor durumdayım iddda dolandırıcı ile yalvarıyorum habire arıyor habire arıyor

   • Avatar Kemal dedi ki:

    Nrb avukat bey bi konu hakkinda yardim istiyorum sahadanturkey adinda 1 idda oynadik parami almazsam beni mahkemeye vereceklerini sohkediler boyle bisey mevcut muu en kisa zamanda haber bekliyirum lutfen

   • Avatar Ceyda erem dedi ki:

    2750tl dolandirildim ama adamin ismi bile dogru degil sadce banka dekontu var elimde

 2. Avatar EMRE ÖZCAN dedi ki:

  MERHABA EFENDİM BEN İDDAA KUPONU SATIN ALDIM CEZA ALIR MIYIM? KİŞİLER UZLAŞMA İSTIYORLAR ONLARI CEZALANDIRABILIR MIYIM

 3. Merhabalar gecen gun idda kuponu istedim hesap numarasi gonderdi kupon vermedi engeledi durum hakinda ne yapmam gerekli msjlar duruyor

 4. Avatar veli aracı dedi ki:

  Merhaba Halil bey suç duyurusunda bulunmak için ne kadar para yatırmamız gerek ?

 5. Avatar mehmet dedi ki:

  fırat sen mert isimli kişiye bu konuda dava açılacaktır.

 6. Avatar mehmet dedi ki:

  halil bey merhaba,
  facebookta mehmet esen fırat isimli şahıs benden 300 tl aldı ve 5 gün boyunca %98 tutacak kupon vereceğini söyledi.parayı yatırdım-mehmet daşdemir adına-ilk gün kupon verdi ama tutmadı ve kendi sayfasında tutmuş gibi başka bir kupon paylaştı.ilk günden sonra bir daha iletişime geçemedim zaten. savcılığa dekont ve mesajların görüntüsü ile gitsem suç duyurusunda bulunabilir miyim?