0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Korsan Yazılım ( Lisanssız Yazılım) Kullanma Suçu

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

korsan yazılım lisansız yazılım kullanma suçu

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre bilgisayar programlarının lisanssız kullanımı diğer bir deyişle korsan şekilde yazılım kullanımı yasaklanmış olup bir cezai yaptırıma bağlanmıştır. Söz konusu kanunun 71. maddesinde korsan ya da lisan sahibi olunmayan yazılım (lisanssız yazılım) kullanma durumunda hangi yaptırımların uygulanacağı açıkça ifade edilmiştir.

Kaçak Yazılım Kullanmak

Korsan olarak kullanılan yazılım (lisanssız yazılım) kullanma suçu ülkemizde yaygın bir şekilde işlenmektedir. Özellikle ticari faaliyet yürüten kurumlarda lisanslı programların maliyetinde kaçınmak adına lisanssız program kullanımı ticari faaliyetlerin sekteye uğramasına ve cezai yaptırımlar ile karşılaşmasına sebep olabilmektedir. Üretim aşamasında yazılımsal ihtiyaçlarını lisanssız veya korsan programlar üzerinden yürüten firmalar açısından işlenilen bu suç gerek maddi gerekse de manevi olarak kurumun ticari faaliyetlerini tehlikeye sokabilmektedir.

Lisanssız Yazılım ( Korsan Program) Kullanma Suçu ve Tespiti

Lisanssız yazılım kullanma suçlarında öncelikle yazılımı lisanssız kullanan şirketin tespit edilmesini takiben, bu şirket aleyhinde cumhuriyet savcılıkları kanalıyla suç duyurusunda bulunulur. Cumhuriyet savcılıklarından arama kararı talep edilerek, korsan şekilde yazılım kullanan şirkete kolluk kuvveti aracılığı ile tespit yapılır. Arama kararının cumhuriyet savcılığınca verilmesinin ardından lisanssız yazılım kullanan kişiye/şirkete kolluk yardımıyla gidilerek bir bilirkişi marifetiyle durum tespit edilmelidir. İlgili  kişinin/şirketin lisanssız yazılım kullandığının tespit edilmesi halinde cumhuriyet savcılığında bir iddianame düzenlenerek mahkemeden bu şahısların cezalandırılması talep edilecektir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. maddesine göre lisanssız yazılım kullanan şirket sahiplerinin veya gerçek kişilerin 1 yıldan  5 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezasına çarptırılmaları ihtimali bulunmaktadır. Lisansız yazılım kullanma suçlarında açılacak davalar Asliye Ceza Mahkemelerinde görülür. Dava neticesinde suçun işlendiği kanaatine varılması durumunda yukarıda belirtilen cezai yaptırım uygulanacaktır.

Yargılama süreci devam ederken veya süreç sonunda ayrıca lisanssız yazılım kullanan şirketin bir de tazminat ödeme hususu gündeme gelmektedir. Ticari faaliyetlerin yürütülmesi esnasında korsan yazılım (lisanssız yazılım) kullanarak ticari fayda elde eden şirkete karşı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 68. maddesi uyarınca yazılımı lisanssız şekilde kullanan firmalar tazminat davası açabilmektedir. Burada Kanun lisanssız yazılım kullanan şirket aleyhinde lisans bedelinin 3 katına kadar tazminat talep edilebileceğine hükme bağlamıştır.

Lisanssız yazılım kullanma suçuna ek olarak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu bu minvalde başka bir eylemi daha suç saymış ve cezai hükme bağlamıştır. Bu kanunun 72. maddesine göre bir bilgisayar programının korsan şekilde kullanımını engellemek için oluşturulan ilave programları (güvenlik, lisans veya anahtar) etkisiz kılan kişi 6 aydan 2 yılda kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Korsan veya Kaçak Yazılım Kullanma Suçu ve Uzlaşma

Lisanssız yazılım kullanma suçu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 75. maddesine göre şikayete bağlı bir suç olup suçun takibi ve cezalandırılması şikayete bağlıdır. Bu noktada lisans sahibi firmalar korsan yazılım kullanan firmalar ile uzlaşma yoluna giderek şikayetin geri çekilmesini sağlayabilmektedir.

Kaçak yazılımın kullanımı diğer bir ifadeyle lisanssız yazılım kullanma suçu ile ilgili olarak hukuk büromuzla iletişime geçerek, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu konusunda uzman avukatlarımız tarafından hukuki destek alabilirsiniz. Bu bağlamda gerek lisanssız yazılım kullanan firmaların tespitinde soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin takibi gerekse lisansız ürün kullanımına ilişkin yapılacak uzlaşma görüşmeleri veya şüpheli veya sanık müdafiiliği açısından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz × 1 =

Sorunuz mu var?