0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Kredi Kartı Kopyalama Suçu

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Kredi Kartı Kopyalama Suçu ve cezası

Kredi kartı kopyalama suçu, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirilmektedir. Dolandırıcılığın nitelikli hali olarak karşımıza çıkan bu suç, Türk Ceza Kanunu 158. Maddenin F bendinde açıkça ifade edilmiş olup, bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının kullanılması suretiyle işlenmektedir.

Kredi Kartı Kopyalama Suçu Nedir?

Günümüzde gelişen teknolojiler ile birlikte kredi kartları ve banka kartları giderek nakit para kullanımının yerini almaktadır. Banka ve kredi kartları hem daha kolay kullanım hem güvenli olmaları nedeniyle tercih edilebilmektedir. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte kolaylık sağlaması gereken bu tür yenilikler kimi zaman olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Kredi kartı kopyalama suçu  bu tür olumsuzluklardan birisi olup kişiler kredi kartının kopyalamasından dolayı maddi ve manevi zarara uğrayabilmektedir.

Kredi kartı kopyalanması, Türk Ceza Kanunu kapsamında suç olup banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçuyla ilişkili olsa da TCK 157. Maddesine göre dolandırıcılık suçudur. Suçun işleniş biçimi itibariyle nitelikli dolandırıcılık olarak değerlendirilen söz konusu davranışın cezası da basit dolandırıcılık olmayıp nitelikli dolandırıcılık cezası kapsamında yer almaktadır.

Kredi Kartı Kopyalamanın Cezası Ne Kadar?

Kredi kartı kopyalayan kişi, kendisine veya bir başkasına yarar sağlama amacıyla bu suçu işlemektedir. Suçun oluştuğundan bahsedebilmek için yararın sağlanmış olması bir başka değişle kredi kartının kopyalanma işleminden sonra kartı kopyalanan kişi veya kişilerin bu eylemden zarar görmüş olması gerekir. Yani kredi kartı kopyalayan kişi için bu eylemin sadece kopyalama aşamasında olması durumunda suçun tamamlanmamış olması sebebiyle kredi kartı dolandırıcılığına teşebbüs söz konusudur ve suç henüz işlenmediği için suça teşebbüs cezası uygulanır.

Kredi kartı kopyalama suçu işleyen kişiler için söz konusu eylemde birden fazla suç unsuru bulunabilmektedir. Örneğin kredi kartının kopyalanması nitelikli dolandırıcılık iken, kopyalama işlemi de sahtecilik suçu kapsamındadır. Bu gibi durumlarda Türk Ceza Kanunu 48. Maddesi uyarınca kişi, işlediği bir fiilin birden fazla suç oluşturduğu durumlarda en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı cezalandırılmaktadır.

Türk Ceza Kanunu 158. Maddede belirtilen nitelikli dolandırıcılık suçu işleyen “kredi kartı kopyalama” fiilini gerçekleştiren kişi için söz konusu suçun alt ve üst sınırları dahilinde alınacak ceza hakim takdirinde olup, yargılama aşamasının doğru bir şekilde yürütülmesi cezanın boyutunu belirlemektedir. Bu suçu işleyen kişilerin Ceza Hukuku alanında uzman bir ceza avukatı ile süreci yürütmesi önerilir.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 × = yirmi

Sorunuz mu var?