0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Araştırılır?

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Ölen Kişinin Mal varlığı Nasıl Araştırılır?

Miras ile ilgili yaşanılan sorunlardan birisi de vefat eden kişinin mal varlığının öğrenilmesi konusunda Olmaktadır. Bu yazımızda ölen kişinin mal varlığı nasıl araştırılır, vefat edenin mal varlığını araştırma ve miras bırakan kişinin tüm mal varlıkları hakkında bilgi edinme konularına değineceğiz.

Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Araştırılır?

Vefat eden kişinin ne kadar mal varlığı olduğuna dair bilinmezliğin çözümü noktasında maalesef ortak bir bilgi havuzu olmadığından, mal varlığına ilişkin derin bir araştırma yapılması gerekmektedir. Taşınır veya taşınmaz mal varlıkları olduğu düşünülen tapu,banka şubesi vb yerlere tek tek başvuru yapılarak ancak çözüm bulunabilir. Ölen kişinin mal varlığı nasıl araştırılır diye merak eden kişilerin süreci doğru yürütmesi önemlidir. Zira mal varlığının tümüyle ortaya çıkarılamaması maddi anlamda kayıp yaşanmasına neden olabilmektedir.

Öncelikle vefat eden kişinin, ölüm belgesinin alınması gereklidir. Ölüm belgesinin alınmasından sonra ise mirasçılar mirasın olabileceğini düşündükleri kurumlara başvuru yaparak  vefat eden kişinin mal varlığı hakkında bilgi edinebilirler.

Bu noktada araştırma ve başvurular yazılı olarak yapılacaktır. Örneğin ölen kişinin mal varlığı olduğunu düşündüğünüz banka şubesine yazılı başvuru yapmanız ve cevabı yazılı olarak almanız gerekir. Mal varlığının nerede ve ne kadar olduğunun bilinmediği durumlarda tek tek farklı bankalara ve banka şubelerine başvuru yapılmalıdır.

Vefat eden kişinin mal varlığı nasıl araştırılır diye merak eden kişiler için bu süreç hem karmaşık hem de zorlu olabilmektedir. Zira birçok bürokratik işlemin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekecektir. Mal varlığının öğrenilmesi hakkında yapılacak en doğru hareket bu konuda uzman bir miras avukatı ile iletişime geçmeniz olacaktır.

Miras bırakan kişinin ne kadar mal varlığı olduğu kimi zaman net olmamaktadır. Bir çok bankada veya farklı bir çok tapu dairesinde mal varlığı olmasına rağmen  bu mal varlıklarının ne kadar olduğuna dair net bir bilgi sahibi olunmadığı durumlarda “ölen kişinin mal varlığının öğrenilmesi” durumu ortaya çıkmaktadır.

Ölen Kişinin Mal Varlığının Araştırılması” hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vefat Eden Kişinin Mal Varlığının Öğrenilmesi Neden Önemlidir?

Mirasçılar açısından miras bırakan kişinin mal varlığının öğrenilmesi hem ne kadarlık bir mirasın olduğuna, hem de olası bir “mirasın borca batık olması” durumunun söz konusu olup olmadığına işaret eder. Miras kalan kişilerin ölen kişinin mal varlığının öğrenilmesi aşamasında kendisine bir değer mi yoksa bir borç mu bıraktığının bilinmesi gerekir. Olası bir borç bırakma durumunda bireylerin yasal sürelerde reddi miras davası açmaları açısından vefat eden kişinin mal varlığının öğrenilmesi elzemdir.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

2 cevap

  1. Ayhan AŞKIN dedi ki:

    Anneme babasının annesinden yüklü miras kalmış. Fakat annem babasının mirasını reddi miras yapmış. Annem babasının annesinin mirasını alabilirmi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 1 = altı

Sorunuz mu var?