0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Şantaj Suçu ve Şantaj Yapmanın Cezası

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Şantaj Suçu Cezası

Şantaj Türk Ceza Kanunu içerisinde kişinin huzur ve hürriyetinin korunması amacıyla yaptırıma tabi olan suç şekillerinden birisidir. Farklı şekillerde işlenebilen bu suç, temelde tehlike suçu olarak ifade edilebilir. Mağdurun huzursuz edilmesinin engellenmesi maksadıyla Şantaj Suçu Türk Ceza Kanunu 107. Maddesinde Düzenlenmiştir.

Şantaj Suçu Cezası

Şantaj Suçu Nedir?

Türk Ceza Kanunu’na göre şantaj , bir kimsenin kanuna aykırı veya yükümlü olmadığı bir fiili yapmasının ya da yapmamasının zorlanması ile gerçekleştirilir. Şantaj suçu işlenirken haksız bir çıkar sağlanmaya çalışabilmektedir. Bir kimsenin şeref veya saygınlığına zarar verebilecek nitelikte olan hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidi şantaj suçu olarak kabul edilir. Şantaj ve tehdit suçu sıklıkla birbirine karıştırılabilmektedir. O nedenle hakim, suçun işleniş şeklini dikkat bir şekilde değerlendirerek, mevcut tutum ve davranışın tehdit suçu ya da şantaj suçu olup olmadığına karar verir.

Şantaj Suçunun Cezası Nedir?

Şantaj suçunun cezası, suçun tüm şekillerinde aynı olmaktadır. Şantaj Türk Ceza Kanunu 107. Maddesi içerisinde şantaj suçunun 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezası olarak düzenlenmiştir. Şantaj suçu işleyen kişiler için açılacak dava içerisinde hakim olayın değerlendirmesini yaparak 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına ve beş bin güne kadar adli para cezasına hükmedecektir. Burada şantaj yapmanın cezası yalnızca hapis veya yalnızca adli para cezası değildir. Hakim iki ceza türünü de birlikte vermektedir.

Şantaj Suçu Şikayet Süresi ve Zamanaşımı

Şantaj yapma eylemi şikayete bağlı bir suç olmayıp, savcılık tarafından suçun işlendiği tespit edildiğinde soruşturma başlatılmaktadır.  Şantaj suçunda şikayet süresi bulunmaz. Ancak suça ilişkin dava zamanaşımı süresi 8 yıl olmaktadır ve bu süre zarfında mağdurun suçu savcılığa bildirmesi gerekir. Aksi durumda dava zamanaşımı süresi söz konusu olacağından soruşturma yapılamamaktadır.

Şantaja Karşı Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Şantaj mağduru kişinin bu tür hukuksuz bir davranışa maruz kalması durumunda şantaj yapan kişinin gerekli cezai yaptırımı alması için hukuki süreci doğru bir şekilde yürütmesi önemlidir. Şantaj nedeniyle kimi zaman mağdurlardan para veya farklı istekler söz konusu olabilmektedir. Hukuki sürecin doğru yürütülmemesi, şantajın sistemli ve sürekli olarak devamına sebebiyet verebilmektedir. Burada tutulacak uzman bir ceza avukatı, şantaj yapan kişinin gerekli cezayı almasının yanı sıra şantaja neden olan tehdidin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Mağdurun şantaj karşısında sessiz kalması ve sorunu hukuki olarak çözmemesi, mağduriyetin devamını getireceği gibi bu mağduriyetten doğacak zararı da arttırabilecektir.

Bizimle iletişim‘e geçin

5.00 avg. rating (50% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 − dört =

Sorunuz mu var?