0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Senet Nasıl tahsil Edilir? Ödenmeyen Senetin Tahsil Edilmesi

Borçlu tarafından verilen ve vadesi geldiği halde ödenmeyen senetler alacaklı kişinin  maddi anlamda zarara uğramasına sebep olmaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaşan kişi için merak edilen husus, senet nasıl tahsil edilir ve ödenmeyen senedin tahsil edilmesi olacaktır. Uzman bir icra avukatı ile ödenmeyen senedin tahsili için yürütülecek süreçlerde avukat bir çok farklı yöntem ile alacağın tahsilini sağlayabilmektedir.

Senet Nasıl Tahsil Edilir

Vadesi geldiği halde borçlu tarafından ödenmeyen senet hukuki yollar izlenerek borçludan tahsil edilebilir. Burada Türk Ticaret Kanunu’na göre 3 farklı senet türü bulunur. Bunlar Poliçe, Çek veya Bono olabilmektedir. Bu 3 tür senet birbirinden farklı olsalar da bir takım ortak özelliklere sahiptirler. Senetler kişiler arasında imzalanması sebebiyle noter onayı olmaksızın hukuki olarak geçerlidirler. Burada hukuki olarak geçerli olabilmesi için senedin niteliğine göre uygun kurallar çerçevesinde hazırlanmış olması gerekir.

Ödenmeyen senet kavramı; taraflar arasında hazırlanan senedin vadesi gelmiş olmasına rağmen ödenmemiş olmasıdır. Ödenmeyen senedi nasıl tahsil edebilirim diye merak eden kişiler için vadesinde borçlu tarafından ödemesi gerçekleştirilmemiş senetler icra takibi vasıtasıyla tahsil edilebilmektedir.

Ödenmeyen Senet için İcra Takibi Nasıl Başlatılır?

Senet nasıl tahsil edilir diye merak eden kişiler için icra takibi başlatmak en sık karşılaşılan tahsil yöntemi olarak karşımıza çıkar. Burada icra takibi için senet asılları ile birlikte icra dairesine başvuru yapılabilir.  Burada icra takibinin uzman bir icra avukatı ile yürütülmesi alacaklıya senedin hızlı bir şekilde tahsilini gerçekleştirilmesine yardımcı olacağı gibi icra takibi için harcanan masrafların borçlunun sorumluluğunda olmasına da katkı sağlayacaktır.

Ödenmeyen Senet İçin Hapis Cezası Verilir Mi?

Bir senedin vadesinde ödenmemesi söz konusu olduğu her durumda borçlu için hapis cezasına ya da adli para cezasına hüküm olunmaz. Borçlu için hapis cezasına hüküm verilen durumlar ancak taahhüdü ihlal ya da yediemini suistimal söz konu olduğunda verilir. O yüzden senet nasıl tahsil edilir diye merak eden alacaklı için asıl amaç maddi anlamda yaşadığı kaybın giderilmesi yani senedin tahsil edilmesi olmalıdır. Her ne kadar hapis cezası veya adli para cezası borçluya verilemese de, alacaklının icra işlemleri için harcamış olduğu masraflar, borçlu kişiye ödetilmektedir.

Senet Nasıl Tahsil Edilir – İcra Avukatı

İcra ve iflas Kanunu hakkında deneyim sahibi uzman bir icra avukatı ile senet tahsilatı yapılması, yaşanılan maddi zararın hızlı bir şekilde giderilmesi noktasında size mutlak fayda sağlayacaktır. Hukuk Büromuz olarak senet tahsilatı süreçlerinde deneyimli kadromuzla, maddi zararın giderilmesi adına hizmet vermekteyiz. Tahsil edilemeyen senetleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5.00 avg. rating (100% score) - 3 votes

9 cevap

 1. yılmaz çakar dedi ki:

  benim elimde 55.000 tl senet var senet son odeme yazılmadı senet avukat eşliğinde alın borclunun tapu f.t imza s.r.g ikamet gibi evraklarıda var bunun tahsıl edılmesını ıstıyorum kendısı halen odemıyor

 2. Ömer dedi ki:

  Borçlu kişi tarafından ödenmemiş borç var alacağımı tahsil edebilir misiniz borçlu kişiye ait Senedim var

 3. Osman topac dedi ki:

  Elimde 15000 tl lik ödenmemiş bir senet var .nasıl alabilirim. Kişi hapse girmişti şuan ciktimi bilmiyorum.bir avukata danıştım alamazsın dedi.alabildigim taktirde 15000tllik senedi .5000 tl avukata kalan 10000tlyide kendim almak istiyorum.yeterki alayım.. 05355782599.Osman topaç.

 4. Serkan yenil dedi ki:

  Merhabalar İşverenimden tazminatıma karşılık 27.000 ₺ ilk bir senet aldım.burası küçük bir atölye mal varlıkları çok fazla yok senet 12 ayda vadesi dolacak eğer ki ödememe durumunda nasıl bir yol çizmeliyim.kendilerini icraya mı vermeliyim yoksa bir avukat vasıtası ile mahkemeye mi başvurmalıyım yada senedi bankaya ciro edip versem daha mı hızlı sonuca ulaşırım.beni bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin

 5. Adem dedi ki:

  Merhaba elimde 4 adet senet var 1750 tl her biri ve bunların günleri gecti bir tanesini kendim icraya verdim lakin kişinin aracı ve iş yeri var aracının üzerine icra var çok sayıda bunlrın tahsili konusunda yardımcı olurmusunuz?

 6. Şeyda dedi ki:

  Merhaba karşı kişide senedim var ben imzaladım ama banka ile her ay ödeme yaptım. Şukadar daha borcun var diyor ama yok. Senedinin tamamını avukata veririm diyor neyapmam gerek ödediğime dair dekontları çıkarsam. Ama nasıl alıcam senedi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 × iki =

Sorunuz mu var?