0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma

Türk Medeni Kanunu’nda boşanmaya gerekçe olabilecek birden fazla neden sayılmıştır. Bu nedenler; zina, hayata kast, akıl hastalığı, pek kötü ve onur kırıcı davranış ve aile birliğinin temelinden sarsılması olarak sayılabilir. Kanun ayrıca bu saydığımız nedenleri de 2 üst başlığa ayırmıştır. Bu başlıklar genel boşanma sebebi ile özel boşanma sebepleridir. Genel boşanma sebebi aile birliğinin temelinden sarsılması iken diğer boşanma sebepleri özel boşanma sebepleri olarak gösterilmiştir. Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma nedir?

Genel boşanma nedeni olan aile birliğinin temelinden sarsılması hususu halk arasında şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma olarak bilinmektedir. Şiddetli geçimsiz nedeniyle boşanma içerisinde onlarca farklı sebep taşımaktadır. Örneğin eşler arasında sürekli şiddetli çatışmaların yaşanması ve fikir ayrılıkları bu gerekçe içerisinde gösterilebilir. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma sebebinin diğer nedenlerden farkı daha soyut kalmasıdır. Örneğin terk nedeniyle boşanmada eşin ev terketmesi, zina nedeniyle boşanma da eşlerden birinin duygusal yada cinsel olarak 3. kişiye yakınlaşması gerekmektedir. Ancak şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma sebebinde bu tür somut ispatlara lüzum bulunmamaktadır.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma için eşlerin aile hayatının artık çekilmez hale gelmesi gerekmektedir. Eşler yaşadıkları fikir ayrılıklarının ortak hayatının kurulmasını engellediği hususunu mahkeme nezdinde ispatlamak zorundadırlar. Bu ispat farklı delillerle mümkündür. Örneğin tanık dinleterek ortak hayatın artık çekilmez hale geldiği hakim huzurunda ispatlanabilir.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası eşlerin son 6 ay birlikte yaşadıkları yerde bulunan aile mahkemesinde açılır. Eğer eşlerin son 6 ay birlikte yaşadıkları yerde aile mahkemesi bulunmuyor ise bu defa orada bulunan asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatı ile bu davayı yürütebilir.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davasında kusursuz yada daha az kusurlu taraf eşinden maddi manevi tazminat talebinde bulunabilir yahut nafaka talep edebilir. Hakim bu tazminat ve nafaka hususunu belirlerken eşlerin kusur durumun ve ekonomik standartlarını gözönünde bulunduracaktır. Bu kıstaslar doğrultusunda talep halinde hakim nafaka yahut tazminata hükmedebilir. Burada altını çizeceğimiz nokta; hakimin talep olmadan nafaka yahut tazminat kararı verememesidir. Ancak talep halinde bu konularda karar verilebilir. Ancak mevzubahis çocuğa ödenecek nafaka ise kamu yararı söz konusu olduğu için hakim talep olmadan da çocuk için nafaka kararı verebilir. Hukuken hak kaybına uğramamak adına boşanma avukatı vasıtasıyla dava sürecinizi takip edebilir yahut  kısmen hukuki destek alabilirsiniz.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma ile İlgili Soru Sormak İçin Hemen Tıklayınız!!

5.00 avg. rating (50% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − = üç

Sorunuz mu var?