0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Adli Tatilde Boşanma Davası

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Adli Tatilde Boşanma, Adli Tatilde Boşanma Davası Açılabilir Mi, Adli Tatil Döneminde Boşanma Yapılabilir Mi, Adli Tatilde Anlaşmalı Boşanma,

Boşanma sürecinde sıklıkla yanılgıya düşülen durumlardan birisi de adli tatil nedeniyle boşanma davası açılamayacağı, boşanma davası için adli tatilin bitmesinin beklenmesi gerektiğidir. Adli tatilde boşanma davası açmak mümkün değildir diye düşünen kişiler için bu süreçte davanın açılması mümkündür fakat adli tatil nedeniyle çoğu zaman davalar için duruşma günü adli tatil sonrasına verilmektedir.

Adli Tatilde Boşanmak için Dava Açılabilir Mi?

Adli tatil içerisinde boşanmanın gerçekleşebilmesi için önemli bir durumun mevcut olması gerekir. Kimi zaman anlaşmalı boşanma ile tek celsede boşanacak kişiler için elzem durumlar söz konusu olabilir. İvedilik içeren durumlarda nöbetçi mahkeme eşlerin adli tatil sürerken boşanma davasının görülmesine olanak sağlar. Örneğin anlaşmalı boşanma davalarında tarafların her ikisinin de duruşmaya katılması zorunludur. Eşlerden birisinin yurt dışına gidecek olması gibi bir durum söz konusu olduğunda hakim duruşmanın daha kısa bir güne verilmesine hükmedebilir. Bu durumda adli tatil devam ederken boşanma davası görülebilmektedir.

Adli Tatilde Boşanma Davası Görülür Mü?

Adli tatil devam ederken boşanma davası görülebilmesi ancak hakim kanaatine bağlı olacağından hakimin ikna edilmesi, bir takım argümanların hakime sunulması gerekecektir. Örneğin yurt dışı çıkış vizesi, seyahat biletleri gibi belgeler hakime sunularak davanın en kısa sürede sonuçlandırılması adına adli tatilde duruşmanın görülmesi talep edilebilir. Adli tatil döneminde boşanma davası açmak isteyen ve davanın en kısa sürede sonuçlanmasını arzulayan kişilere bu noktada Uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir. Burada boşanma avukatı sizin adli tatilde anlaşmalı boşanma yapabilmeniz için gerekli süreci yürütür.  Hukuki prosedürleri kusursuz bir şekilde yerine getirebileceğinden adli tatil döneminde boşanma yapabilme olasılığınız daha fazla olacaktır.

Adli Tatilde Anlaşmalı Boşanma

Boşanmayı en kısa sürede gerçekleştirmek isteyen kişiler için açılacak boşanma davası türü anlaşmalı boşanma olmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları yargılamanın yapılabilmesi için  uzun bir süreç sonucunda gerçekleşeceğinden adli Tatilde anlaşmalı boşanma davası açılması gerekir. Anlaşmalı boşanma davaları ile tek celsede boşanmanın mümkün olması nedeniyle adli tatilde anlaşmalı boşanma davası açılması doğru olandır.

Adli Tatil Döneminde Boşanmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Adli tatil döneminde bir çok mahkeme tatildedir ve duruşmalar görülmez. Fakat bu demek değildir ki, tüm yargı süreci adli tatilde durur. Adli tatillerde nöbetçi mahkemelerde duruşmalar görülmektedir. Fakat nöbetçi mahkemeler çoğu zaman davaların bir sonraki celseye atılması, davanın ertelenmesi gibi uygulamalar ile davaların adli tatil sonrasında karara bağlanmasını yürütür. O yüzden adli tatil döneminde boşanmak isteyen kişilerin bu süreçte deneyimli uzman bir boşanma avukatı ile dava açmaları, davalarını bir hukukçu ile yürütmeleri önerilir.

5.00 avg. rating (83% score) - 5 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


beş − = 3

Sorunuz mu var?