0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Araç Değer Kaybı

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

araç değer kaybı tazminatı davası

Araç değer kaybı ve kaza sonucu aracın değer kaybetmesi karşısında onarım gören aracın ikinci el fiyatında yaşanacak düşme sebebiyle bireyler sıklıkla mağduriyet yaşayabilmektedir. Her ne kadar kazada sigorta ve kasko tarafından kaza sonrası oluşan maddi zarar karşılanmış olsa bile, kazazedenin aracında oluşan değer kaybı ancak araç değer kaybı tazminatı talebiyle tazmin edilebilmektedir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Kaza sonrası aracın ikinci el fiyatında kazadan kaynaklı düşüş yaşanmaktadır. Kazasız bir aracın ikinci el değeri ile kaza yapan aracın ikinci el fiyatı arasında oluşan farkın giderilmesi değer kaybı tazminatı olarak adlandırılmaktadır. Kaza sonrası araçta oluşan maddi zarar sigorta ve kasko tarafından karşılanmış olsa da, bu yalnızca kazaya ilişkin zararın giderilmesini amaçlar. Fakat kazalı araç değer kaybı yaşamaktadır. Örneğin aynı özelliklere sahip kazasız bir aracın ikinci el fiyatı ile kaza yapan aracın ikinci el fiyatı arasında oluşan meblağ, kazazedenin mağdur olmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum kaza sonrası değer kaybı tazminatı için dava açılmasına olanak sağlar.

Araç Değer Kaybını Kasko ve Sigorta Karşılar Mı?

Maalesef aracın değer kaybı yaşaması durumlarında ne trafik sigortası ne de kasko şirketi, araçta oluşan değer kaybını ödemez. Sigorta ve kaskonun temel amacı kaza nedeniyle oluşacak maddi ve manevi zararların karşılanması olsa da, araç değer kaybının tazminatı bu kapsamda yer almaz. O yüzden kazalarda araçta oluşacak değer kaybı için değer kaybı davası açılması gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Kasko ve sigorta tarafından araçta oluşan değer kaybının ödenmiyor oluşu sebebiyle mağdur olan kişiler, aracın ikinci el fiyatında oluşan değer kaybının tespiti için bu davayı açabilmektedirler.  Burada en önemli husus kazadaki kusur oranlarıdır. Açılacak davada karşı taraf kazada kusura sahip olmadığını ve kusuru bulunmadığını ispatlamak zorundadır. Aksi durumda kazada kusurlu kişi, meydana gelen değer kaybını ödemekle yükümlüdür.

Değer Kaybı Davası Kime Karşı Açılır?

Araç değer kaybına ilişkin tazminat alabilmeniz için açacağınız davada davalı kişi, kazaya sebep olan kusurlu karşı taraftır. Bu davalar sigorta veya kasko şirketlerine değil, kazada kusurlu olan karşı tarafa açılır. Burada kusurlu tarafın şirket aracı ya da şahsi araç olması tazminat alınabilmesi açısından önem arz etmez. Kusurlu kişinin şirket aracıyla yaptığı kazalarda değer kaybı davası şirkete açılmalıdır.

Araç Değer Kaybı Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Değer kaybı davalarında en önemli husus, hukuki sürecin doğru yürütülmesidir. Bu noktada bireylerin mağdur olmamaları için doğru bir süreç yönetimi yapmaları gerekir. Aksi durumda aracın değer kaybetmesinden doğan zararın tazmin edilmemesi söz konusu olabileceği gibi, üstüne bir de dava masrafları ve vekalet ücretleri gibi maddi kayıp yaşanabilir. Değer kaybı davası açmadan önce mutlaka uzman bir hukukçu tarafından destek alınması bu bağlamda önemlidir.

Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

 Aracınızla yaptığınız kaza sonrası karşı tarafın kusuru sebebiyle aracınızda oluşan değer kaybının hesaplanması aşamasında bir çok değişken yer alır. Aracınızın modeli, markası, kilometresi, üretim yılı, hasar geçmişi olup olmadığı, varsa hasar geçmişinin niteliği, trafiğe çıkış tarihi, ikinci el rayiç fiyatı… gibi bir çok husus değer kaybı davalarında dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Araç Değer Kaybı Zamanaşımı Süresi

Araş değer kaybının tahsil edilmesi açısından dava açma süresi iki yıl olmaktadır. Burada iki yıllık süre kazanın gerçekleştiği tarihte başlar. Kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde araç değer kaybı davası açmamanız durumunda dava açmaya yönelik hakkınız ortadan kalkar.

Konu ile ilgili bizimle iletişim‘e geçin

5.00 avg. rating (100% score) - 3 votes

Bir cevap

  1. […] olsa bile, araçların ikinci el satış fiyatlarında bir kayba neden olmaktadır. “araç değer kaybı” olarak ifade edilen bu tür durumlarda trafik kazası avukatı mağdurun yaşadığı maddi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 6 = üç

Sorunuz mu var?