0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Reşit Olmayanla Cinsel ilişki Suçu

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Reşit Olmayanla Cinsel ilişki Suçu, 18 yaşından küçük kişiyle cinsel ilişkiye girme, reşit olmayanla cinsel ilişkiye girmek suç mu,

Türk Ceza Kanunu 104. Maddesi uyarınca cebir tehdit ve hile olmaksızın 15 yaşını doldurmuş çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi şikayet üzerine 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaktadır. Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu, kanunda bu şekilde bir cezai yaptırıma tabidir.  18 yaşından küçük kişiyle cinsel ilişkiye girmenin suç olarak kabul edilebilmesi için failin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Reşit olmayanla cinsel ilişki eğer ki iki tarafında 15 yaşından büyük 18 yaşından küçük olması durumunda taraflar hem fail hem de mağdur olduğundan dolayı söz konusu taraflar cezalandırılmamaktadır.

Reşit Olmayanla Cinsel ilişki Suçu Nedir?

TCK 18 yaşını doldurmamış kişiyle cinsel ilişkiye girme davranışının suç teşkil edebilmesi için failin 18 yaşını doldurmuş olması gerektiğini belirtmiştir. Ve  cinsel ilişkiye girilen 15 yaşını doldurmuş fakat reşit olmayan kişinin şikayetinin olması gerekir.

Reşit olmayanla cinsel ilişkinin suç olması için bir diğer şart 18 yaşını doldurmamış kişinin, gerçekleşen eylemin hukuki sonucunu kavrayabilmesi ve 15 yaşını doldurmuş olmasıdır. Burada mağdur kişinin cinsiyeti fark etmez. Diğer bir değişle reşit olmayan kişiyle cinsel ilişki suçunda cinsel ilişkiye girilen kişinin erkek ya da kız olmasının hukuki açıdan bir önemi yoktur.

Burada gerçekleşen suçun “reşit olmayanla cinsel ilişki” kapsamında değerlendirilebilmesi için 15 yaşını dolduran bireyin, eylemin hukuki sonucunu ayırt edebilme gücüne sahip olması gerekir. Aksi durumda eylem çocuğun cinsel istismarı olacaktır. Çocuğun cinsel istismarı hakkında ayrıntılı bilgi için “cinsel istismar suçu” yazımızı okuyabilirsiniz.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişkiye Girmek Suç mudur?

18 yaşından küçük kişiyle cinsel ilişkiye girmenin suç olmaması için, cinsel ilişkiye girilen bireyin 15 yaşını doldurmuş olması gerekir. Aynı zamanda cebir şiddet yada hile olmaksızın cinsel ilişkiyi kabul etmiş olması gerekir. Aksi durumda 15  yaşını doldurmuş birey ile cinsel ilişkiye girilmesi suç teşkil eder.

Reşit olmayanla cinsel ilişki kavramı, 18 yaşından küçük, 15 yaşını doldurmuş ve eylemin hukuki sonuçlarını kavrayabilen kişilerle yaşanan cinsel münasebeti ifade etmektedir. Bilinmelidir ki 15 yaşını doldurmamış kişilerle yaşanılan cinsel ilişki “çocuğun cinsel istismarı” kapsamında değerlendirilmektedir.

18 Yaşından Küçük Kişiyle Cinsel İlişki ve Rıza Şartı

Reşit olmayan kişiyle cinsel ilişki karşı tarafın rızası olsa da suç teşkil eder. Fakat bu eyleme ilişkin cezai yaptırım ancak karşı tarafın şikayeti ile mümkündür. Karşı taraf rıza ile ilişkiye girmiş olsa dahi şikayet edildiğinde bu eylem suç sayılmaktadır. Burada 15 yaşını doldurmuş ve eylemin hukuki boyutunu kavrayabilen fakat 18 yaşından küçük bireyin şikayetçi olması gerekir. Mağdur yerine aile şikayetçi olamaz.

5.00 avg. rating (100% score) - 3 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − iki =

Sorunuz mu var?