0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Cinsiyet Değiştirme Davası

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Cinsiyet Değiştirme Davası

Bireyler bazen doğuştan taşıdıkları özelliklerden memnun olmayabilirler. Kişi ait olduğu bedenden kaynaklanan cinsiyet özelliklerini ruhsal olarak reddedebilir. Hukuk sistemimiz bu durumu öngörmüş ve gerekli şartların taşınması halinde bireylerin cinsiyetlerini değiştirmelerine Cinsiyet Değiştirme Davası açılması ile müsaade etmiştir.

Cinsiyet Değiştirme Davası

Cinsiyet değiştirme davası 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 40. Maddesinde belirtilmiştir. Cinsiyet değiştirme süreci 2 ayrı dava olarak vücut bulmuştur. Cinsiyet değiştirme davası açmak isteyen birey önce mahkemeye başvurarak gerekli ameliyatların yapılması için izin istemelidir. Alınan iznin ardından geçirilecek operasyonlar ile cinsiyeti tıbben değişen birey bir kez daha mahkemeye başvurarak bu defa nüfus kaydının düzeltilmesini talep ve dava edebilir.

Cinsiyet Değiştirme Davası Şartları

Yukarıda belirttiğimiz gibi cinsiyet değiştirme davası için yapılacak ilk Hamel ikametgahının bulunduğu yer sulh hukuk mahkemesine başvurarak izin istemektir. Mahkemenin izin vermesi bazı şartlara bağlanmıştır. Mahkemenin izin verebilmesi için;

  • Bireyin 18 yaşını doldurmuş olması,
  • Evli olmaması,
  • Transseksüel yapıda bulunması,
  • Üreme yeteneğinden sürekli olarak yoksun olması;

Gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kimse mahkemeden kendisine izin verilmesini isteyebilir. İzin talebinin ardından mahkeme yukarıda belirtilen özelliklerin tespiti amacıyla cinsiyet değiştirmek için izin isteyen kimseyi tam teşekküllü resmi bir sağlık kuruluşuna sevkeder.  Burada yapılacak muayeneler ile gerekli şartları taşıdığı tespit edilirse artık cinsiyet değiştirme davası açısından izin prosedürü aşılmış olur.

Cinsiyet değiştirme davası için izin prosedürünü aşan bireyler artık tam teşekküllü bir devlet hastanesine ameliyat olabilirler. Yapılan ameliyat zor ve uzun bir tedai gerektirmekte olup bireyin psikolojik olarak güçlü olması tedavinin olumlu neticelenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ameliyat sürecine güçlü bir psikoloji ile girmek doğru ve hızlı neticeler alma ihtimalini arttıracaktır.

Cinsiyet Değiştirme Dava Süreci

Yapılan ameliyatın ve akabinde uygulanan tedavilerin olumlu neticelenmesinin ardından cinsiyet değiştiren bireyin artık yapması gereken tek şey nüfus kaydının değiştirilmesi için yeni bir dava açmaktır. Nüfus müdürlüğü muhatap alınarak açılacak bu davada birey artık ameliyat ile sahip olduğu yeni cinsiyetin nüfus kütüğüne işlenmesini talep edecektir. Bu doğrultuda aldığı sağlık raporları ve ameliyat raporlarını dosyaya sunmak gerekmektedir. Yapılacak yargılamanın ardından ameliyatın olumlu neticelendiği sonucuna varılırsa artık nüfus kütüğünde de gerekli değişiklikler yapılacak ve birey arzu ettiği cinsiyete hukuki olarak da kavuşacaktır.

Cinsiyet Değiştirme Davası İle İlgili Soru Sormak İçin Hemen Tıklayınız!!

5.00 avg. rating (75% score) - 3 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + altı =

Sorunuz mu var?