0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

FETÖ Üyeliği Suçu

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

FETÖ Üyeliği Suçu

Terör faaliyetlerinde bulunma amacıyla kurulmuş yapılar, Terör örgütü olarak nitelendirilmekte olup Türk Ceza Kanunu’na göre Terör örgütü kurmak ve terör örgütüne üye olmak suç sayılmıştır. FETÖ Üyeliği Suçu ve Fetö’ye üye olmanın cezası da terör örgütü üyeliği kapsamında değerlendirilmekte olup 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra, TCK 220. Maddesi terör örgütünün silahlı olması durumunda ise alınacak cezanın ¼ oranında artılmasına hükmetmektedir. Ayrıca FETÖ Üyeliği Suçu işleyen kişilerin 15 Temmuz Darbeye Teşebbüs suçuna karışmış olmaları durumunda “anayasal düzene karşı işlenen suçlar” çerçevesinde ceza alacaklardır.

FETÖ Üyeliği Suçu

FETÖ siyasi, ekonomik ve dinsel hedeflerine ulaşmak amacıyla Anayasal düzeni hedef alan faaliyetleri sonucu darbe teşebbüsü içerisinde bulunmuştur. Bu bağlamda darbe girişimi suçu fiilini işlememiş olsa bile FETÖ’ye üye olan birey de Terör Örgütüne Üye olma suçu işlemektedir.

15 Temmuz Darbe Girişimi ile birlikte söz konusu örgütün silahlı faaliyet içerisinde olması ve anayasal düzene karşı işlediği suç nedeniyle darbe girişimi suçu kapsamında failler ağırlaştırılmış müebbet cezası alacaktır. FETÖ Üyeliği Suçu işlemenin yanı sıra bu kişiler Türk Ceza Kanunu 309. maddesi olan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar kapsamında ceza alacaklardır.

FETÖ’ye Üye Olma Cezası

FETÖ Üyeliği Suçu ve Fetö’ye üye olma cezası Ceza Kanunu 220. Maddesinde düzenlenmiş olup söz konusu maddeye göre;

  • Kanunun suç saydığı eylemleri gerçekleştirmek amacıyla terör örgütü kuranlar veya terör örgütünü yönetenler, örgütün sahip olduğu üye sayısı ile araç gereç bakımından suçları işlemeye elverişli olması halinde iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.
  • Suç işlemek amacıyla kurulan FETÖ’ye üye olanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  • FETÖ’Nün silahlı eylemi (15 Temmuz Darbe Girişimi) nedeniyle verilecek cezalar ¼ ile ½ oranında arttırılır.
  • FETÖ üyeliği kapsamında suç işlenmesi durumunda ayrıca bu suçlardan ceza alınmasına da hükmolunur.
  • FETÖ yöneticisi olma durumunda, örgütün işlediği tüm suçlardan ayrıca bu kişiler de fail olarak ceza alırlar.
  • FETÖ üyesi olmamakla birlikte FETÖ adına suç işleyen kişiler, ayrıca örgüte üye olmaktan da cezalandırılırlar.
  • Örgüt üyesi olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek FETÖ’ye yardım eden kişiler de örgüt üyeliği kapsamında cezalandırılırlar
  • FETÖ propagandası yapan kişiler, bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar. Propagandanın basın ve yayın yolu ile işlenmesi durumunda ise alınacak ceza yarı oranında artırılmaktadır.

Benzer Yazılar

Darbeye Teşebbüs Suçu

Ceza Avukatı

Tutuklamaya İtiraz

5.00 avg. rating (66% score) - 2 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ yedi = 11

Sorunuz mu var?