0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

İstifaya Zorlanma ve İşçiye İstifa Baskısı Yapılması

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

istifaya zorlanma, istifaya zorlanan işçi ne yapmalı, zorla istifa ettirme

Çalışma hayatında sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi de işverenin çalışanı istifaya zorlaması ve işçinin bu şekilde işten ayrılmasına neden olmaktadır. Kıdem tazminatı gibi haklarını kullanmasını engellemesi davranışıdır. İşyerinde istifaya zorlanma durumu, farklı şekillerde yapılabilmekle birlikte temel amaç işçinin kendi rızası ile işyerinden ayrıldığı kanısı yaratmaktır. İstifaya zorlanan işçi ne yapmalı diye merak edenler için öncelikle yaşanılan durumun mobbing olduğu yani işçiye psikolojik baskı yapıldığı bilgisini vermekte fayda var.

İşçinin İstifaya Zorlanması

Bir iş yerinde işverenin ya da işveren vekilinin işçiye istifa etmesi yönünde baskı yapması sonucu bir çok kişi bu baskıya dayanamayarak istifa dilekçesi imzalamaktadır. Burada işverenin amacı çalışanı istifa ettirerek kıdem ve diğer haklarına ilişkin alacağın ödenmesini engellemektir. İşçi kimi zaman bu psikolojik baskıya katlanmamak adına istifa dilekçesini imzalar. Böyle bir durumda işçi kendisinin istifa ettiğini ve kıdem ve diğer haklarının bulunmadığını o nedenle işverenden herhangi bir hak talep edemeyeceğini düşünebilmektedir.

İşçi kendi isteğimle istifa ediyorum şeklinde bir dilekçe imzalamış olsa dahi, iş mahkemesine alacaklarına dair dava açma hakkı vardır. Davalarda istifaya zorlanma davranışının mağduru işçi mahkemede zorla istifa ettirildiğini ispat ederek işverenden alacaklarını talep edebilir. Kıdem ve ihbar tazminatı, ücretli yıllık izin… gibi

İstifaya Zorlanma Durumunda Tazminat Alabilir Mi?

İstifaya zorlanma nedeniyle açılacak davalarda işten istifa ettirilen işçinin şikayeti üzerine istifanın gerekçelerini ve istifaya ilişkin süreci mahkeme inceler. İşçinin istifaya zorlandığı tespit edildiği taktirde işçi kıdem, ihbar ve diğer tüm haklarını işverenden talep edebilmektedir.

İstifaya Zorlanan İşçi Ne Yapmalı?

İşçinin istifaya zorlanması durumunda işçi yasal haklarını koruyabilmek ve gerek maddi gerekse de manevi anlamda zarar görmemek adına süreci yürütmelidir. Burada işçinin doğru bir süreç yönetimi yapamaması, kıdem tazminatı ve diğer tüm haklarının kaybına neden olabilecektir. Sürecin bir avukat ile yürütülmesi işçi açısından hak kayıplarını önleyeceği için bu noktada mutlaka uzman bir işçi avukatı ile iletişime geçilmesi önerilir. İstifaya zorlanma gibi bir durum ile karşılaştıysanız iletişim sayfasında bizimle iletişime geçebilirsiniz. İş yerinde psikolojik baskı ile istifaya zorlanma ya da işçinin işten ayrılması adına baskı yapılması ile ilgili “mobbing nedeniyle tazminat” yazımızı okuyabilirsiniz.

istifaya Zorlanma

3.29 avg. rating (57% score) - 7 votes

11 cevap

 1. Olcay dedi ki:

  10 aydir calistigim is yerinden benden daha vasifli birini ise alabilmeleri icin istifaya zorlaniyorum ve is yükümün arttirilmasi ile uyariliyorum. Henuz birsey imzalamadim. Su an ne yapabilirim haklarim neler? Tesekkurler Halil Bey.

 2. isimsiz dedi ki:

  merhaba avukat bey calıstıgımız kurum kapanacagı ıcın ıstıfa etmenız zorunluluk dıyorlar dogru mu bu acaba ?

 3. İsimsiz dedi ki:

  Kapsamlı, dikey ve bilinçli mobinge uğruyorum işyerinde. İşimi değersizleştirme, küçümseme, psikolojimin aşırı derecede bozulduğunun süreçteyim. İstifaya zorluyorlar. İntahar düşüncelere kapıldım. Dava için nerden başlamalıyım?

 4. Recep dedi ki:

  Merhaba 5 yıldır çalıştığım sirketimde haklarim odenmemek için istifaya zorlanıyorum ne yapmalıyım?

 5. Polat Tekin dedi ki:

  Merhaba, işçinin istifaya zorlanması yazınızı okuyunca derdimi yazmak ve tarafınızdan mümkün ise bilgilendirilmek istiyorum, Benim şu anki durumumda işveren ile aramız yılbaşı itibarı ile konuşmamız ve anlaşmamız gereği arttırması gereken maaşımı, arttırmadığı için soğuk, ve benim çıkmam için ortalama 3 senelik emeğimi hiç sayıp, çeşili baskı ve problemler çıkarıyorlar, Ben özel bir iş yerinde tamirci ustası olarak iş yapıyorum, maaşım elden veriliyor hiç bir yere imza vs atmıyorum, fakat maaşım bu seneye kadar asgari ücretin üstündeyken, sigortam asgari ücret gösterilerek yatırılmakta, aramızda herhangi bir yazılı sözleşme vs yok, bu sene ise maaşımı arttırmaları gerekiyorken, asgari ücrete çevirmek istediklerinden (1 senedir zaten 1600 alıyorum), görüşmemiz tatsız sonlandı, fakat tazminatım yanmasın ve bir çözüm bulayım diye direkt terketmedim, ve halen çalışmaktayım, yanlız onların istediği ise tamir birimini sayıflattıkları için benim çıkmamı sağlamak, bunu ise sözle bildirmek yerine maaşımı arttrımayarak, çalışma sırasında tatsız hareketler, dikkate almama, işimi küçümsemeler ve iş alanımın değersizleştiğini vurgulamalar il gereksiz davranışlarda bulunuyorlar, bu çerçevede ne yapabilirim bilmiyorum.

 6. Faik dedi ki:

  Merhaba 2 senedir aynı işte çalışıyorum istifaya zorlanıyorum bu sebepten başka bir mağazaya yönlendirdiler. Fazla mesai yaptırıp alacak saatlerimi vermemeye çalışıyorlar sürekli baskı yapıyorlar nasıl yapabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− iki = 5

Sorunuz mu var?