0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

SEYİRDEN MEN CEZASI

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Son dönemde medyada sıklıkla karşılaştığımız konulardan biri de spor müsabakaları izleyicileri için öngörülen seyirden men cezasıdır. Bir spor müsabakası seyircisinin antrenmanları ve maçları izlemekten yasaklanmasına seyirden men cezası denir. Bu men cezası sadece futbol müsabakaları için değil her türlü spor müsabakaları için kabul edilmiştir. Seyirden men cezasının dahil olduğu kanun Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Hakkında Kanun’dur. Adından da anlaşılacağı üzere bu kanun sadece futbolu değil bütün spor müsabakalarını kapsamaktadır. Bu kanun gereğince maçların öncesinde, sırasında ve sonrasında ortaya çıkan olaylar nedeniyle kişilere seyirden men cezası verilebilir. Örneğin futbol müsabakalarının öncesinde ve sonrasında sıklıkla karşılaşılan takım otobüsünün taşlanmasından dolayı da seyirden men cezası verilebilir.

Bu men cezasının uygulanması için sadece 6222 Sayılı kanunda yazılı suçların işlenmesi gerekmemektedir. Bunun dışında Türk Ceza Kanunu’nda veya kanunun atıf yaptığı diğer kanunlarda öngörülen suçların işlenmesi halinde de men cezası verilebilir. Örneğin ateşli bir silah ile spor müsabakasına girmeye çalışan kişi Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet nedeniyle seyirden men cezası alabilir.

Men cezasının spesifik olarak verileceği hususlar kanunda açıkça belirtilmiştir. Bu kanuna göre müsabakaya sokulması yasak ateşli silah veya kesici – delici alet, alana uyuşturucu madde ve alkollü içecekler sokmak, bilet olmadan stada girmeye teşebbüs etmek, müsabaka alanı içerisine izleyicinin girmesi yasak bölgelere girmek veya girmeye çalışmak sayabileceğimiz gerekçelerdendir. Müsabaka alanı dışında yapılan taşkınlıklar, takım otobüsü taşlamak, hakaret ve küfür içeren tezahüratlar yapmak ve mala zarar verme suçlarının işlenmesi de seyirden men cezası verilebilecek hallerden bazılarıdır. Bu suçu işleyen kimseler hakkında ayrıca yapılan ceza yargılamasında kişi beraat etmedikçe seyirci men cezası alabilir. Alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında olan kimseler stada alınmazlar. Ancak bu kişiler güç kullanarak stada girmeye çalışırlar ise ceza alabilirler.

Yukarıda saydığımız veya kanun tarafından sayılan suçları işleyen kimseler hakkında cumhuriyet savcısının talebi ile ceza soruşturması başlatılır. Başlayan ceza soruşturmasının ardından yine cumhuriyet savcısının talebi ile kişi müsabakaları seyirden men edilir. Bu men kararı ile ilgili husus yazılı hale getirilerek kolluk görevlilerine teslim edilir. Bu kararın ardından men cezası alan kişi artık müsabaka saatinde ve 1 saat sonrasında kolluk birimine gelerek imza atmak zorundadır. Burada ceza 1 yıllık verilir. 1 yılın ardından ceza otomatik olarak düşer. Seyircinin bu cezadan kurtulması için açılacak ceza davasından beraat etmesi gerekir. Beraat dışında başka bir karar verilirse cezanın uygulanmasına devam edilir. Kişi verilen bu cezaya uymaz ise hakkında 25 günden az olmamak üzere bir para cezasına hükmedilir. Para cezası da kişin maddi gücüne göre günlük 20 TL ile 100 TL arasında değişmektedir. Ayrıca bu cezayı alan kimseler 1 yıl boyunca spor kulüplerine ve federasyonlara üye olamayıp müsabakaları takip edemezler. Bu bilgiler kurulacak elektronik bilgi bankasına kaydedilir.

Seyirden Men Cezası İle İlgili Soru Sormak İçin Hemen Tıklayınız!!

5.00 avg. rating (100% score) - 3 votes

63 cevap

 1. Ali dedi ki:

  İyi günler, beşiktaş fenerbahçe maçında seyirden men cezası aldım, biletsiz girmeye çalıştıgım için, Ögrenciyim ve yarızamanlı olarak çalışıyorum, imza atma olayı tüm hayatımı alt üst etti, 27 EYLÜL GÜNÜ BU Cezayı aldım, seyirden men cezasından beraat almak için ne yapmalıyım mahkemenin olmasınımı beklemeliyim, mahkemede ögrenci oldugumu sicilimin temiz oldugunu belirtirsem beraat veririlermi bu imza olayından nasıl kurtulabilirim sizce cok teşekkürler şimdiden

 2. Ali Turan dedi ki:

  Beşiktaş maçlarınin olduğu her gün 27 eylülden beri karakolda imza atıyoruz, savcı bizi çağırmayı hala 1 ay sonra falan mahkeme olabilir ded, mahkemede imza cezasına beraat edebilmë şansımız varmı nasıl bi yol izleyebilir, şimdiden teşekkürler çok sağolun bu konuda lütfen bilgilendirir bizi

 3. Ahmet Turgut dedi ki:

  İyi gunler galatasaray konya macinda 1 ay once maca biletsiz girmekten ceza aldim, yargilama ve durusma daha olmadi savci cagirmadi, mahkemede imza cezasindan sporden men yasaginin kalkma sansi varmi yoksa 1 yil boyunca gs maclarinda imzami atmam gerekir yardim alabilirmiyim tesekkurler

 4. Cem Aslan dedi ki:

  24.08.2015 tarihinde galatasaray osmanlı spor macında, biletsiz girmekten seyirden men cezası aldım, savcı cagırmadı mahkeme falanda olmadı, mahkeme kaç ay içinde olur tahmini 4 5 ay’mı yoksa 1 yıl sonra falanmı olur bi bilginiz varmı ve mahkemeden sonra hakime yalvarırsak beraabet verme sansı varmı veya nasıl bi savunma yaparsak dilekce verirsek beraat ederiz_?

 5. FATIH SAVAS ONUR dedi ki:

  Merhabalar 02.02.2015 tarihinde ceza aldim bazi maclarda kolluk kuvetine başvurduğum zaman polnet4 sisteminin olmadigini soylediler ve tebligat aldim bu tebligatlari nereye bildirmem gerekiyor. Ve adli para cezasi gelmeden ifadem alinacak mı imzaya neden gitmedigime dair.

 6. anıl dedi ki:

  ben para cezasını ödemedim ama imza atıyorum ödedikden son ra cezam uzayacakmı

 7. DOĞAN YAZGAN dedi ki:

  S.A. Halil bey 2016 yılının basında FENERBAHÇE bjk macında bir resime dayalı küfür ettiğim gerekcesiyle işlem yapıldı bu süre zarfında imza verdim ilk yarı ve 2. yarı olmak sartı ile mahkeme sürecindede beraat ettim ancak bu süre zarfında pasolig kartımda bloke olmasına ragmen hatta bazı maclarda seyircisiz olmasına ragmen imza atmadım diye 4 mactan dolayı mahkeme acıldı simdi 9. ayda mahkemem var buna benzer bir olayla ilgili emsal teskil edecek bir karar varmı teşekkürler………

 8. veli dedi ki:

  taraftarı olduğum için seyirden men cezası aldığım futbol kulübünün ismi değişirse imza atmaya devam edermiyim

 9. cemeray bilik dedi ki:

  Merhaba Halil bey ben BursaSporun maçlarından 1 sene men + her maç günü imza cezası aldım mahkemem oldu para cezası falan verilmedi 3 yıl boyunca hiç bi suça karışmamam gerektiğini ve karışırsam 2 davanında patlıycağı söylendi bu arada maçlardan men yeme nedenim meşale yakmak şimdi Bursaspor küme düşücek gibi duruyor eğer küme düşersek men cezam devam edicek mi yoksa kalkar mı şimdiden teşekkür ederim cevapladığınız için

 10. mehmet dedi ki:

  iyi günler ben 7 mayıs bjk deplasmanına giderken suçsuz yere beni aldılar itiraz etmek istiyorum 4 maç imzaya gittim sonra sezon bitti bu sene ben imzaya gitmek istemiyorum suçsuz yere ceza aldım diye mahkeme ne zaman olur sizce yada itiraz etmek istiyorum nereye başvurabilirim ??

 11. ahmet dedi ki:

  Merhabalar ben karşıyaka göztepe maçında ceza yedim karşıyaka ligden düştü bu cezam kalkar mı

 12. Rıdvan dedi ki:

  İyi çalışmalar. Basketbol müsabakasında haksız yere 6222’nin hakaret içerikli tezahüratta bulunulması gerekçesiyle ceza almıştım. Cezaya itiraz ettim. Mahkeme açıldı ve beraat ettim. Bu kararın üstünden 1.5 ay geçmesine rağmen cezam sistemden düşürülmedi. Büyük ihtimalle karşı taraf itirazda bulundu ancak yapılan itiraz karşılık bulsa bununla ilgili mahkeme tekrar olmaz mıydı ? Şuan bu karışıklığı nasıl çözebilirim?

 13. Uğur balta dedi ki:

  Merhaba
  Biz Gölcük deplasmanına turgutluspor maçına giderken yolda Akhisar da Tezahurat yaptığımız esnada Akhisar halkıyla sözlü dalaş kavgaya dönüştü ben silahla ayağımdan vuruldum ve 3 arkadaş bıçakla yaralandı bu sebebten dolayı bize 6222 kanun gereği stadlardan men cezası verildi. Maçın Akhisar ile hiç bir Alakası yoktur. Bu ceza Kanunimidir

 14. Mustafa dedi ki:

  Merhaba twitter üzerinden şahsıma ve tuttuğum takıma yapılan büyük hakaretlerden dolayı,yazmış olduğum tepkili bir tweetim için,
  Hakkımda Savcılığa 6222 kanunu spora siddet gereği bir dosya gönderilmiş.
  Karakola çağırıldım 6222 Kanunu gereği hiçbir işlem yapmadıklarını uzun süren araştırmaları sonucu hakkımda 3 ay maç izlememe mahrumiyeti getirildi.
  Bütün maç saatinde imzat atacağım aksi halde ceza alacağım söylendi.
  Görünürde olan hiçbir mahkeme dava dosyasıda bulunmuyor görünmüyor.
  Yaşantım boyunca Tuttuğum takımın hiçbir maçına gitmediğim ve pasolig,kombine gibi herhangibir bilet geçiş sistemimde bende bulunmamaktadır.
  Ceza şahsıma çok ağır gelmiştir
  Hayatım boyunca hukuka aykırı ve şiddet içeren hiçbir olay yapmamış ve olayların içinde dahi bulunmamışımdır.
  Köyde Ailesini bakmakla hükümlü sıradan bir vatandaşım sizden ricam bu cezanın kaldırılması için ne yapmalıyım .
  Teşekkür ederim…

  • Merhabalar;
   Hangi il ve ilçede ikamet ediyorsunuz? Size verilen bir karar örneği var mı?

   • Mustafa dedi ki:

    Avukat bey Sakarya Hendek ilçesinde ikamet ediyorum.
    Karar örneği yok.
    kabarık bir dosya vardı içinde hakkımda bütün twitlerim ve sosyal ortamdan toplanmış aracımın resimleri vs belgeler vardı.
    Bir suçlu gibi şahsıma böyle dosya toplandığı ruhsal ve karakter açısından rahatsızlık duydum.

    Bugün.itibari ile ilk defa imza atmak için karakola gittim ama Karakolda hakkımda açılan dava görünmüyordu yinede tutanak tutturdum maça gitmediğime dair.

 15. Yusuf dedi ki:

  İyi günler Halil bey ben 2012 de 17 yaşımda stat da kesici alet yakalattım. 2012 de seyirden men cezası aldım bir yıl boyunca kolluk kuvvete imzaya gittim bu cezam bitti. Şuan aynı ceza bir daha verildi ne olduğunu anlamadım şimdi de karakoldan yazıyorum. Buna benim itiraz hakkım yok mu size zahmet bi cevap verseniz yani savcının yanına gitsem dilekçe yazıp kaldırılmasını talep etsem lütfen cevap verin gerçekten hayatımı mahvetti bu karakola gelip gitmem.

 16. Gorkem dedi ki:

  1 sene imza attim ve cezami kaldirmadiklarimi ogrendim ve sonra 8 maça imza atmadim mac basi kac lira ceza yerim

 17. Ege dedi ki:

  Kadın basket maçından men aldım bir haftada 8 kadın basket maçı var bir çoğu çakışıyor(aralarında 2 saat var bazı maçların) bu durumda 8 ine birden mi imza atmam gerek yoksa bazı maçlar sayılmıyor mu ( mesela bilyoner kadın basket ligi, tkbl,kupa maçları,cev…)

 18. Ali dedi ki:

  İyi çalışmalar.E-bilet olayı çıktığından beri maça gitmeyen biri olduğum için ilk defa bir deplasman maçına kardeşimin passoligi ile girmek istedim fakat anında ”usulsüz girişten” işlem yapıldı.Kardeşimede işlem yapılacağı söylendir aksi bir durum söz konusu olabilir mi?Sicile işlenme söz konusu mu?Önödemeyi gerçekleştirmezsem beraat imkanım var mı(ya da herhangi bir yol ile)?

 19. GÜRKAN dedi ki:

  MERHABALAR.
  Ben 10/02/2018 GÖZTEPE – Osmanlıspor maçından ceza yedim 6222.
  Spor şube küfür ederken kayda almış çağırdılar gittik ifade verdik her maç imzamızı atıyoruz.
  Fakat şöyle bir durum var verdiğim ifade de maç sonu osmanlı lehine verilen penaltıdan sonra osmanlı kulübesinden bir yönetici bizim olduğumuz tribün’e kollarını açarak nasıl ko..uk nasıl ko..uk diye defalarca hareket yaptı spor şubedekiler bizde gördük fakat onlara bir şey yapamıyoruz dediler ben bu yüzden ağır tarik altında kaldığım için böyle bir durumla karşı karşıya kaldım ve verdiğim ifade de bunları belirttim 20 kusur senedir maça gidiyorum hiç bir adli sicil kaydım yok.
  Demek istediğim sizce benim davam düşer mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 20. GÜRKAN dedi ki:

  MERHABALAR.
  10/02/2018 tarihinde GÖZTEPE osmanlı maçında küfürden dolayı dolayı ceza yedim spor şubeden aradılar kayda almışlar gittim ifade verdim her maç imzamı atıyorum.
  20 kusur senedir maça gidiyorum ilk defa ceza yedim 90+5 de hakemin osmanlı lehine penaltı vermesinden sonra osmanlı yeden kulubesinden birisi bize dönerek iki eliyle defalarda nasıl k….. nasıl k….. hareketiyle bizleri kışkırtıp küfür etmemizi sağlamıştır ve olya buralara gelmiştir diye ifade verdim.
  Bugünde 314 tl para cezası geldi.
  Sizce benim davam ne zaman düşer.

  • Merhabalar;
   1 yılın dolması ile artık imza atmak zorunda kalmayabilirsiniz.

  • turan güven dedi ki:

   hali İbrahim bey 17/03/18 tarihinde maçta sahaya pet şişe attım polis kimliğimin fotoğrafını çekti hafta içi gel 6222 den işlem yapıcağız dediler muhtemelen ceza yiyecem bankada güvenlik görevlisiyim sicilime işime engel olur mu çok teşekkür ederim 6 yaşında kızıma küfür edilince tahrik sonucu bu eylemi yaptım

 21. aliz dedi ki:

  iyi günler 01.03.2018 tarihinde Beşiktaş-fenerbahçe maçında seyirden men cezası yedim 1 hafta sonra dosya numaramaı ve savcımı öğrenmek için adliyeye gittim fakat adıma herhangi bir dosya açılamadı bilgisi verildi yaklaşık 1 ay sonra bir kere daha gittiğimde aynı şekilde herhangiş bir dosya açılmadı bilgisi verdiler ben yazılı bir itiraz dilekçesi hazırladım fakat dosyam henüz gelmedği için dilekçemi veremiyorum dosyam savcılığa ne zman ulaşır beraat kararı alabilirmiyim itirazdan sonra cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

 22. Ali dedi ki:

  12 nisanda duruşmaya çıktım ve sonuç olarak 1 yıl spor müsabakalarından men ve mahkeme masrafı adı altında 2180tl ceza verildi bi çok ağır bir ceza degilmidir 1 hafta içinde itiraz dilekçesi yazabilirmişim bi konu hakkında bana yardımcı olabilen varmıdır

 23. Özer dedi ki:

  Merhabalar,
  GS-BJK maçında başkasının pasoligi ile maça girmek suçundan dolayı, maç günü ifadem alındı, seyirden men cezası aldım. Şu anda savcılık kararını bekliyorum.
  1- Savcılık kararı sonrası mahkeme açılır mı? Yani tekrardan ifadeye çağrılır mıyım?
  2- Eğer 1 yıl men cezası alırsam, bu adli sicil kaydıma işlenir mi? Şu anda adli sicilim tertemiz.
  Teşekkürler.

 24. İrfan dedi ki:

  Merhaba , ben geçen sene Göztepe deplasmanında 6222 kanunundan seyirden men cezası aldım ne zaman bitecek bilgi vermediler imzaya gittim ceza gözükmüyor dediler bir daha gitmedim sonradan para cezası yedim imza atmadığım için ilgilenir misiniz

 25. Furkan dedi ki:

  Iyi günler,Ben 23 Ekim 2017’de kuzenimin benim passoligimle stada girme teşebbüsünden dolayı koruma tedbiri(seyirden men)cezası almıştım fakat savcı bu kararı şubat ayında verdi yani seyirden men cezası+imza olayını ama zaten benim 23 Ekim 2017 de kartım alındığı için o tarihler arası maçlara giremedim
  Sorum şu: Bana soruşturma sürecinde kovuşturmaya gerek olmadığına dair bir kağıt geldi ve o kâğıtta cezanın 23 Ekim 2018 e kadar süreceği yazıyor fakat bazı internet sitelerinde cezanın mahkeme kararı verdikten 1 yıl sonra biteceği söyleniyor
  Hangisi doğru?
  Cezam ne zaman bitecek ?

 26. GÜRKAN dedi ki:

  İyi günler.
  6222 cezası aldım 7 ay önce her maç iki kez imzaya gidiyorum. Arkadaşım’dan duydum bir arkadaşı savcılığa gidip dilekçe vermiş 6 aydır düzenli imzaya gittiğini ve iyi hal indirimi istediğini belirtmiş ve isteği kabul edilip cezası kalkmış.
  Bu konu ile ilgili bir bilginiz var mı acaba.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 27. Osman belge dedi ki:

  Merhabalar,24.09.2018 tarihli Fenerbahçe-Beşiktaş maçında stada alkollü girmekten seyirden men cezası aldım.17.10.2018 tarihinde ise savcı tarafından men cezam kaldırıldı.Yalnız belgeyi spor şube polisine 28.10.2018’de verebildim.Bu iki tarih arasındaki 25.10.2018 deki anderlecht-fenerbahçe maçı yurt dışında olduğu için imzaya gitmeyi atladım.Bu maç için ceza alır mıyım?almamak için ne yapabilirim?

 28. Ulaş dedi ki:

  Ben 1yıl + 450 TL para cezası yedim savcının karşısına çıktım bana beraat dedi 450 TL de hemen ödedim yani mahkemeye hiç çıkmadım bana maç günleri imza atıcaksın denmedi evime hiç bir şekilde yazılı bir kağıt gelmedi imza atmadınız şeklinde 1 yıl da geçti yani benim imzam varmıdır veya da imza atma gibi bir durumum yokmudur Halil bey öğrenciyim yardım ederseniz sevinirim

 29. Eren dedi ki:

  Merhaba , Bende bir maçta ceza aldım savcılıktan karakola gittim ifade verdim sonra savcılıktan mesaj geldi en kısa sürede gelip ifade veriniz diye gittim ifademi verdim bir miktar para yatırdım . Daha sonra savcılıktan bir yazı geldi KOVUŞTURMAYA YER YOKTUR diye . Fakat ben hala her hafta karakola imza atmaya gidiyorum bildiğim kadarıyla kovuşturmaya yer yoktur denildiğinde ceza bitiyor. Bu imzalar tam bir baş belası işimi olumsuz etkiliyor nasıl kurtulabilirim bu imzalardan yardımcı olursanız çok sevinirim .

 30. Abdurrahman karadağ dedi ki:

  selam aleyküm sayın avukatım bir sorum olucak size biz seyirmen men cezası almısız 1 yıldır mahkeme olmadı ve yarın cezamızın bitmesi gerekiyor bize para cezasını gec gönderdikleri icin bizde gec ödedik ve şimdi cezamız kalkmadan bize diyorlarki 7 ay daha imzaya gidiceksiniz bunu yapan Malatya Yeşilyurt Spor Savcısı .Ve sizden bir bilgi alabilirmiyiz ?

 31. cezali tribun dedi ki:

  selam arkadaşlar bizde 6222 den ceza aldık. ceza aldığımızda kimseden bir bilgi alamadık onun için bir site kurduk ve seyirdenmen ve 6222 ile ilgili sorunlarınıza başımızdan geçtiği için cevap verebiliriz. cezalitribun.com buyrun gelin ve tecrübelerimizi paylaşalım

 32. Lütfü AKKUŞ dedi ki:

  Merhaba Ben T belgesi alanına girme yetkisi olan akreditasyon sorumlusu iken maçın birinde futbolcu hakem tarafından dışarı çıkartılırken futbolcu vucut ve mimik hareketleri ile ve tam sahadan çıkarken ve yanımdan geçerken hakaret etmesi nedeni o anda gelişen olay sonucu ve maçın gerginliği ile ilgili futbolcuya bir kere vurdum normalde ben onu hadi çık demeye giderken kendisinin sözlü hakareti nedeni ile gelişen olay sonucunda bir tane karın tarafına yumruk attım ilgili futbolcuyu tanımam ve bir husumetim yok o anda gelişen bir olaydı ve mahkemeye çıkmadım sadece emniyette bana video izlettirdiler bende ne oldu ise doğrusunu yazdım. Mahkeme süreci nasıl olur, ben her maçta karakola gitmek istemiyorum. onun için yapılması gerekli her hangi bir işlem varmı biri bana kulüpte görevli olursan karakola gidip imza atma mecburiyeti yok gibibirşeyler söyledi yardımlarınız için teşekkür ederim.

 33. onur dedi ki:

  Merhabalar

  Ben kasımpaşa-trabzonspor macında görevli olmama rağmen seyırden men cezası aldım akretitasyon kartım da görev yerim 3 numara olarak görülmektedir tff yönetmeliğine göre maç sonu ve maç bası oyun alanına girme yetkim var ben maç sonunda 2 metre cım sahaya girip foto cekindiğim için işlem gördüm bununla ilgli nasıl bi yol izlemem gerekır ?

 34. Münir dedi ki:

  Merhaba
  8 Kasım 2019 Günü iş çıkışı gittiğim (Takım elbiseli ) Fenerbahçe Kasımpaşa maçında üzerimdeki telefon sarjımın ucunu almak istediler ben de ertesi günü eğitimim olduğunu sabah 07:00 de sarj alabilecek bir yer bulamayacağımı 10 gramlık bir şeyin neden yasak olduğunu büfeden alınan gofretin daha ağır olduğunu kaldı ki yasak olduğunu bilsem getirmeyeceğimi söyledim.İnatlaşınca o halde girmeyeceğim maça dedim hayır hakkında işlem yapacağız diyerek beni stad altındaki nezarete götürüp imza attırıp sonra da 1 yıl maçlardan men edildiğimi söyleyip elime kağıdı tutuşturup gönderdiler.

  Yasal süreç nasıl işlemektedir beni savcı çağıracakmı yoksa benmi gidip bir dilekçe vermeliyim

  yardımınızı rica ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 4 = yirmi sekiz

Sorunuz mu var?