0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

SEYİRDEN MEN CEZASI

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

5.00 avg. rating (95% score) - 2 votes

Son Güncellenme

Son dönemde medyada sıklıkla karşılaştığımız konulardan biri de spor müsabakaları izleyicileri için öngörülen seyirden men cezasıdır. Bir spor müsabakası seyircisinin antrenmanları ve maçları izlemekten yasaklanmasına seyirden men cezası denir. Bu men cezası sadece futbol müsabakaları için değil her türlü spor müsabakaları için kabul edilmiştir. Seyirden men cezasının dahil olduğu kanun Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Hakkında Kanun’dur. Adından da anlaşılacağı üzere bu kanun sadece futbolu değil bütün spor müsabakalarını kapsamaktadır. Bu kanun gereğince maçların öncesinde, sırasında ve sonrasında ortaya çıkan olaylar nedeniyle kişilere seyirden men cezası verilebilir. Örneğin futbol müsabakalarının öncesinde ve sonrasında sıklıkla karşılaşılan takım otobüsünün taşlanmasından dolayı da seyirden men cezası verilebilir.

Bu men cezasının uygulanması için sadece 6222 Sayılı kanunda yazılı suçların işlenmesi gerekmemektedir. Bunun dışında Türk Ceza Kanunu’nda veya kanunun atıf yaptığı diğer kanunlarda öngörülen suçların işlenmesi halinde de men cezası verilebilir. Örneğin ateşli bir silah ile spor müsabakasına girmeye çalışan kişi Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet nedeniyle seyirden men cezası alabilir.

Men cezasının spesifik olarak verileceği hususlar kanunda açıkça belirtilmiştir. Bu kanuna göre müsabakaya sokulması yasak ateşli silah veya kesici – delici alet, alana uyuşturucu madde ve alkollü içecekler sokmak, bilet olmadan stada girmeye teşebbüs etmek, müsabaka alanı içerisine izleyicinin girmesi yasak bölgelere girmek veya girmeye çalışmak sayabileceğimiz gerekçelerdendir. Müsabaka alanı dışında yapılan taşkınlıklar, takım otobüsü taşlamak, hakaret ve küfür içeren tezahüratlar yapmak ve mala zarar verme suçlarının işlenmesi de seyirden men cezası verilebilecek hallerden bazılarıdır. Bu suçu işleyen kimseler hakkında ayrıca yapılan ceza yargılamasında kişi beraat etmedikçe seyirci men cezası alabilir. Alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında olan kimseler stada alınmazlar. Ancak bu kişiler güç kullanarak stada girmeye çalışırlar ise ceza alabilirler.

Yukarıda saydığımız veya kanun tarafından sayılan suçları işleyen kimseler hakkında cumhuriyet savcısının talebi ile ceza soruşturması başlatılır. Başlayan ceza soruşturmasının ardından yine cumhuriyet savcısının talebi ile kişi müsabakaları seyirden men edilir. Bu men kararı ile ilgili husus yazılı hale getirilerek kolluk görevlilerine teslim edilir. Bu kararın ardından men cezası alan kişi artık müsabaka saatinde ve 1 saat sonrasında kolluk birimine gelerek imza atmak zorundadır. Burada ceza 1 yıllık verilir. 1 yılın ardından ceza otomatik olarak düşer. Seyircinin bu cezadan kurtulması için açılacak ceza davasından beraat etmesi gerekir. Beraat dışında başka bir karar verilirse cezanın uygulanmasına devam edilir. Kişi verilen bu cezaya uymaz ise hakkında 25 günden az olmamak üzere bir para cezasına hükmedilir. Para cezası da kişin maddi gücüne göre günlük 20 TL ile 100 TL arasında değişmektedir. Ayrıca bu cezayı alan kimseler 1 yıl boyunca spor kulüplerine ve federasyonlara üye olamayıp müsabakaları takip edemezler. Bu bilgiler kurulacak elektronik bilgi bankasına kaydedilir.

Seyirden Men Cezası İle İlgili Soru Sormak İçin Hemen Tıklayınız!!

63 cevap

 1. Avatar Ali dedi ki:

  İyi günler, beşiktaş fenerbahçe maçında seyirden men cezası aldım, biletsiz girmeye çalıştıgım için, Ögrenciyim ve yarızamanlı olarak çalışıyorum, imza atma olayı tüm hayatımı alt üst etti, 27 EYLÜL GÜNÜ BU Cezayı aldım, seyirden men cezasından beraat almak için ne yapmalıyım mahkemenin olmasınımı beklemeliyim, mahkemede ögrenci oldugumu sicilimin temiz oldugunu belirtirsem beraat veririlermi bu imza olayından nasıl kurtulabilirim sizce cok teşekkürler şimdiden

 2. Avatar Ali Turan dedi ki:

  Beşiktaş maçlarınin olduğu her gün 27 eylülden beri karakolda imza atıyoruz, savcı bizi çağırmayı hala 1 ay sonra falan mahkeme olabilir ded, mahkemede imza cezasına beraat edebilmë şansımız varmı nasıl bi yol izleyebilir, şimdiden teşekkürler çok sağolun bu konuda lütfen bilgilendirir bizi

 3. Avatar Ahmet Turgut dedi ki:

  İyi gunler galatasaray konya macinda 1 ay once maca biletsiz girmekten ceza aldim, yargilama ve durusma daha olmadi savci cagirmadi, mahkemede imza cezasindan sporden men yasaginin kalkma sansi varmi yoksa 1 yil boyunca gs maclarinda imzami atmam gerekir yardim alabilirmiyim tesekkurler

 4. Avatar Cem Aslan dedi ki:

  24.08.2015 tarihinde galatasaray osmanlı spor macında, biletsiz girmekten seyirden men cezası aldım, savcı cagırmadı mahkeme falanda olmadı, mahkeme kaç ay içinde olur tahmini 4 5 ay’mı yoksa 1 yıl sonra falanmı olur bi bilginiz varmı ve mahkemeden sonra hakime yalvarırsak beraabet verme sansı varmı veya nasıl bi savunma yaparsak dilekce verirsek beraat ederiz_?

 5. Avatar FATIH SAVAS ONUR dedi ki:

  Merhabalar 02.02.2015 tarihinde ceza aldim bazi maclarda kolluk kuvetine başvurduğum zaman polnet4 sisteminin olmadigini soylediler ve tebligat aldim bu tebligatlari nereye bildirmem gerekiyor. Ve adli para cezasi gelmeden ifadem alinacak mı imzaya neden gitmedigime dair.

 6. Avatar anıl dedi ki:

  ben para cezasını ödemedim ama imza atıyorum ödedikden son ra cezam uzayacakmı

 7. Avatar DOĞAN YAZGAN dedi ki:

  S.A. Halil bey 2016 yılının basında FENERBAHÇE bjk macında bir resime dayalı küfür ettiğim gerekcesiyle işlem yapıldı bu süre zarfında imza verdim ilk yarı ve 2. yarı olmak sartı ile mahkeme sürecindede beraat ettim ancak bu süre zarfında pasolig kartımda bloke olmasına ragmen hatta bazı maclarda seyircisiz olmasına ragmen imza atmadım diye 4 mactan dolayı mahkeme acıldı simdi 9. ayda mahkemem var buna benzer bir olayla ilgili emsal teskil edecek bir karar varmı teşekkürler………

 8. Avatar veli dedi ki:

  taraftarı olduğum için seyirden men cezası aldığım futbol kulübünün ismi değişirse imza atmaya devam edermiyim

 9. Avatar cemeray bilik dedi ki:

  Merhaba Halil bey ben BursaSporun maçlarından 1 sene men + her maç günü imza cezası aldım mahkemem oldu para cezası falan verilmedi 3 yıl boyunca hiç bi suça karışmamam gerektiğini ve karışırsam 2 davanında patlıycağı söylendi bu arada maçlardan men yeme nedenim meşale yakmak şimdi Bursaspor küme düşücek gibi duruyor eğer küme düşersek men cezam devam edicek mi yoksa kalkar mı şimdiden teşekkür ederim cevapladığınız için

 10. Avatar mehmet dedi ki:

  iyi günler ben 7 mayıs bjk deplasmanına giderken suçsuz yere beni aldılar itiraz etmek istiyorum 4 maç imzaya gittim sonra sezon bitti bu sene ben imzaya gitmek istemiyorum suçsuz yere ceza aldım diye mahkeme ne zaman olur sizce yada itiraz etmek istiyorum nereye başvurabilirim ??

 11. Avatar ahmet dedi ki:

  Merhabalar ben karşıyaka göztepe maçında ceza yedim karşıyaka ligden düştü bu cezam kalkar mı

 12. Avatar Rıdvan dedi ki:

  İyi çalışmalar. Basketbol müsabakasında haksız yere 6222’nin hakaret içerikli tezahüratta bulunulması gerekçesiyle ceza almıştım. Cezaya itiraz ettim. Mahkeme açıldı ve beraat ettim. Bu kararın üstünden 1.5 ay geçmesine rağmen cezam sistemden düşürülmedi. Büyük ihtimalle karşı taraf itirazda bulundu ancak yapılan itiraz karşılık bulsa bununla ilgili mahkeme tekrar olmaz mıydı ? Şuan bu karışıklığı nasıl çözebilirim?

 13. Avatar Uğur balta dedi ki:

  Merhaba
  Biz Gölcük deplasmanına turgutluspor maçına giderken yolda Akhisar da Tezahurat yaptığımız esnada Akhisar halkıyla sözlü dalaş kavgaya dönüştü ben silahla ayağımdan vuruldum ve 3 arkadaş bıçakla yaralandı bu sebebten dolayı bize 6222 kanun gereği stadlardan men cezası verildi. Maçın Akhisar ile hiç bir Alakası yoktur. Bu ceza Kanunimidir

 14. Avatar Mustafa dedi ki:

  Merhaba twitter üzerinden şahsıma ve tuttuğum takıma yapılan büyük hakaretlerden dolayı,yazmış olduğum tepkili bir tweetim için,
  Hakkımda Savcılığa 6222 kanunu spora siddet gereği bir dosya gönderilmiş.
  Karakola çağırıldım 6222 Kanunu gereği hiçbir işlem yapmadıklarını uzun süren araştırmaları sonucu hakkımda 3 ay maç izlememe mahrumiyeti getirildi.
  Bütün maç saatinde imzat atacağım aksi halde ceza alacağım söylendi.
  Görünürde olan hiçbir mahkeme dava dosyasıda bulunmuyor görünmüyor.
  Yaşantım boyunca Tuttuğum takımın hiçbir maçına gitmediğim ve pasolig,kombine gibi herhangibir bilet geçiş sistemimde bende bulunmamaktadır.
  Ceza şahsıma çok ağır gelmiştir
  Hayatım boyunca hukuka aykırı ve şiddet içeren hiçbir olay yapmamış ve olayların içinde dahi bulunmamışımdır.
  Köyde Ailesini bakmakla hükümlü sıradan bir vatandaşım sizden ricam bu cezanın kaldırılması için ne yapmalıyım .
  Teşekkür ederim…

  • Merhabalar;
   Hangi il ve ilçede ikamet ediyorsunuz? Size verilen bir karar örneği var mı?

   • Avatar Mustafa dedi ki:

    Avukat bey Sakarya Hendek ilçesinde ikamet ediyorum.
    Karar örneği yok.
    kabarık bir dosya vardı içinde hakkımda bütün twitlerim ve sosyal ortamdan toplanmış aracımın resimleri vs belgeler vardı.
    Bir suçlu gibi şahsıma böyle dosya toplandığı ruhsal ve karakter açısından rahatsızlık duydum.

    Bugün.itibari ile ilk defa imza atmak için karakola gittim ama Karakolda hakkımda açılan dava görünmüyordu yinede tutanak tutturdum maça gitmediğime dair.

 15. Avatar Yusuf dedi ki:

  İyi günler Halil bey ben 2012 de 17 yaşımda stat da kesici alet yakalattım. 2012 de seyirden men cezası aldım bir yıl boyunca kolluk kuvvete imzaya gittim bu cezam bitti. Şuan aynı ceza bir daha verildi ne olduğunu anlamadım şimdi de karakoldan yazıyorum. Buna benim itiraz hakkım yok mu size zahmet bi cevap verseniz yani savcının yanına gitsem dilekçe yazıp kaldırılmasını talep etsem lütfen cevap verin gerçekten hayatımı mahvetti bu karakola gelip gitmem.

 16. Avatar Gorkem dedi ki:

  1 sene imza attim ve cezami kaldirmadiklarimi ogrendim ve sonra 8 maça imza atmadim mac basi kac lira ceza yerim

 17. Avatar Ege dedi ki:

  Kadın basket maçından men aldım bir haftada 8 kadın basket maçı var bir çoğu çakışıyor(aralarında 2 saat var bazı maçların) bu durumda 8 ine birden mi imza atmam gerek yoksa bazı maçlar sayılmıyor mu ( mesela bilyoner kadın basket ligi, tkbl,kupa maçları,cev…)

 18. Avatar Ali dedi ki:

  İyi çalışmalar.E-bilet olayı çıktığından beri maça gitmeyen biri olduğum için ilk defa bir deplasman maçına kardeşimin passoligi ile girmek istedim fakat anında ”usulsüz girişten” işlem yapıldı.Kardeşimede işlem yapılacağı söylendir aksi bir durum söz konusu olabilir mi?Sicile işlenme söz konusu mu?Önödemeyi gerçekleştirmezsem beraat imkanım var mı(ya da herhangi bir yol ile)?

 19. Avatar GÜRKAN dedi ki:

  MERHABALAR.
  Ben 10/02/2018 GÖZTEPE – Osmanlıspor maçından ceza yedim 6222.
  Spor şube küfür ederken kayda almış çağırdılar gittik ifade verdik her maç imzamızı atıyoruz.
  Fakat şöyle bir durum var verdiğim ifade de maç sonu osmanlı lehine verilen penaltıdan sonra osmanlı kulübesinden bir yönetici bizim olduğumuz tribün’e kollarını açarak nasıl ko..uk nasıl ko..uk diye defalarca hareket yaptı spor şubedekiler bizde gördük fakat onlara bir şey yapamıyoruz dediler ben bu yüzden ağır tarik altında kaldığım için böyle bir durumla karşı karşıya kaldım ve verdiğim ifade de bunları belirttim 20 kusur senedir maça gidiyorum hiç bir adli sicil kaydım yok.
  Demek istediğim sizce benim davam düşer mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 20. Avatar GÜRKAN dedi ki:

  MERHABALAR.
  10/02/2018 tarihinde GÖZTEPE osmanlı maçında küfürden dolayı dolayı ceza yedim spor şubeden aradılar kayda almışlar gittim ifade verdim her maç imzamı atıyorum.
  20 kusur senedir maça gidiyorum ilk defa ceza yedim 90+5 de hakemin osmanlı lehine penaltı vermesinden sonra osmanlı yeden kulubesinden birisi bize dönerek iki eliyle defalarda nasıl k….. nasıl k….. hareketiyle bizleri kışkırtıp küfür etmemizi sağlamıştır ve olya buralara gelmiştir diye ifade verdim.
  Bugünde 314 tl para cezası geldi.
  Sizce benim davam ne zaman düşer.

  • Merhabalar;
   1 yılın dolması ile artık imza atmak zorunda kalmayabilirsiniz.

  • Avatar turan güven dedi ki:

   hali İbrahim bey 17/03/18 tarihinde maçta sahaya pet şişe attım polis kimliğimin fotoğrafını çekti hafta içi gel 6222 den işlem yapıcağız dediler muhtemelen ceza yiyecem bankada güvenlik görevlisiyim sicilime işime engel olur mu çok teşekkür ederim 6 yaşında kızıma küfür edilince tahrik sonucu bu eylemi yaptım

 21. Avatar aliz dedi ki:

  iyi günler 01.03.2018 tarihinde Beşiktaş-fenerbahçe maçında seyirden men cezası yedim 1 hafta sonra dosya numaramaı ve savcımı öğrenmek için adliyeye gittim fakat adıma herhangi bir dosya açılamadı bilgisi verildi yaklaşık 1 ay sonra bir kere daha gittiğimde aynı şekilde herhangiş bir dosya açılmadı bilgisi verdiler ben yazılı bir itiraz dilekçesi hazırladım fakat dosyam henüz gelmedği için dilekçemi veremiyorum dosyam savcılığa ne zman ulaşır beraat kararı alabilirmiyim itirazdan sonra cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

 22. Avatar Ali dedi ki:

  12 nisanda duruşmaya çıktım ve sonuç olarak 1 yıl spor müsabakalarından men ve mahkeme masrafı adı altında 2180tl ceza verildi bi çok ağır bir ceza degilmidir 1 hafta içinde itiraz dilekçesi yazabilirmişim bi konu hakkında bana yardımcı olabilen varmıdır

 23. Avatar Özer dedi ki:

  Merhabalar,
  GS-BJK maçında başkasının pasoligi ile maça girmek suçundan dolayı, maç günü ifadem alındı, seyirden men cezası aldım. Şu anda savcılık kararını bekliyorum.
  1- Savcılık kararı sonrası mahkeme açılır mı? Yani tekrardan ifadeye çağrılır mıyım?
  2- Eğer 1 yıl men cezası alırsam, bu adli sicil kaydıma işlenir mi? Şu anda adli sicilim tertemiz.
  Teşekkürler.

  • Av. Halil İbrahim ÇELİK