0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Velayet Değiştirme Davası

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Velayet Değiştirme Davası

Anlaşmalı boşanma davalarında çocuğun velayeti hakkında eşler arasında alınan karar ya da hakimin vermiş olduğu karar, kesinlik içermemektedir. Yani her ne kadar protokol yapılarak çocuğun velayetinin kimde kalacağına karar verilmiş olsa da değişen hayat şartlarına bağlı olarak bireyler dilerlerse çocuğunun velayetini almak adına velayet değiştirme davası açabilirler. Velayet değiştirme davası açılabilmesi için herhangi bir süre yoktur. Bu dava istenildiği zaman açılabilir.

Boşanma sonucunda hakim tarafından çocuğun velayetine ilişkin verilen hüküm, kesinlik belirtmemektedir. Değişen yaşam koşullarına bağlı olarak bireyler istedikleri zaman velayet değiştirme davası açabilirler. Örneğin, daha önce anne şefkati göz önüne alınarak anneye verilen çocuk daha sonra aklı ermeye başladığında babası ile kalmak isteyebilir. Bu durumda, baba velayet değiştirme davası açarak çocuğun kendisi ile yaşamasını talep edebilir.

Velayet Değiştirme Davası – Belirleyici Unsurlar

Velayet değiştirme davalarında tıpkı boşanma davalarında olduğu gibi çocuğun velayetinin kimde kalacağı kararı verilirken esas göz önünde bulundurulan çocuğun menfaati olmaktadır. Hakim boşanma davasında olduğu gibi, açılacak velayet değiştirme davasında da çocuğun menfaatleri hangi ebeveynde kalmasını gerektiriyorsa o şekilde karar verecektir. Bu noktada velayet değiştirme davasını açacak kişinin etkili bir savunma yapmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Velayet değiştirme davalarında hakim çocuğun alacağı eğitim, bulunacağı ortam, sosyal çevresinin nasıl olacağı gibi bir çok konuyu araştırarak çocuğun hangi ebeveyn ile yaşayacağına karar vermektedir.

Velayet Değiştirme Davası – Çocuğun Alacağı Eğitim

Velayet değiştirme davalarında belirleyici unsurlardan birisi çocuğun nasıl bir eğitim alacağı ve bu eğitimin hangi ebeveyn tarafından nasıl sağlanacağıdır. Örneğin çocuğun kayıt olacağı okul, alacağı diğer eğitimler (spor, sosyal aktivite..) çocuğun gelişimi açından önem arz etmektedir. O yüzden çocuğun alacağı eğitim velayet değiştirme davalarında belirleyici olabilmektedir.

Velayet Değiştirme Davası – Çocuğun Yaşayacağı Ortam

Çocuklar gelişim dönemlerinde ilgi ve sevgiye muhtaç olmaktadır. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için anne şefkati önemlidir. Bu noktada hakimler de küçük çocuğun anneden ayrı yaşamasının çocuğun gelişimi açısından olumsuz olabileceğine kanaat getirebilir. Büyük çocuklarda ise hakim çocuğa da söz vererek kimle yaşamak istediğini sorabilir. Ayrıca çocuğu büyüyeceği ortam kişisel gelişimi etkilemektedir. Çocuğun ahlaki açıdan kötü bir yerde yetişmesi, çocuğu süreli huzursuzluk ve kavga ortamında yetişmesi de olumsuz bir durumdur. Örneğin boşanma sonrası çocuğun yaşayacağı konut içerisinde sürekli huzursuzluk ortamının bulunmaması gerekir. Bu çocuğu olumsuz etkiler velayet değiştirme davalarında da hakim bu konu üzerinde durabilir.

Anlaşmalı Boşanma Sonrası Velayet Değiştirme

5.00 avg. rating (50% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 − = bir

Sorunuz mu var?