0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

VİDEO PAYLAŞIM SİTELERİNDEN İÇERİK KALDIRMA

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

VİDEO PAYLAŞIM SİTELERİNDEN İÇERİK KALDIRMA

Sosyal medyanın hayatının her alanına bu denli yayılmasından itibaren artık hemen herkes hakkında internet üzerinden asılsız bilgiler yaymak ve bilgi toplamak tabiri caizse çocuk oyuncağı haline gelmiştir. Zira 5 dakikalık basit bir işlem ile bireyler hakkında hukuka aykırı birçok video, haber, makale vb. içerikler rahatlıkla yüzbinlerce kişiye ulaşabilmektedir. Sosyal medyanın bu özgürlüğüne karşı önlem almak amacıyla 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun yürürlüğe girmiş ve son dönemde önemli değişikliklere uğramıştır. Bu makalede özellikli olarak Youtube, Facebook, İzlesene, Dailymotion vb. video paylaşın sitelerinden içerik kaldırma hususunu anlatacağız.

VİDEO PAYLAŞIM SİTELERİNDEN İÇERİK KALDIRMA

Video paylaşım sitelerinden içerik kaldırma 5651 Sayılı kanunun 9. Maddesinde belirtilmiştir. Usulü açıdan 9. Madde “İçeriğin Yayından Çıkarılması ve Erişim Engellenmesi” başlığını içermektedir. Video paylaşım sitelerinden içerik kaldırma hususu da işte bu madde kapsamında değerlendirilir. Video paylaşım sitelerinde yer alan içerikler nedeniyle kişilik hakları ihlal edilen kimseler “Uyar-Kaldır” yöntemi ile önce içerik sağlayıcısına buna ulaşılamadığı hallerde yer sağlayıcısına başvurarak içeriğin kaldırılmasını talep eder. Burada ilk olarak içerik sağlayıcısına veya yer sağlayıcısına başvurmak 2014 yılı Şubat ayı öncesinde zorunlu iken yapılan değişiklikle artık bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Kişilik hakları ihlal edilen birey içerik sağlayıcısına veya yer sağlayıcısına başvurabileceği gibi bu yola hiç girmeden doğrudan Sulh Ceza Mahkemesine de başvurabilir. İçerik sağlayıcısına yapılan başvuru ile en geç 24 saat içerisinde içerik sağlayıcısı talebe cevap vermek zorundadır. İçerik sağlayıcısının olumsuz cevap vermesi halinde veya hiç içerik sağlayıcısına başvurmadan içeriğin kaldırılması için doğrudan Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurabilir.

Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapılacak başvurularda mahkeme kişilik hakkını ihlal eden videonun URL bazlı engellenmesine karar verebilir. Burada sadece ilgili içerik engellenir. Zorunlu haller dışında sitenin tamamının engellemek mümkün değildir. Eğer URL bazlı bir engelleme ile ihlalin önüne geçilemiyorsa bu defa sitenin tamamına erişimin engellenmesi düşünülebilir. Hakim tarafından verilen URL bazlı engelleme bu kanun ile kurulan Erişim Sağlayıcıları birliğine gönderilir. Sulh Ceza Mahkemesine yapılan başvuruları hakim 24 saat içerisinde karara bağlamalıdır. Burada verilen kararın ardından Erişim Sağlayıcıları Birliği 24 saat içerisinde ilgili içeriği yayından kaldırmalıdır. Sulh Ceza Mahkemesi’ne alınan içerik kaldırma kararı aynı mahiyette yayınlanan benzer içerikler için de geçerlidir. Benzer içeriklerin kaldırılması için Erişim Sağlayıcı Birliği’ne başvuru yapılması yeterlidir. Sulh Ceza Hakimi’nin içerik kaldırma kararına uygun hareket edilmemesi halinde sorumlu kişi 500 günden 3000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Video paylaşım sitelerinden içerik kaldırma ile alakalı aktardığımız bu metot 5651 sayılı Kanun’un 9. Maddesinde belirtilmiştir. Bunun dışında yine aynı kanunun 9/A maddesinde ise doğrudan Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanlığı’na yapılacak başvurular kaleme alınmıştır. Bu husus bir sonraki makalemizde paylaşacağız.

Video Paylaşım Sitelerinden İçerik Kaldırma İle İlgili Soru Sormak İçin Hemen Tıklayınız!!

5.00 avg. rating (100% score) - 2 votes

11 cevap

 1. hakan dedi ki:

  Bu sitede gördüğüm bir videoda cok eskiden tanıdığım bir bayanın gizlice çekilmiş görüntüsü vardı. Şahsi tanıyordum eskiden ama cok yakından değil elimde herhangi bir iletisim adresi yok ne yapmaliyim.

 2. Kemal dedi ki:

  Lutfen yardim edin burda olan bir videonu kaldirmaliyim

 3. Volkan eren dedi ki:

  Acil video silinsin lütfen

 4. Berkan dedi ki:

  Bu videodaki benim ve 6 sene önceki video ziyaretci olarak eklenmiş video kaldırmam lazım

 5. Beyza ipek dedi ki:

  Vidoumu izinsiz paylaşmışlar kaldırmak için napmaliyim lütfen yardım edin

 6. Beyza ipek dedi ki:

  Lütfen yardım edin sitede videomu paylaşmışlar nasıl kaldirabilirm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 − = iki

Sorunuz mu var?