0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

YURTDIŞINDA BOŞANMANIN TÜRKİYE’DE TANINMASI

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Türkiye vatandaşları dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde önemli sayıda bir nüfusa sahiptir. Bu yayılmaya rağmen vatandaşlar Türkiye ile bağlarını kesmemiş ve tabiri caizse iki ayaklı bir hayat sürmeye başlamışlardır. Bu iki ayaklılık hayatın her alanına sirayet etmiştir. Bu alanlardan biri de hukuki boyuttur. Türkiye’de evlenen yahut yurtdışında yaptığı evliliği Türkiye’ye bildiren vatandaşların yurtdışında yaptıkları boşanma işlemleri Türkiye’de kendiliğinden geçerli hale gelmemektedir. Bu vatandaşların yurtdışında yaptıkları boşanma işleminin üzerinden onlarca yıl geçse dahi kendiliğinden Türkiye’de uygulanabilir hale gelmesi mümkün değildir. Bu boşanma kararlarının Türkiye’de geçerli hale gelmesi için boşanmanın tanınması davası açılması gerekmektedir.

Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de tanınması belirttiğimiz üzere ancak bir dava ile mümkün hale gelmektedir. Bu davanın adı boşanmanın tanınması davasıdır. Standart dava prosedürlerinden farklı olarak bu dava için toplanması zaruri bir takım evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların temin edilmesi ile kamu düzenine aykırı bir hüküm yok ise hakim tarafından boşanmanın tanınması kararı verilecektir.

Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de tanınması için öncelikle yurtdışında alınan boşanma kararının aslı veya kararı veren mahkeme tarafından onaylı örneğinin temin edilmesi gerekmektedir. Türk Hukuku’nda mahkeme ilamı olarak adlandırdığımız bu evrak dava için olmazsa olmaz bir şarttır. Her ne kadar kararın mahkeme tarafından onaylanmış örneğinin de kullanılabileceğini belirtsek de kimi mahkemeler orijinal kararı özellikle talep etmektedirler. Bu nedenle önceliğimiz ilgili mahkeme kararının orijinal örneğinin temin edilmesidir. Ayrıca alınan bu mahkeme kararının kesinleşmesi gerekmektedir. Kesinleşme ile kastedilen bir üst derece mahkemesine hiç gidilmemesi veya gidilse dahi boşanma kararının değişmemesine ilişkin bir ibare kararda yer almalıdır. Başta da belirttiğimiz üzere yurtdışında boşanmanın Türkiye’de tanınması davaları oldukça şekli davalardır. Bu nedenle evrakların dikkatli bir şekilde toplanması gerekmektedir. Bu evraklar arasında en büyük problem bahsettiğimiz bu kesinleşme ibaresinde yaşanmaktadır. Bu nedenle karar üzerinde “Bu karar ……..….. tarihinde KESİNLEŞMİŞTİR” veya benzer nitelikte cümlelerin yer almasına özellikle dikkat etmek gerekir. Zira böyle bir ibarenin yer almaması davanın reddedilmesine neden olabilir. Alınacak son evrak “Apostille Şerhi” dediğimiz bir evraktır. Apostille şerhi yurtdışında alınan boşanma kararının Türkiye’de geçerli hale gelmesine yarayan bir mühürdür. Boşanma kararının arka yüzüne veya ek bir evrağa “Convention de La Hay edu 5 Octobre 1961”  şeklinde yer alacak bir ibare mahkeme kararının Türkiye’de uygulanması anlamına gelmektedir.

Bu evraklarının temin edilmesinin ardından noter veyahut konsolosluk onaylı olarak Türkçe’ye çevrilmesi gerekmektedir. Onayı çevirinin ardından evraklarının tanıma davasına hazır hale gelecektir. Çıkarılacak özel düzenlenmiş (fotoğraflı) avukat vekaletnamesi ile yurtdışında aldığınız boşanma kararını Türkiye’de tanıtabilirsiniz.

Yurtdışında Boşanmanın Türkiye’de Tanınması İle İlgili Soru Sormak İçin Hemen Tıklayınız!!

5.00 avg. rating (100% score) - 5 votes

2 cevap

  1. Ezra dedi ki:

    merhaba ben viyanada boşandım. türkiyede hala evliyim. ne yapmam lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yedi + = 9

Sorunuz mu var?