0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açmalı

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açmalı, Boşanma Davasını Kim Açmalı

Boşanma sürecindeki kişiler için merak edilen konulardan birisi de boşanma davasını kimin açması gerektiği hususudur. Hukuki açıdan boşanma davasını hangi tarafın açtığının bir önemi olmamakla birlikte boşanmada öne sürülecek hukuki sebebin ispatı boşanmayı sağlayacak temel kriter olmaktadır. Boşanma davasını hangi taraf açmalı diye merak eden kişiler için, öncelikle evlilik içerisinde boşanmaya sebep olabilecek bir gerekçenin varlığı gereklidir. Bu bağlamda Medeni Kanun hangi durumların boşanma için sebep olacağına hükmetmiştir. Boşanma Sebepleri içerisinden birine veya bir kaçına sahip bireyler boşanma davası açarak evliliğini yasal olarak noktalayabilirler.

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açmalı

Boşanma sürecinde davayı önce açmanın ya da karşı tarafın davayı açmasını beklemenin hukuki temelde bir avantajı veya dezavantajı yoktur. Boşanma isteğinin dayandığı gerekçelerin ispatı boşanmayı getireceğinden dolayı bireylerin esas olarak bu husus üzerinde yoğunlaşmaları gerekir. Boşanma davasını hangi taraf açmalı diye merak eden kişiler temelde boşanmayı getirecek bir nedenin olup olmadığını ve bu boşanma sebebini nasıl ispat edeceği konusunda doğru bir hukuki süreç izlemelidir.

Boşanma Davasını Önce Açmak Avantajlı Mıdır?

Boşanma sürecinde sıklıkla yanılgıya düşülen konulardan birisi davayı önce açmanın avantaj sağlayacağı şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Davayı önce açan bu noktada avantajlıdır demek hukuki anlamda doğru olmaz. Evlilik içerisinde boşanmayı getiren olayların varlığı boşanmayı getirdiğinden davayı önce açan bu süreçte yaşanılan hadiseler ile ilgili olarak boşanma sebebini ispat etmek durumundadır. Davacı boşanma sebebini ispat edemez ise dava reddedilecektir. Diğer yandan boşanma davası açılan kişi, boşanma davası içerisinde kendi savları üzerinden süreci yürütmek adına karşı dava açma hakkına da sahiptir.

Boşanma sürecinde davalı kişi, karşı tarafın boşanma sebebi olarak öne sürdüğü sebepten farklı bir boşanma nedenine sahip olması durumunda karşı dava açma suretiyle haklı boşanma sebebini öne sürebilmektedir. Örneğin aldatma nedeniyle kendisine boşanma davası açılan kişi, eşinin ilgisizliğini öne sürerek boşanmayı getiren esas olayın ilgisizlik olduğunu öne sürebilir. Boşanma davasını hangi taraf açmalı diye merak eden kişiler için bu anlamda davayı karşı tarafın açmasını bekleme, yine davayı önce açma gibi bir avantaj ya da dezavantaj oluşturmaz.

Boşanma Davasını Kim Açmalı?

Boşanmalarda dava açılmadan önce sahip olunan boşanma sebebinin hukuki anlamda altının doldurulabilmesi ve doğru bir süreç yönetimi gerekir. Boşanmada kusur oranları nafaka tazminat velayet… gibi maddi ve manevi sonuçları direk olarak etkileyeceğinden dolayı boşanma sürecinin mutlaka doğru bir şekilde yürütülmesi gerekir. Aksi halde hak kaybı yaşanması olasılığı oldukça yüksektir. Boşanma davasının hangi taraf açmalı diyen bireyler bu noktada önce veya sonra davayı açmaktan ziyade boşanma sürecini doğru yürütmelidirler.

5.00 avg. rating (66% score) - 2 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 − = beş

Sorunuz mu var?