0555 687 39 65
info@halilibrahimcelik.av.tr

Tanıma Tenfiz Avukatı

Miras, Bilişim, Ceza, Aile ve İş Hukuku Avukatı

Tanıma Tenfiz Avukatı

Yurtdışı mahkemelerinde alınan kararların Türkiye’de uygulanabilir olması adına açılacak olan davalar tanıma ve tenfiz davası olarak adlandırılır. Her mahkeme kararı verildiği ülke sınırları içerisinde geçerli olduğundan dolayı, yurtdışında dava açan kişilerin bu davalara ilişkin mahkeme sonuçlarını Türkiye’de işler kılması ancak tanıma tenfiz davası ile mümkün olacaktır.Tanıma ve tenfiz davası avukatı yurtdışında ikamet eden müvekkillerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde mahkeme kararlarının Türkiye’de geçerli olmasını sağlamak adına hizmet verir. Özellikle yurtdışında boşanma, yurtdışında isim ve soyisim değişikliği, yurtdışında mal paylaşımı, nafaka, velayet… gibi davalarda bu dava sonuçlarının Türkiye’de tanıma ve tenfiz işlemleri yapılmaması sorun yaratmaktadır. Örneğin yurtdışı boşanma davalarının ülkemizde tanıma tenfiz işlemleri yapılmadığı zaman kişiler Türkiye’de hala evli olarak görünecektir. Bu durum nafaka, mal paylaşımı, tazminat gibi boşanmanın maddi sonuçlarını doğrudan etkilemektedir. Ayrıca bu kişiler evli görünmeleri nedeniyle ileride tekrar evlilik yapamamakta diğer yandan tarafların birisinin vefatı durumunda da yasal mirasçı olarak görünmektedir.

Tanıma Tenfiz Avukatı Ne Yapar?

Yabancı mahkemece verilen kararın Türkiye’de tanınması ve tenfiz edilmesi işlemlerini uzman bir tanıma tenfiz davaları avukatı ile yürütmek önemlidir. Tanıma ve tenfiz avukatı, farklı ülkeler arasındaki mahkeme kararlarının geçerli olabilmesi için gerekli dava sürecini hukuki anlamda kusursuz bir şekilde yürüterek, söz konusu mağduriyetin giderilmesi ve olası zararların önlenmesini sağlayacaktır. Avukat tutarak bu sürecin yürütülmesi bireylere gerek süre açısından olumlu katkı sağlayacaktır gerekse de dava süreci içerisinde doğabilecek hak kayıplarını bertaraf edecektir.

Avukat tutarak hukuki sürecin yürütülmesi zorunlu değildir. Lakin bu tip davalar ülkeler arası bürokratik işlemlerin hantal olması nedeniyle yıllarca sürebilmektedir. Öyle ki bir boşanma tanıma tenfiz davasının 10 yıl sürebildiği görülebilmektedir. Bu da yurtdışı mahkemelerinde boşanan kişilerin tekrar evlenmelerini engellemekte  diğer yandan çocuğun velayeti, mal paylaşımı, tazminat ve nafaka gibi boşanmanın hukuki sonuçlarının Türkiye’de geçersiz olmasına neden olmaktadır.

Tanıma Tenfiz Davası Avukat Ücreti

Tanıma tenfiz avukatı ücretleri, davanın niteliğine göre farklılık göstermektedir. Burada tanıma tenfiz davası avukatlık ücretini belirleyen temel husus, davanın iş yükü olacaktır. Örneğin yurtdışında gerçekleşen bir boşanma davasına ilişkin Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılmak istendiğinde eşlerin her ikisinin de bir avukat ile süreci yürütmesi davanın ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmasına olanak sağlayacaktır. Bu durumda tanıma tenfiz avukatı ücreti de daha düşük olacaktır.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 × = yirmi dört

Sorunuz mu var?